Bactibon_complex

Jakie leki wymagają stosowania probiotyków

Obecność bakterii w organizmie może kojarzyć się negatywnie. Najczęściej utożsamiamy je ze stanem chorobowym. Nie zawsze jest to prawda. W naszych jelitach bytują także bakterie, które sprzyjają zdrowiu. Niestety niewłaściwa dieta bądź niektóre leki mogą zaburzać równowagę składu mikroflory jelitowej. Dieta oparta o cukry proste i pieczywo cukiernicze (bogate w izomery trans kwasów tłuszczowych) powoduje namnażanie się w jelitach bakterii,

Rola naturalnej witaminy E

Niedobór naturalnej witaminy E może przyczyniać się do powstawania wielu chorób, dlatego suplementacja nią zalecana jest, m.in. w przypadku bezpłodności, miażdżycy oraz innych chorób układu krążenia.

Naturalna Witamina E, będąca połączeniem 4 tokoferoli i 4 tokotrienoli, zdecydowanie różni się od syntetycznego α-tokoferolu dostępnego powszechnie w aptekach. Zalecamy stosowanie tokoferoli i tokotrienoli profilaktycznie, a także jako uzupełnienie diety w różnych jednostkach chorobowych.

Oculobon_30

Suplementacja diety w chorobach oczu a badania naukowe

Od dawna panuje opinia, że naturalne produkty sprzyjają dobremu widzeniu. Jednak dopiero badania naukowe (CAREDS, AREDS, BMES, LUNA), przeprowadzone w ostatnich latach, potwierdziły tą obiegową opinię.

Wykazały one, że substancje wchodzące w skład borówki czarnej, karotenoidy jak luteina i zeaksantyna, a także witaminy C i E oraz β-karoten mają prozdrowotny wpływ na narząd wzroku.

Ostropest_2_Fot._S._Ignaczak.

Lecznicze właściwości ostropestu plamistego

Chcesz wzmocnić swój organizm naturalnymi sposobami? Sprawdź, jak możesz to zrobić z wykorzystaniem oleju z ostropestu plamistego. Poznaj ciekawe informacje na temat tego produktu i rośliny, z której jest wytwarzany.

Ostropest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, pochodząca z obszaru śródziemnomorskiego. Roślina mimo, że nie jest powszechnie znana, to z powodzeniem uprawiana jest w naszym kraju.

5 niezwykłych właściwości oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki przeżywa prawdziwy renesans. Uwielbiany przez starożytnych faraonów dziś wraca do łask w naszych kuchniach. Na czym więc polega fenomen „złota faraonów”?

Olej z czarnuszki słynie z wielu prozdrowotnych właściwości. Już w starożytnym Egipcie zauważono jego pozytywne wpływy na nasz organizm m.in. poprawę wyglądu włosów, skóry i paznokci, a także poprawę apetytu.

Pasożyty jelitowe a astma

Pasożyty jelitowe to często „nieproszeni lokatorzy”, zwłaszcza w organizmach dzieci w wieku przedszkolnym. Nie znaczy to jednak, że tylko one mają ten problem. Jeżeli dziecko zarazi się owsikami w przedszkolu to przenosi tą infekcję na domowników.

Do tej pory pasożyty jelitowe wiązano z niedyspozycjami przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że układ pokarmowy nie jest jedynym układem,

Bezpieczne wspomaganie stawów

Klasycznym sposobem łagodzenia bólu w chorobie zwyrodnieniowej stawów jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm ich działania polega m.in. na tym, że hamują one produkcję prostaglandyn, które wytwarzane są w organizmie w czasie procesu zapalnego. Niestety hamują one wytwarzanie prostaglandyn zarówno nasilających proces zapalny, jak i przeciwzapalnych.

Szkodliwe działanie leków przeciwzapalnych

Leki przeciwzapalne mogą uszkadzać przewód pokarmowy,

Czy bezsenność sprzyja otyłości?

Bezsenna noc może spowodować w organizmie zmiany metaboliczne prowadzące do przybierania na wadze i zmniejszania masy mięśniowej.

Badania wykazały różnice w aktywności genów wpływających na produkcję białek związanych z absorpcją tłuszczów i proliferacją komórek. Okazuje się, że na ekspresję, czyli ujawnianie się genów, wpływ ma także styl życia. Zjawiska te opisuje epigenetyka.

Czy kawa jest zdrowa dla serca?

To, że kawa rozjaśnia umysł i łagodzi efekty spadków ciśnienia atmosferycznego było od dawna wiadome. Istniały jednak kontrowersje wokół twierdzenia, że kawa przyczynia się do zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Z czasem nauka przychyliła się do poglądu, iż układ krążenia ma się dobrze po kawie.

Zauważono, że kawa zmniejsza się ilość udarów mózgu i ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II.

Zioła na zgagę

Zioła znakomicie nadają się do łagodzenia dolegliwości związanych ze zgagą wynikającą z refluksu żołądkowo-przełykowego.

Ich wyższość nad lekami syntetycznymi polega na tym, że nie zaburzają one procesu trawienia, gdyż nie zmniejszają wydzielania soku żołądkowego. Zioła te to przede wszystkim korzeń lukrecji, liść babki lancetowatej, kwiat nagietka oraz rumianek. Mogą być używane także jako terapia wspomagająca w przypadku wrzodów żołądka i dwunastnicy,

medycyna naturalna

Medycyna naturalna, czyli wschodnie sposoby na leczenie

Medycyna naturalna ostatnimi czasy przeżywa swój prawdziwy renesans. Zainteresowanie naturalnymi terapiami rośnie coraz bardziej, a wschodnie sposoby na lepsze życie są coraz popularniejsze. Za pewne wielu z nas słyszało o kuchni pięciu przemian, medycynie naturalnej, sztuce uważności, czy ajurwedzie.

Medycyna naturalna zyskuje coraz więcej orędowników

Wiedza wschodnich kultur, a konkretnie dostęp do niej coraz mocniej oddziałuje na naszą świadomość i otwiera umysły.

masaż tajski

Medytacja zamiast urlopu plaży? Nowy trend wypoczynku

W ostatnim czasie obserwuje się trend, w którym odchodzi się od typowych form wypoczynku podczas urlopów. Leżenie plackiem na plaży zastępują medytacja i ćwiczenia. Zaś niezdrowe nawyki jedzeniowe, ustępują zróżnicowanej diecie, bogatej w warzywa i owoce. Dla wielu Polaków wypoczynek w tłumie plażowiczów staje się dodatkowym obciążeniem, i zamiast wracać wypoczętym do pracy i codziennych obowiązków,

Naturalny środek nasenny

Najnowsze badania brytyjskich naukowców pokazały, że w przypadku problemów ze snem, zamiast faszerować się niezdrowymi pigułkami nasennymi, powinniśmy pić sok z wiśni!

Brytyjscy naukowcy twierdzą, że picie dwa razy dziennie – rano i wieczorem, niesłodzonego soku z wiśni przyczynia sie do widocznej poprawy jakości snu.

Wiśnie zawdzięczają swoje właściwości dużej ilości zawartej w nich melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za koordynacje pracy naszego zegara biologicznego. Melatonina reguluje rytmy okołodobowe, m.in. snu i czuwania.

Natura przyjazna kobiecie – korzeń kobiet

Cimicifuga racemosa, świecznica groniasta lub pluskwica groniasta to znana od stuleci roślina lecznicza. W języku niemieckim nosi nazwę “korzeń kobiet”. Ojczyzną rośliny jest Kanada i USA. Surowcem do wyrobu leku jest wysuszone i pocięte kłącze zawierające substancje aktywne.

**Roślina, która zmniejsza ilość uderzeń gorąca**

Żurawina kontra antybiotyk

Żurawina jest w lżejszych zakażeniach dróg moczowych doskonałą alternatywą dla antybiotyku, ponieważ w przeciwieństwie do niego ułatwia usunięcie tylko „złych” bakterii, nie niszcząc tych drobnoustrojów, których obecność w organizmie poprawia jego funkcjonowanie (np. flora bakteryjna).

Lipa to nie lipa

Kwiatostan lipy jest znanym i cenionym od wieków lekiem. Podawany jest z reguły w przypadkach przeziębień i grypy jako lek obniżający gorączkę.

Za tę aktywność odpowiedzialne są występujące w kwiatostanie lipy flawonoidy. Inne zawarte w tym surowcu substancje również wykazują właściwości pożądane w leczeniu tego rodzaju infekcji. Do takich związków należą śluzy, które działają osłaniająco na błony śluzowe dróg oddechowych oraz olejek eteryczny o działaniu dezynfekującym.

Męczennica roku

Męczennica cielista (Passiflora incarnata) została uznana przez specjalistów za Ziele Roku. Tradycyjnie już ten zaszczytny tytuł zostanie oficjalnie ogłoszony 15 sierpnia, podczas obchodów Święta Matki Bożej Zielnej i Dnia Zielarza w wielkopolskiej Klęce.

Roślinę leczniczą roku od trzynastu lat wybierają firmy należące do jednego z niemieckich holdingów, który prowadzi działalność m.in. w Klęce. O wyborze decyduje zawsze stopień zainteresowania daną rośliną ośrodków badawczych w Polsce i na świecie oraz poziom nadziei na jej skuteczność w leczeniu chorób.

Mętny nektar

Mętne soki jabłkowe zapobiegają nowotworom i starzeniu się oraz wspomagają ogólną odporność organizmu – ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Żaden klarowny sok nie posiada takich właściwości.

Wyniki przeprowadzonego przez Polaków eksperymentu opublikowano w styczniowym wydaniu pisma “Chemistry and Industry”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH