Podolog pilnie poszukiwany

W Polsce każdego roku wykonuje się ok. 9 tys. zabiegów amputacji stopy – tzw. stopy cukrzycowej, będącej powikłaniem cukrzycy. Ta liczba nie musiałaby być tak dramatycznie wysoka, gdyby chorzy, niezależnie od dostępu do diabetologa, mieli również dostęp do chirurgów podologów, lekarzy zajmujących się leczeniem schorzeń stóp. Tylko że, póki co, takich specjalistów u nas jeszcze nie ma.

stopa cukrzycowa

W Polsce od 7 lat nie został zrefundowany ani jeden lek przeciwcukrzycowy!

Obecnie uważa się, że w cukrzycy typu 2 kluczowe jest nie tylko profilaktyka tej choroby i leczenie skoncentrowane na unormowaniu poziomu cukru w organizmie ale przede wszystkim – zapobieganie powikłaniom tej choroby, przede wszystkim o charakterze sercowo-naczyniowym – stanowiących 80% powikłań cukrzycy.

Takie zalecenie znalazło się między innymi w świeżo opublikowanym raporcie (lipiec 2019) „Zapobieganie i leczenie powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy typu 2 – perspektywa polskiego pacjenta” opublikowanym przez koalicję organizacji pacjenckich „Serce dla Cukrzycy”.

Ile kosztuje cukrzyca?

Podczas debaty zainicjowanej przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków pt. „Leczenie cukrzycy w Polsce 2019: stan rzeczywisty, realne koszty, bariery i szanse”, zaprezentowano wyniki ankiety przeprowadzonej na grupie 733 diabetyków z cukrzycą typu 1 i 2. Wynika z nich jasno, że Polaków nie stać na właściwe leczenie cukrzycy.

Ponad połowa ankietowanych stwierdziła, że miesięczne wydatki związane z cukrzycą stanowią ponad 10% ich budżetu domowego.

Ścigamy się z cukrzycą

Raport „Cukrzyca. Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?” przygotowany przez Instytut Ochrony Zdrowia alarmuje. W Polsce ponad 21 500 osób rocznie umiera z powodu powikłań cukrzycy. To ponad 6 razy więcej niż z powodu raka piersi!

Dynamiczny wzrost chorych na cukrzycę typu 2 oraz uznanie jej przez Światową Organizację Zdrowia za pierwszą niezakaźną pandemię nie wpłynęły na priorytetowe traktowanie w naszym kraju.

Cukrzyca – problem medyczny i społeczny

Cukrzyca to nie tylko problem podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Cukrzyca jest również problemem społecznym – osobistą tragedią chorych, dotkniętych powikłaniami, a także ich rodzin. Co należy robić, aby uchronić chorych przed konsekwencjami cukrzycy?

Problem medyczny…

Medyczny, ponieważ liczba chorych w zastraszającym tempie narasta. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) alarmuje, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba chorych na świecie nieomal się potroiła –

Koniec rządów cukrzycy

Jeszcze w latach 80-tych mierzenie poziomu cukru we krwi było możliwe tylko w przychodni. Dziś istnieją systemy ciągłego monitoringu pozwalające obserwować poziom cukru w telefonie. A to tylko jeden aspekt choroby. Jak bardzo zmieniło się życie cukrzyka między generacją X a Y?

Postępy diabetologii

Diabetologia to jedna z dynamiczniej rozwijających się gałęzi medycyny.

Powikłania cukrzycy – nefropatia

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Władysławem Grzeszczakiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Diabetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Bożena Stasiak: Przeglądając różne doniesienia z konferencji poświęconych diabetologii spotkałam się z doniesieniami, że nefropatia, będąca jednym z powikłań cukrzycy, jakby wyhamowała, co zapewne jest jednoznaczne z tym, że również jest mniej przypadków schyłkowej niewydolności nerek.

Nowa generacja leków przeciwcukrzycowych

Z prof. Maciejem Małeckim, prezesem Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, rozmawia Katarzyna Pinkosz.

Katarzyna Pinkosz: W diabetologii dużo powinno się zmienić?

Prof. Maciej Małecki:

Tak. Sądzę, że czas na zmiany w diabetologii, na stworzenie narodowego programu walki z cukrzycą, na edukację diabetologiczną pacjentów, dostęp do nowych leków i technologii diabetologicznch,

RAPORT: Społeczny obraz cukrzycy

Szacuje się, że Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 mln osób. Niestety liczba ta stale wzrasta. Rocznie z powodu jej powikłań umiera około 21 tysięcy z nich . Nadal wielu Polaków nie potrafi wymienić poprawnie jej powikłań, a co 10. nigdy nie badał poziomu glukozy we krwi – wynika z badania „Społeczny obraz cukrzycy”, przeprowadzonego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”.

stopa cukrzycowa

Stopa cukrzycowa – ratunek przed amputacją

Jednym z przykrych skutków cukrzycy jest tzw. stopa cukrzycowa. Polega na pośledzeniu unerwienia oraz ukrwienia stóp, co prowadzi w konsekwencji do zmniejszenia ich wrażliwości oraz powstawania ran, które goją się bardzo wolno. Mamy wówczas do czynienia z toczącym się stale stanem zapalnym, podczas którego uszkodzeniu ulega struktura stawów i kości. To z kolei prowadzi do deformacji stopy,

cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci – objawy

Obecnie cukrzyca atakuje osoby w różnym wieku, zarówno tych starszych, jak i młodszych. Nie ma znaczenia miejsce w hierarchii społecznej czy obszar zamieszkiwania. Cukrzyca u dzieci to natomiast coraz częstsze zjawisko. Daje o sobie znać już po 6 roku życia.

Najwięcej przypadków cukrzycy typu 1 odnotowuje się zimą. To wtedy, choroba zbiera swoje największe żniwo.

stopa cukrzycowa

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa, czy inaczej zespół stopy cukrzycowej (ZSC) jest jednym z najpoważniejszych powikłań u osób chorych na cukrzycę. Może objawić się jako owrzodzenie, infekcja czy stan zapalny. Czasem może dojść nawet do destrukcji tkanek głębokich – np. kości, która jest zlokalizowana w obrębie stopy u chorego z neuropatią czy niedokrwieniem kończyn dolnych.

cukrzyca u dzieci

Czy cukrzyca grozi niemowlętom i małym dzieciom?

Cukrzyca dotyczy obecnie każdego zakątka Ziemi. Zachorowalność na nią ciągle rośnie. ONZ określa cukrzycę jako pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Na cukrzycę można zachorować na każdym etapie życia, a jej objawy obserwowane są już nawet u dzieci poniżej 5 roku życia! Dziś, 14 listopada, obchodzimy Światowy dzień cukrzycy. Warto zatem zastanowić się jak ważny jest okres 1000 pierwszych dni życia dziecka i jak rodzice mogą zapobiec rozwojowi tej choroby u swojej pociechy w przyszłości.

Retinopatia cukrzycowa

Retinopatia cukrzycowa – objawy, diagnostyka, leczenie

Retinopatia cukrzycowa dotyka wszystkich chorych na cukrzycę typu I oraz ok. 60% pacjentów z cukrzycą typu II. To ok. 1,5 mln osób w Polsce, którym grozi ślepota
– apelują eksperci. Większość diabetyków nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, gdyż w początkowej fazie choroba przebiega całkowicie bezobjawowo. Tymczasem nieleczona retinopatia cukrzycowa jest najczęstszą przyczyną ślepoty wśród osób pomiędzy 20 a 65 rokiem życia. 

Cukrzyca pod kontrolą

Cukrzyca pod kontrolą

Kiedyś lekarz dyktował zalecenia, które pacjent powinien realizować. W przypadku cukrzycy nie jest to w pełni możliwe, gdyż ilu chorych, tyle różnych obrazów cukrzycy. Pacjent, dzięki wiedzy i samokontroli, jest w stanie panować nad chorobą, modyfikować dawki leków oraz wstrzyknięć insuliny.

Przełom w leczeniu cukrzycy w Polsce

W Polsce jest około 2,5 mln osób z rozpoznaną cukrzycą, większość z nich to pacjenci z cukrzycą typu 2. Mamy ok. 1100 specjalistów diabetologów. Nie byłoby możliwe sprawowanie opieki nad wszystkimi chorymi na cukrzycę wyłącznie przez specjalistów. Dodam, że jeszcze przynajmniej 1 mln Polaków żyje z nierozpoznaną cukrzycą i od lat niezbyt skutecznie rozwiązywano ten problem.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH