Jak wcześnie można rozpoznać alergię?

Zwykle najwcześniej alergię można rozpoznać około 3. miesiąca życia. Im szybciej się ją zdiagnozuje, tym szybciej można dziecku pomóc. Alergia może jednak ujawnić się dopiero później, nawet dopiero w wieku dorosłym.

Alergię trudno zdiagnozować, szczególnie u dzieci. Nie można u nich wykonać wszystkich testów, gdyż dają niejednoznaczne wyniki. Dlatego u małych dzieci lekarz najczęściej rozpoznaje się alergię po objawach oraz wywiadzie alergicznym .

6 naturalnych sposobów na zaparcia

Na problemy z wypróżnianiem cierpi co czwarty mężczyzna i co druga kobieta. W większości przypadków zaparcia spowodowane są niewłaściwym stylem życia: brak ruchu i zła dieta. Jakie są sprawdzone sposoby, aby pozbyć się tego problemu?

Długotrwałe zaparcia są przyczyną nie tylko złego samopoczucia, ale mogą również prowadzić do poważnych chorób układu pokarmowego. Nie czekaj,

Leczenie duszy

Leczenie duszy

Depresja jest chorobą częstą i może się przytrafić niemal każdemu. Kluczową rolę w jej skutecznym leczeniu spełnia prawidłowe rozpoznanie, które umożliwia wnikliwy wywiad lekarski.

Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Jak uśmierzyć ból nowotworowy

Ból jest subiektywnym odczuciem dotyczącym sfery emocjonalnej i czuciowej, pojawiającym się na skutek działania bodźców, które uszkadzają lub mogą uszkodzić tkanki. Natężenie bólu odczuwane przez daną osobę zależy nie tylko od siły bodźca, ale również od stanu fizycznego i psychicznego, w jakim ta osoba się znajduje.

Probiotyki - przyjazne bakterie

Probiotyki – przyjazne bakterie

Nieprawidłowy stan flory bakteryjnej może sprzyjać wielu chorobom, nie tylko przewodu pokarmowego, ale też nawracającym infekcjom czy nawet atopowemu zapaleniu skóry.

Probiotyki (z grec. pro bios – dla życia) to preparaty zawierające wystarczającą ilość żywych, ściśle zdefiniowanych mikroorganizmów, które poprzez implantację lub kolonizację wpływają korzystnie na mikroflorę określonego obszaru organizmu. Do tej grupy zaliczamy bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, oraz drożdże, np. Saccharomyces boulardii.
Dany szczep bakterii możemy uznać za probiotyczny jeśli spełnia następujące kryteria: jest izolowany z organizmu człowieka, jest oporny na działanie kwasów żółciowych i soków trawiennych oraz na niskie pH żołądka, ma zdolność do kolonizacji jelita, wykazuje antagonistyczne działanie wobec różnych drobnoustrojów patogennych przewodu pokarmowego i wywiera pozytywny wpływ na metabolizm gospodarza.

Probiotyki a biegunka poantybiotykowa

Probiotyki a biegunka poantybiotykowa

Warto pamiętać, by pacjentom stosującym antybiotyki, proponować osłonę w postaci odpowiednich probiotyków.

Probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które podawane w kontrolowanych ilościach, poprawiają równowagę mikrobiologiczną, przede wszystkim w przewodzie pokarmowym człowieka. Preparaty te mogą zawierać izolowany szczep bakterii (np. Lactobacillus, Bifidobacterium lub Saccharomyces) lub mieszankę wielu szczepów.

Nie tylko na trawienie

Błonnik…nie tylko na trawienie

Błonnik, mimo że nie dostarcza energii, ani żadnych składników odżywczych, to ma niezwykle istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Błonnik pokarmowy jest naturalnym składnikiem produktów pochodzenia roślinnego. Występuje on w postaci rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej. Błonnik nierozpuszczalny (celulozowy) to celuloza, hemiceluloza i ligniny. W przewodzie pokarmowym ulega tylko niewielkim przemianom. Dzięki znacznym właściwościom higroskopijnym wchłania kilkakrotnie więcej wody niż wynosi jego ciężar – pęcznieje w jelitach. Dodatkowo mechanicznie stymuluje ściany jelit, pobudzając je do wykonywania delikatnych ruchów perystaltycznych. Ta frakcja błonnika zawarta jest głównie w pełnym ziarnie zbóż, otrębach, kapuście, figach, malinach i w warzywach strączkowych.

niebezpieczenstwa wspolczesnej antybiotykoterapii

Niebezpieczeństwa współczesnej antybiotykoterapii

Antybiotyki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. Dlatego warto uczulać na to pacjentów przychodzących do apteki.

Wynalezienie i zastosowanie antybiotyków w terapii chorób wywoływanych przez drobnoustroje bez wątpienia było jednym z największych osiągnięć medycznych XX wieku. Aby jednak terapia okazała się skuteczna i bezpieczna, konieczne jest rozważenie możliwości wystąpienia działań niepożądanych oraz analiza prawdopodobnych interakcji lekowych. Bo cały czas trzeba pamiętać, że antybiotyki i chemioterapeutyki to substancje o potencjalnie toksycznym działaniu.

Uroda w czasie ciąży

Uroda w czasie ciąży

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej, powodują przyspieszenie przemiany materii, zaburzenia krążenia krwi oraz przyrost masy ciała. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla samopoczucia i wyglądu. Zdrowa kobieta, aktywna fizycznie, spędzająca dużo czasu na świeżym powietrzu, która właściwie się odżywia i prawidłowo przyswaja dostarczone produkty, nie wymaga uzupełniania witamin i mikroelementów. Jednak czas oczekiwania na potomstwo – stawia dodatkowe wymagania w zakresie zapotrzebowania na substancje odżywcze.

Lecznicze właściwości aloesu...

Lecznicze właściwości aloesu… Farmaceuta radzi

Prowadzę siedzący tryb życia – spędzam w biurze wiele godzin. Może dlatego często się przeziębiam, mam też zaparcia i niestrawność. Jak mogę wspomóc mój organizm przed zbliżającą się wiosną? Słyszałam, że w takich przypadkach pomocny jest aloes.

Dolegliwości podróżnika

Dolegliwości podróżnika

Choroba lokomocyjna, biegunka, zatrucie, oparzenia słoneczne mogą zepsuć odpoczynek każdemu turyście. Jak sobie poradzić z żołądkowymi rewolucjami? Jak zdezynfekować i opatrzyć rany? Jakie środki ostrożności zastosować, by uniknąć oparzeń słonecznych?

Uwaga

Uwaga, PMS!

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) to nie mit. Wiele kobiet przed menstruacją odczuwa dolegliwości bólowe, rozdrażnienie, a także ma problemy z koncentracją. Jak sobie z tym radzić?

Biegunka w podróży

Biegunka w podróży

Biegunka podróżnych zwykle trwa 3-4 dni. Jeśli dolegliwości trwają dłużej, należy zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że lepiej i łatwiej jest zapobiegać tej chorobie niż ją leczyć.

Kompletujemy apteczkę podróżnika

Kompletujemy apteczkę podróżnika

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, warto odwiedzić aptekę. Farmaceuta pomoże nam skompletować wakacyjną apteczkę, dzięki czemu będziemy przygotowani na różne „niespodzianki”, które mogą nas spotkać w czasie urlopu.

Farmaceuta radzi... Niestrawność

Farmaceuta radzi… Niestrawność

Przyszedł czas chłodnych dni, zbliża się okres rodzinnych spotkań. Częściej sięgamy po pokarmy ciężkostrawne, co może powodować różnego rodzaju dolegliwości.

Jedz zdrowo

Jedz zdrowo

W ostatnich latach znacznie rozwinęła się wiedza na temat żywności i sposobach odżywiania oraz ich wpływie na zdrowie i dobre samopoczucie. Prawidłowa dieta zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych, a także wspomaga leczenie wielu schorzeń.

Dobroczynny błonnik

Dobroczynny błonnik

Polacy spożywają około 15-25 g błonnika dziennie. To zdecydowanie za mało. Warto zachęcać pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych oraz informować, że ma to znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu.

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

W leczeniu chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, łagodne postacie astmy oskrzelowej czy pokrzywka, powszechnie stosowane są leki przeciwhistaminowe. Ich skuteczność bywa często okupiona różnie odczuwanym przez pacjentów działaniem sedatywnym. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zażywanie leku, który nie powodowałby objawów niepożądanych i skutecznie leczył alergię.

zaparcia

Studium przypadku – Zaparcia

Pan Krzysztof ma 65 lat. Ostatnio zachorował na zapalenie oskrzeli. Początkowo infekcja przebiegała z wysoką gorączką i uporczywym mieszanym kaszlem. Pacjent w czasie antybiotykoterapii leżał w łóżku. Od kilku dni ma problemy z wypróżnieniem. Z powodu występujących w nocy napadów suchego kaszlu mężczyzna zażywa wieczorem lek przeciwkaszlowy dostępny bez recepty (zawierający 15 mg fosforanu kodeiny i 300 mg sulfagwajakolu). Poza tym nie przyjmuje żadnych leków. Pan Krzysztof prosi farmaceutę o skuteczny środek przeczyszczający. Podkreśla, że w trakcie choroby stosował lekkostrawną dietę i jest zdziwiony, że ma problemy z wypróżnianiem.

Dolegliwości ciążowe

Dolegliwości ciążowe

Początek ciąży to podstawowe badania: grupa krwi, morfologia, mocz, poziom glukozy, odczyn Wassermanna, choroby odzwierzęce, cytomegalowirus. Potem co miesiąc kontrola ginekologiczna, po 30. tygodniu ciąży co 2 tygodnie. Jeżeli jest taka potrzeba, to przed rozwiązaniem pacjentka powinna zgłaszać się na kontrolę do swojego ginekologa co tydzień.

Szałwia lekarska

Jeden ze sławnych polskich zielarzy XX w. Czesław Klimuszko zapytał: „Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie?”. Świadczy to o tym, że w szałwii, jak i w innych ziołach, drzemie leczniczy potencjał, o którym my, na wskroś nowocześni ludzie, często zapominamy i którego nie potrafimy właściwie wykorzystać.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH