smog

Smog – najbardziej narażone są dzieci

Smog to kolejny problem nowoczesnego i uprzemysłowionego świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła ranking krajów europejskich o największym stężeniu substancji szkodliwych w powietrzu. Jak z niego wynika, Polska plasuje się w niechlubnej czołówce. Z czym wiąże się to zjawisko w kwestii zdrowotnej? Przede wszystkim z problemami ze strony układu oddechowego. Najbardziej narażone na niekorzystny wpływ smogu są osoby starsze oraz dzieci.

Poradnik alergika

Poradnik dla alergika – 6 wartościowych wskazówek

Alergia to istotny problem dzisiejszej cywilizacji. Występowanie alergii potrafi skutecznie utrudnić życie. Nieszkodliwe z pozoru substancje potrafią objawiać się w wyjątkowo uciążliwy sposób. Do częstych objawów zaliczają się: katar sienny, duszności, zmiany skórne czy zapalenie spojówek. Jeśli spotykasz się z takimi objawami, to warto sprawdzić nasz krótki poradnik alergika. 

Alergiczny nieżyt nosa

###Katar – czy to zwykła infekcja wirusowa, czy odpowiedź układu immunologicznego na pojawiające się alergeny? Alergia może się rozwinąć w każdym wieku, jak ją rozpoznać u pacjentów? Jak w aptece monitorować skuteczność leczenia w przebiegu alergicznego nieżytu nosa?

Nawracające zapalenie zatok

W codziennej pracy w aptece farmaceuci często słyszą od swoich pacjentów prośby o „coś na zatoki”. Infekcje zatok są jednymi z najczęstszych dolegliwości okresu jesienno-zimowego, jednak ich klasyfikacja wymaga szczegółowego wywiadu przeprowadzonego z pacjentem.

Alergia pokarmowa – nie lekceważ!

W Europie liczba osób z alergią pokarmową sięga już 58 milionów. Co roku liczba osób umierających na skutek powikłań alergii pokarmowych wzrasta. Eksperci ostrzegają, że alergikiem może stać się każdy z nas, praktycznie z dnia na dzień.

Spożycie niektórych produktów, nawet w śladowych ilościach może prowadzić do anafilaksji – ciężkiej zagrażającej życiu reakcji o bardzo gwałtownym przebiegu. Nie ma wątpliwości, że wielu tragedii można by uniknąć, gdyby alergicy były lepiej wyedukowani co do przyczyn reakcji, metod zapobiegania oraz postępowania w razie objawów anafilaksji.

Jak przetrwać okres pylenia?

###Kończy się sezon pylenia brzozy, grabu i jesionu. W szczytowym okresie pylenia są dęby (obecnie szypułkowe). W pogodne dni w prawie całym kraju przewidywane jest wysokie i bardzo wysokie stężenie ich pyłku.

Pylenie rozpoczynają świerki. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla alergików.

Pojawią się też pierwsze, pojedyncze ziarna pyłku traw. W pierwszych dniach maja stężenie pyłku traw będzie bardzo niskie i nawet u osób silnie uczulonych na ich alergeny nie powinny występować objawy chorobowe.

Kolczyki w dzieciństwie sprzyjają alergii

###Kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii. Dziewczynki, którym przekłuto uszy, częściej mają objawy alergiczne nie tylko we wczesnych latach życia, ale i w późniejszych – wynika z badań alergologów z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Alergolodzy prowadzili badania na próbie 428 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat. U 30 proc. badanych potwierdzili alergię na nikiel, która występowała częściej u dziewcząt, które miały założone kolczyki we wczesnym dzieciństwie.

Światowe Dni Spirometrii

Od 10 do 20 września 2014 r. w całej Polsce, w ponad 100 zarejestrowanych ośrodkach i miejscach użyteczności publicznej odbędą się bezpłatne badania spirometryczne. Adresy placówek uczestniczących w kampanii można znaleźć na stronie: www.astma-alergia-pochp.pl

Astma  i ryzyko POChP

Astma i ryzyko POChP

Czy astma może być przyczyną POChP? Bezpośrednią przyczyną zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc zwykle jest palenie tytoniu, jednak astma zwiększa ryzyko zachorowania aż dwunastokrotnie.

Pokój przyjazny alergikowi

###Wykończając pokój dla alergika, trzeba zwrócić uwagę na skład wybieranych farb i lakierów oraz innej chemii budowlanej. Wiele dostępnych w sklepach materiałów budowlanych może bowiem uczulać.

Dopuszczalna zawartość Lotnych Związków Organicznych (LZO) w produktach wykończeniowych jest regulowana polskimi przepisami i np. dla farb matowych do malowania wnętrz wynosi maksymalnie 30 g/l LZO.

Program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną

###Program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną jest dostępny dla pacjentów w 38 ośrodkach w Polsce.

W odpowiedzi na potrzeby rosnącej liczby astmatyków, w 2012 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło program lekowy dla chorych na ciężką astmę alergiczną, który zdecydowanie poprawia stan zdrowia, jakość życia, a w konsekwencji umożliwia im powrót do normalnego życia.

Czy farbowanie włosów może szkodzić zdrowiu

###Farbowanie włosów może szkodzić zdrowiu – ostrzegają lekarze. Substancje chemiczne zawarte w większości farb w wielu przypadkach mogą powodować silne reakcje alergiczne, a nawet doprowadzić do śmierci.

Ostatnio dwie osoby zmarły po użyciu produktów do koloryzacji włosów. Przyczyną śmierci okazała się silna reakcja alergiczna.

Alergia na męskie nasienie

###Alergię na męskie nasienie może mieć nawet około 12 proc. kobiet – uważają naukowcy z Reproductive Science na Manchester Metropolitan University.

Na łamach „Human Fertility” badacze dowodzą, że objawy **alergia na spermę** często są mylone z symptomami chorób przenoszonych drogą płciową. Alergia objawia się świądem, podrażnieniami, wypryskiem, a nawet bólem przy oddawaniu moczu. Niektórzy eksperci ostrzegają, że może spowodować wstrząs anafilaktyczny.

Jak szybciej zwalczyć alergię na mleko?

###Dzięki odpowiednim preparatom mlekozastępczym można przyspieszyć wyrastanie dziecka z alergii pokarmowej. Nawet po roku podawania maluchowi hydrolizatu kazeiny zawierającego bakterie probiotyczne większość pacjentów nie miała objawów alergicznych.

To wynik badań przedstawionych podczas 46. dorocznego spotkania Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), które odbyło się w Londynie.

Nowoczesna terapia ciężkiej astmy

###Chorzy na ciężką astmę w Polsce od niedawna mają szansę korzystać z refundowanej terapii biologicznej. To dla nich szansa na ustąpienie stałej, przewlekłej duszności i ograniczenie gwałtownych zaostrzeń choroby.

Ciężka postać astmy występuje u kilku procent chorych. W ich przypadku terapia wziewnymi steroidami nie wystarcza i muszą przyjmować już nie tak bezpieczne i dające uciążliwe skutki uboczne steroidy systemowe – w postaci tabletek lub zastrzyków. Przyjmujący je pacjenci zmagają się często z nadwagą.

Fast foody powodują alergie

###U dzieci, które jedzą fast foody co najmniej trzy razy w tygodniu, mogą wystąpić reakcje alergiczne, w postaci astmy, egzemy i kataru siennego – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham.

Według brytyjskich badaczy, spożywanie fast foodów trzy lub więcej razy w tygodniu zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkiej astmy wśród nastolatków o 39 proc. Natomiast spożywanie niezdrowej żywności przez dzieci wiąże się z 27-procentowym wzrostem ryzyka ciężkiej astmy, jak również z wyższym ryzykiem wystąpienia zapalenia błony śluzowej nosa czy egzemy.

Coraz częstsze przypadki alergii na leki

###Coraz częściej lekarze mają do czynienia z alergią pacjentów na różne leki. Problem ten dotyczy kilku procent całej populacji osób leczonych.

Jak poinformowała prof. Barbara Rogala, ordynator Oddziału Alergologii i Immunologii Klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach: – Co najmniej jedna trzecia pacjentów naszego oddziału to osoby z nadwrażliwością na leki. Tych hospitalizacji jest zdecydowanie więcej w ostatnich latach. Również w skali Europy i świata problem jest coraz częściej podnoszony.

Nowe metody leczenia astmy

Epidemia astmy to ostatnie 20 lat. Dawniej nie było tak dużego problemu, tak więc na studiach medycznych alergia i astma nie zajmowały dużo miejsca. Niestety, niewielu lekarzy kształci się po zakończeniu studiów, niektórzy nie zdają sobie sprawy z wagi problemu, są nieprzygotowani do walki z nim. Dlatego właśnie stworzyliśmy Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy – POLASTMA. Jego celem jest szeroko prowadzona edukacja w społeczeństwie i środowisku lekarskim, mająca podnieść jakość opieki medycznej i zwiększyć jej dostępność dla pacjentów.

Astma – Terapia kombinowana

Astma jest chorobą o złożonej etiopatogenezie, u podłoża której leży przewlekły proces zapalny. Stąd też jej terapia nie jest łatwa i najczęściej wymaga stosowania wielu leków.

Jak dawniej LECZONO ASTMĘ

Dziś tę chorobę nazywa się epidemią XXI wieku. Nie jest ona jednak chorobą nową; opisywali ją już Homer i Seneka. Od tego czasu bardzo zmieniły się metody jej leczenia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH