Rozpoczynający się okres silnego pylenia to wyjątkowo uciążliwy czas dla alergików i astmatyków. Uniknięcie kontaktu z pyłkami jest praktycznie niemożliwe, dlatego warto wiedzieć jak sobie radzić z alergenami.
Prawdziwe pylenie rozpoczyna się w marcu i trwa aż do września, dlatego w tym czasie alergicy narażeni są m. in. na katar, świąd, zapalenie spojówek i kaszel. Zwiększa się również ryzyko zachorowania na astmę oskrzelową powodującą świszczący oddech, ataki kaszlu, duszności oraz ucisk w klatce piersiowej. U astmatyków objawy będą przybierały na sile. Dlatego bardzo ważne jest aby stosować się do podstawowych zasad, które pomogą przetrwać ten trudny okres.
Genetyczne podłoże alergii
Każda alergia, nawet ta na pyłki roślin, ma podłoże genetyczne. Jeśli jeden z rodziców ma alergię, prawdopodobieństwo wystąpienia jej u dziecka wynosi 40 proc. W przypadku obojga rodziców – ryzyko przekracza 60 proc. Objawy alergii na pyłki mogą się zacząć zarówno u czterolatka, jak i osoby dorosłej. Podobnie jest z astmą, która w części jest dziedziczona, a częściowo zależy od częstości występowania alergenów i prowadzonego stylu życia. U połowy chorych astma ma tło atopowe, czyli wiąże się z uczuleniem na alergeny, w tym pyłki roślin. Szacuje się, że w Polsce na astmę cierpi ok. 12 proc. populacji, natomiast alergie deklaruje ok 40 proc. Polaków, co plasuje nas w czołówce państw europejskich.
Leczenie alergii
Podstawą w walce z alergenami są leki przyjmowane doustnie lub inhalacje. Leki przeciwalergiczne należy zażywać systematycznie i tylko te, które zapisał lekarz.
Inhalacje
Warto aby inhalacje były wykonywane przy pomocy komory inhalacyjnej, zwanej również tubą inhalacyjną lub spejserem. Komora inhalacyjna jest niezastąpionym urządzeniem do wykonywania prawidłowej inhalacji a tym samym zaaplikowania pełnej dawki leku. Niewątpliwie olbrzymią zaletą tuby inhalacyjnej jest kontrolowanie prawidłowego wdechu, szybkość aplikacji leku oraz jej małe rozmiary pozwalające na schowanie urządzenia do kieszeni. Decydując się na zakup komory inhalacyjnej, warto wybrać tę z dwiema zastawkami oraz gwizdkiem informującym o poprawnym oddechu podczas inhalacji. Cena przykładowej tuby Intec Spiro, przeznaczonej zarówno dla dzieci jak i dorosłych, wynosi 40 zł.
Kalendarz pyleń
W okresie silnego pylenia koniecznie trzeba śledzić kalendarz pyleń, aby zapobiegać wystąpieniu reakcji uczuleniowych, ograniczając tym samym kontakt z alergenami. Planując wycieczkę lub dłuższą aktywność na świeżym powietrzu zawsze trzeba mieć to na uwadze. Wówczas będzie można odpowiednio się przygotować zarówno psychicznie jak i farmakologicznie.
Wietrzenie pomieszczeń
Należy pamiętać, że w miastach nigdy nie wietrzymy w godzinach szczytu, wieczorem i w nocy gdyż wówczas stężenie pyłków jest największe. Mieszkanie lub biuro najlepiej wietrzyć po deszczu, kiedy powietrze jest czyste. W oknach warto powiesić firanki, zatrzymujące część pyłków oraz rozważyć zakup oczyszczacza powietrza, który przefiltruje powietrze wewnątrz, usuwając jednocześnie większość alergenów.
Odpowiedni ubiór
Warto również pamiętać o odpowiednich dodatkach podczas spacerów tj. dopasowane okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy. Po przyjściu do domu należy wziąć prysznic oraz przebrać się w czystą odzież, co pozwoli pozbyć się przyniesionych z zewnątrz pyłków.
informacja prasowa: ImPress PR