alergia

Alergie – współczesna epidemia

Choroby alergiczne dziś są tak powszechne, że dotyczą niemal każdego. Jeśli nie osobiście, to na pewno wśród naszych bliskich są osoby, które się z nimi zmagają. Szacuje się, że już ponad 40 procent Polaków ma alergię lub cechy nadwrażliwości i niestety liczba ta cały czas rośnie.

Ze względu na dużą i stale rosnącą częstotliwość występowania alergia jest nazywana chorobą cywilizacyjną XXI wieku.

Alergia kontaktowa na metale

Nikiel, chrom, kobalt, pallad. Masz z nim kontakt używając telefonu komórkowego, malując cieniami powieki, nakładając ulubiony naszyjnik, zapinając guziki jeansów, wdychając zanieczyszczone powietrze… Lista jest długa, a odsetek uczulonych i narażonych na uczulenie, jeszcze większy. Kto się uczula na metale?

Szacuje się, że 17% kobiet i 3% mężczyzn populacji świata cierpi na alergię niklową,

Jak wcześnie można rozpoznać alergię?

Zwykle najwcześniej alergię można rozpoznać około 3. miesiąca życia. Im szybciej się ją zdiagnozuje, tym szybciej można dziecku pomóc. Alergia może jednak ujawnić się dopiero później, nawet dopiero w wieku dorosłym.

Alergię trudno zdiagnozować, szczególnie u dzieci. Nie można u nich wykonać wszystkich testów, gdyż dają niejednoznaczne wyniki. Dlatego u małych dzieci lekarz najczęściej rozpoznaje się alergię po objawach oraz wywiadzie alergicznym .

Czy można zapobiec alergii u dziecka?

W stu procentach nie da się uniknąć alergii u dziecka. Można jednak, i warto, próbować.

Słowo „alergia” jest zrostem dwóch greckich wyrazów – allos – inny i ergos – reakcja. W tych dwóch słowach kryje się mechanizm chorób alergicznych. Alergia jest bowiem reakcją nadwrażliwości zapoczątkowaną przez mechanizmy immunologiczne. Najprościej mówiąc,

Co to jest alergia?

Alergia jest ceną, jaką płacimy za rozwój cywilizacyjny. Chociaż istniała przed wiekami, to jednak jej prawdziwa epidemia rozpoczęła się dopiero pod koniec XX wieku. Według prognoz, w 2020 roku już połowa mieszkańców Europy będzie miała jakąś postać alergii. Już obecnie w Polsce ma ponad 40% osób.

Słowo alergia (z gr. alos ergos) oznacza „inne reagowanie”.

Współpraca lekarzy POZ i specjalistów – dla dobra pacjenta

Wymiana doświadczeń i wiedzy między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a lekarzem specjalistą w danej dziedzinie jest kluczowa dla jak najlepszego leczenia pacjentów. Lekarze POZ często czują się niedoinformowani. Myślą, że nie mają wystarczających kwalifikacji do postawienia rozpoznania, zmiany dawkowania leku lub metody leczenia. Jak budować relacje między lekarzami POZ a specjalistami?

Choroby alergiczne i astma oskrzelowa bardzo często pojawiają się u dzieci,

Alergie dżumą XXI wieku?

Obecnie szacuje się, że około 150 mln populacji Europy to alergicy. Z tego powodu lekarze, kilka lat temu, zaczęli nazywać alergię dżumą XXI wieku. Nic więc dziwnego, że z roku na rok kolejki do lekarzy specjalizujących się w leczeniu alergii, wydłużają się. Jak pomóc alergikom w potrzebie?

Alergia dopada znienacka i co roku męczy przez wiele tygodni.

smog

Smog – najbardziej narażone są dzieci

Smog to kolejny problem nowoczesnego i uprzemysłowionego świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła ranking krajów europejskich o największym stężeniu substancji szkodliwych w powietrzu. Jak z niego wynika, Polska plasuje się w niechlubnej czołówce. Z czym wiąże się to zjawisko w kwestii zdrowotnej? Przede wszystkim z problemami ze strony układu oddechowego. Najbardziej narażone na niekorzystny wpływ smogu są osoby starsze oraz dzieci.

Pylenie roślin - poradnik alergika

Pylenie roślin – poradnik dla alergika

Przez wiele tygodni w ciągu całego roku kalendarzowego jesteśmy narażenie na pylenie roślin. Szczególnie dzieje się to wiosną i latem, ale na alergeny musimy uważać zawsze. Alergia potrafi przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Jak zapobiegać skutkom pylenia roślin i objawom alergii? 

Poradnik alergika

Poradnik dla alergika – 6 wartościowych wskazówek

Alergia to istotny problem dzisiejszej cywilizacji. Występowanie alergii potrafi skutecznie utrudnić życie. Nieszkodliwe z pozoru substancje potrafią objawiać się w wyjątkowo uciążliwy sposób. Do częstych objawów zaliczają się: katar sienny, duszności, zmiany skórne czy zapalenie spojówek. Jeśli spotykasz się z takimi objawami, to warto sprawdzić nasz krótki poradnik alergika. 

Alergia pokarmowa – nie lekceważ!

W Europie liczba osób z alergią pokarmową sięga już 58 milionów. Co roku liczba osób umierających na skutek powikłań alergii pokarmowych wzrasta. Eksperci ostrzegają, że alergikiem może stać się każdy z nas, praktycznie z dnia na dzień.

Spożycie niektórych produktów, nawet w śladowych ilościach może prowadzić do anafilaksji – ciężkiej zagrażającej życiu reakcji o bardzo gwałtownym przebiegu. Nie ma wątpliwości, że wielu tragedii można by uniknąć, gdyby alergicy były lepiej wyedukowani co do przyczyn reakcji, metod zapobiegania oraz postępowania w razie objawów anafilaksji.

Jak przetrwać okres pylenia?

Kończy się sezon pylenia brzozy, grabu i jesionu. W szczytowym okresie pylenia są dęby (obecnie szypułkowe). W pogodne dni w prawie całym kraju przewidywane jest wysokie i bardzo wysokie stężenie ich pyłku.

Pylenie rozpoczynają świerki. Nie stanowią one jednak zagrożenia dla alergików.

Pojawią się też pierwsze, pojedyncze ziarna pyłku traw. W pierwszych dniach maja stężenie pyłku traw będzie bardzo niskie i nawet u osób silnie uczulonych na ich alergeny nie powinny występować objawy chorobowe.

Kolczyki w dzieciństwie sprzyjają alergii

Kolczyki we wczesnym dzieciństwie sprzyjają wystąpieniu alergii. Dziewczynki, którym przekłuto uszy, częściej mają objawy alergiczne nie tylko we wczesnych latach życia, ale i w późniejszych – wynika z badań alergologów z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Alergolodzy prowadzili badania na próbie 428 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat. U 30 proc. badanych potwierdzili alergię na nikiel, która występowała częściej u dziewcząt, które miały założone kolczyki we wczesnym dzieciństwie.

Światowe Dni Spirometrii

Od 10 do 20 września 2014 r. w całej Polsce, w ponad 100 zarejestrowanych ośrodkach i miejscach użyteczności publicznej odbędą się bezpłatne badania spirometryczne. Adresy placówek uczestniczących w kampanii można znaleźć na stronie: www.astma-alergia-pochp.pl

Pokój przyjazny alergikowi

Wykończając pokój dla alergika, trzeba zwrócić uwagę na skład wybieranych farb i lakierów oraz innej chemii budowlanej. Wiele dostępnych w sklepach materiałów budowlanych może bowiem uczulać.

Dopuszczalna zawartość Lotnych Związków Organicznych (LZO) w produktach wykończeniowych jest regulowana polskimi przepisami i np. dla farb matowych do malowania wnętrz wynosi maksymalnie 30 g/l LZO.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH