Integracja sensoryczna – jak wykorzystać zmysły do maksimum?

Unikasz biegania boso po trawie, nadmiernie drażnią cię dźwięki lub dotyk? Bardzo prawdopodobne, że żyjesz w towarzystwie zaburzonej integracji sensorycznej. Jak możesz pomóc uniknąć tego typu zaburzeń u swoich dzieci?

Jak sprawdzić, czy twoje dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej?

Wystarczy, że trochę poobserwujesz jego zachowanie, a w kolejnym kroku, jeśli coś cię zaniepokoi zapiszesz na diagnozę u specjalisty.

Trening dopasowany do możliwości

Początek roku to idealny moment, żeby rozpocząć batalię o zdrowie i lepszą sylwetkę. Jednak jak we wszystkim, ważny jest umiar i zdrowy rozsądek. Specjaliści przestrzegają: zbyt intensywny trening może nam nie służyć. A źle dobrane ćwiczenia mogą mocno zaszkodzić naszemu zdrowiu!

Postanowienia noworoczne – kto z nas ich nie wdrażał w życie od początku stycznia?

Zaburzenia integracji sensorycznej – najczęstsze objawy

Już od momentu narodzin nasze dzieci rozpoczynają proces „uczenia się” otaczającej ich rzeczywistości. Jeżeli najmłodsi wykazują widoczne problemy w odbiorze i prawidłowej interpretacji rzeczywiści może oznaczać to występowanie u nich zaburzeń integracji sensorycznej. Jakie zachowanie powinno być dla nas ważnym sygnałem oraz w jaki sposób możemy pomóc naszym pociechom?

Zaburzenie integracji sensorycznej to dysfunkcja centralnego układu nerwowego,

łokieć tenisisty

“Łokieć tenisisty” dolegliwością nie tylko sportowców

Jak sama nazwa sugeruje, dolegliwość jaką jest tzw. “łokieć tenisisty” powinna dotyczyć jedynie sportowców, a konkretnie tenisistów. Oczywiście dotyczy to ich w dużej mierze, jednak coraz częściej dotyka osoby w ogóle z tą dyscypliną niezwiązane. Ta przypadłość wiąże się z rodzajem wykonywanej pracy i często dotyka pracowników biurowych. Na temat przyczyn i ewentualnego sposobu leczenia przeczytacie poniżej w wypowiedziach ekspertów.

Bóle kręgosłupa

84% Polaków ma bóle kręgosłupa!

84 % Polaków uskarża się na ból kręgosłupa – wynika z najnowszego badania. Zaledwie połowa podejmuje leczenie. To błąd – alarmują specjaliści – gdyż niepodjęcie leczenia na czas prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji, nawet do niedowładu. 

Ścięgno Achillesa - rozciąganie

Ścięgno Achillesa. Czym jest? Jak leczyć kontuzje?

Czy wiesz, że ścięgno Achillesa, nazywane też ścięgnem piętowym, jest największym i najsilniejszym ścięgnem w organizmie człowieka. Jest dynamiczną i wytrzymałą strukturą, która łączy mięśnie tyłu łydki z piętą. Pracuje ono przy każdym naszym kroku, skoku czy podczas biegania. Niestety często ulega kontuzjom. Warto więc przyjrzeć mu się bliżej, ponieważ ten problem może dotknąć każdego z nas,

Zespół Sudecka - rozpoznanie i leczenie

Zespół Sudecka – jak rozpoznawać i jak leczyć?

Zespół Sudecka – jest to stosunkowo rzadka choroba, która powoduje stopniowy ubytek kości i zanik masy mięśniowej. Jest najczęściej powikłaniem stłuczeń, odmrożeń, oparzeń, urazów, uszkodzeń nerwów lub złamań kości (zwłaszcza nadgarstka.) Przeważnie jest wynikiem nieprawidłowej reakcji układu nerwowego odpowiedzialnego za pobudzenie i mobilizację organizmu (tzw. układ współczulny) na doznany uraz. 

uraz kręgosłupa szyjnego

Uraz kręgosłupa szyjnego po wypadku komunikacyjnym

Podczas każdego wypadku, w którym dochodzi do silnego uderzenia lub szarpnięcia, istnieje ryzyko uszkodzenia mięśni i stawów. Jeśli przydarzą się urazy poszczególnych odcinków kręgosłupa, to może spowodować to upośledzenie funkcjonowania organizmu, w tym ból i uniemożliwienie wykonywania codziennych czynności. Wśród częstych urazów kręgosłupa jest tzw. odgięciowy uraz kręgosłupa. Dochodzi do niego często podczas stłuczki dwóch samochodów (gdy w tył naszego auta uderza inny pojazd).

Egzoszkielet – nadzieja dla sparaliżowanych

Egzoszkielet, czyli zewnętrzny stabilizator chodu, jest nadzieją dla sparaliżowanych pacjentów i ich fizjoterapeutów.

U osób po najcięższych urazach urządzenie służy do odtwarzania wzorców ruchowych chodu – wyjaśnia dr Witold Dudziński, szef centrum rehabilitacji Reha-Sport. Celem jest nauczenie centralnego układu nerwowego chodzenia na nowo – od początkowych etapów: utrzymywania równowagi czy przenoszenia ciężaru ciała z jednej nogi na drugą. Jak zaznacza lekarz – egzoszkielet jest przyszłością rehabilitacji, ponieważ intensyfikuje pracę.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH