smog

Smog – najbardziej narażone są dzieci

Smog to kolejny problem nowoczesnego i uprzemysłowionego świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła ranking krajów europejskich o największym stężeniu substancji szkodliwych w powietrzu. Jak z niego wynika, Polska plasuje się w niechlubnej czołówce. Z czym wiąże się to zjawisko w kwestii zdrowotnej?

Alergiczny nieżyt nosa

Katar – czy to zwykła infekcja wirusowa, czy odpowiedź układu immunologicznego na pojawiające się alergeny? Alergia może się rozwinąć w każdym wieku, jak ją rozpoznać u pacjentów? Jak w aptece monitorować skuteczność leczenia w przebiegu alergicznego nieżytu nosa?

Nawracające zapalenie zatok

W codziennej pracy w aptece farmaceuci często słyszą od swoich pacjentów prośby o „coś na zatoki”. Infekcje zatok są jednymi z najczęstszych dolegliwości okresu jesienno-zimowego, jednak ich klasyfikacja wymaga szczegółowego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.

Alergia pokarmowa – nie lekceważ!

W Europie liczba osób z alergią pokarmową sięga już 58 milionów. Co roku liczba osób umierających na skutek powikłań alergii pokarmowych wzrasta. Eksperci ostrzegają, że alergikiem może stać się każdy z nas, praktycznie z dnia na dzień.

Spożycie niektórych produktów, nawet w śladowych ilościach może prowadzić do anafilaksji – ciężkiej zagrażającej życiu reakcji o bardzo gwałtownym przebiegu. Nie ma wątpliwości, że wielu tragedii można by uniknąć, gdyby alergicy były lepiej wyedukowani co do przyczyn reakcji, metod zapobiegania oraz postępowania w razie objawów anafilaksji.

Jak przetrwać okres pylenia?

Kończy się sezon pylenia brzozy, grabu i jesionu. W szczytowym okresie pylenia są dęby (obecnie szypułkowe). W pogodne dni w prawie całym kraju przewidywane jest wysokie i bardzo wysokie stężenie ich pyłku.

Pylenie rozpoczynają świerki. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla alergików.

Pojawią się też pierwsze, pojedyncze ziarna pyłku traw. W pierwszych dniach maja stężenie pyłku traw będzie bardzo niskie i nawet u osób silnie uczulonych na ich alergeny nie powinny występować objawy chorobowe.

Kolczyki w dzieciństwie sprzyjają alergii

Kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii. Dziewczynki, którym przekłuto uszy, częściej mają objawy alergiczne nie tylko we wczesnych latach życia, ale i w późniejszych – wynika z badań alergologów z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Alergolodzy prowadzili badania na próbie 428 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat. U 30 proc. badanych potwierdzili alergię na nikiel, która występowała częściej u dziewcząt, które miały założone kolczyki we wczesnym dzieciństwie.

Światowe Dni Spirometrii

Od 10 do 20 września 2014 r. w całej Polsce, w ponad 100 zarejestrowanych ośrodkach i miejscach użyteczności publicznej odbędą się bezpłatne badania spirometryczne. Adresy placówek uczestniczących w kampanii można znaleźć na stronie: www.astma-alergia-pochp.pl

Astma  i ryzyko POChP

Astma i ryzyko POChP

Czy astma może być przyczyną POChP? Bezpośrednią przyczyną zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zwykle jest palenie tytoniu, jednak astma zwiększa ryzyko zachorowania aż dwunastokrotnie.

Pokój przyjazny alergikowi

Wykończając pokój dla alergika, trzeba zwrócić uwagę na skład wybieranych farb i lakierów oraz innej chemii budowlanej. Wiele dostępnych w sklepach materiałów budowlanych może bowiem uczulać.

Dopuszczalna zawartość Lotnych Związków Organicznych (LZO) w produktach wykończeniowych jest regulowana polskimi przepisami i np. dla farb matowych do malowania wnętrz wynosi maksymalnie 30 g/l LZO.

Program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną

Program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną jest dostępny dla pacjentów w 38 ośrodkach w Polsce.

W odpowiedzi na potrzeby rosnącej liczby astmatyków, w 2012 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną, który zdecydowanie poprawia stan zdrowia, jakość życia, a w konsekwencji umożliwia im powrót do normalnego życia.

Czy farbowanie włosów może szkodzić zdrowiu

Farbowanie włosów może szkodzić zdrowiu – ostrzegają lekarze. Substancje chemiczne zawarte w większości farb w wielu przypadkach mogą powodować silne reakcje alergiczne, a nawet doprowadzić do śmierci.

Ostatnio dwie osoby zmarły po użyciu produktów do koloryzacji włosów. Przyczyną śmierci okazała się silna reakcja alergiczna.

Alergia na męskie nasienie

Alergię na męskie nasienie może mieć nawet około 12 proc. kobiet – uważają naukowcy z Reproductive Science na Manchester Metropolitan University.

Na łamach „Human Fertility” badacze dowodzą, że objawy **alergia na spermę** często są mylone z symptomami chorób przenoszonych drogą płciową. Alergia objawia się świądem, podrażnieniami, wypryskiem, a nawet bólem przy oddawaniu moczu. Niektórzy eksperci ostrzegają, że może spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Jak szybciej zwalczyć alergię na mleko?

Dzięki odpowiednim preparatom mlekozastępczym można przyspieszyć wyrastanie dziecka z alergii pokarmowej. Nawet po roku podawania maluchowi hydrolizatu kazeiny zawierającego bakterie probiotyczne większość pacjentów nie miała objawów alergicznych.

To wynik badań przedstawionych podczas 46. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które odbyło się w Londynie.

Nowoczesna terapia ciężkiej astmy

Chorzy na ciężką astmę w Polsce od niedawna mają szansę korzystać z refundowanej terapii biologicznej. To dla nich szansa na ustąpienie stałej, przewlekłej duszności i ograniczenie gwałtownych zaostrzeń choroby.

Ciężka postać astmy występuje u kilku procent chorych. W ich przypadku terapia wziewnymi steroidami nie wystarcza i muszą przyjmować już nie tak bezpieczne i dające uciążliwe skutki uboczne steroidy systemowe – w postaci tabletek lub zastrzyków. Przyjmujący je pacjenci zmagają się często z nadwagą.

Fast foody powodują alergie

U dzieci, które jedzą fast foody co najmniej trzy razy w tygodniu, mogą wystąpić reakcje alergiczne, w postaci astmy, egzemy i kataru siennego – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham.

Według brytyjskich badaczy, spożywanie fast foodów trzy lub więcej razy w tygodniu zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkiej astmy wśród nastolatków o 39 proc. Natomiast spożywanie niezdrowej żywności przez dzieci wiąże się z 27-procentowym wzrostem ryzyka ciężkiej astmy, jak również z wyższym ryzykiem wystąpienia zapalenia błony śluzowej nosa czy egzemy.

Coraz częstsze przypadki alergii na leki

Coraz częściej lekarze mają do czynienia z alergią pacjentów na różne leki. Problem ten dotyczy kilku procent całej populacji osób leczonych.

Jak poinformowała prof. Barbara Rogala, ordynator Oddziału Alergologii i Immunologii Klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: – Co najmniej jedna trzecia pacjentów naszego oddziału to osoby z nadwrażliwością na leki. Tych hospitalizacji jest zdecydowanie więcej w ostatnich latach. Również w skali Europy i świata problem jest coraz częściej podnoszony.

Nowe metody leczenia astmy

Epidemia astmy to ostatnie 20 lat. Dawniej nie było tak dużego problemu, tak więc na studiach medycznych alergia i astma nie zajmowały dużo miejsca. Niestety, niewielu lekarzy kształci się po zakończeniu studiów, niektórzy nie zdają sobie sprawy z wagi problemu, są nieprzygotowani do walki z nim. Dlatego właśnie stworzyliśmy Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy – POLASTMA. Jego celem jest szeroko prowadzona edukacja w społeczeństwie i środowisku lekarskim, mająca podnieść jakość opieki medycznej i zwiększyć jej dostępność dla pacjentów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH