Nietrzymanie moczu przez seniorów

Nietrzymanie moczu – ten problem można rozwiązać

Nietrzymanie moczu to obok zakażeń układu moczowego najpowszechniejsza przypadłość z jaką zgłaszają się pacjentki do urologów. Problem dotyka co raz większą liczbę osób starszych, także mężczyzn. Choć to kwestia wstydliwa, to sposoby, by sobie z tym radzić i normalnie funkcjonować na co dzień. 

Zapalenie dróg moczowych jesienią

Zapalenie dróg moczowych jesienią. Na co uważać?

Zmiany temperatury na zewnątrz osłabiają odporność organizmu i sprzyjają rożnego rodzaju infekcjom. Zapalenie dróg moczowych czy zakażenie dolnych dróg moczowych to jedne z najczęściej nawracających dolegliwości. Badania pokazują, że tylko 1/3 badanych stosuje preparaty, które zapobiegają nawracaniu infekcji.

Eksperci ogłosili pierwsze w Europie stanowisko dotyczące hiperurykemii i jej leczenia u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym

Eksperci ogłosili pierwsze w Europie stanowisko dotyczące hiperurykemii i jej leczenia u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym

Wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczynio wych, a także z niekorzystnym ich przebiegiem oraz gorszym rokowaniem.

Zaburzenia erekcji – przełom w leczeniu

Zaburzenia erekcji są uważane za łagodne, jednak mogą mieć negatywny wpływ na relacje intymne, jakość życia i poczucie własnej wartości.

Gdyby zapytać lekarzy, na jakie schorzenie cierpi co czwarty Polak, większość zapewne odpowiedziałoby: nadciśnienie tętnicze lub schorzenia układu krążenia. Tymczasem około 2,5 mln mężczyzn cierpi z powodu zaburzeń erekcji.

nietrzymanie moczu

Inkontynencja

Nietrzymanie moczu jest problemem dotyczącym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków jest to wstydliwa dolegliwość skrywana przed lekarzem, która również w rozmowie z farmaceutą wywołuje skrępowanie u pacjenta.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, czyli zaburzenia mikcji (aktu oddawania moczu) nadal jest często tematem tabu dla dotkniętych nimi osób. Ale w ostatnich latach sytuacja uległa poprawie. Świadomość zdrowotna społeczeństwa wzrasta na tyle, że nie tylko kobiety, ale i mężczyźni częściej zwracają się z tym problemem do specjalistów – urologów i ginekologów. Warto odnotować fakt, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są na tę dolegliwość bardziej wyczuleni. W ciągu ostatniej dekady wiedza lekarzy na temat NTM znacznie się pogłębiła.

Terapia hipotensyjna u pacjenta z BPH

Terapia hipotensyjna u pacjenta z BPH

Nadciśnienie tętnicze współwystępuje z rozrostem gruczołu krokowego u około 30 proc. mężczyzn w starszym wieku. Leczenie tych dolegliwości zaleca się rozpocząć od leków uroselektywnych (tamsulosyny), które nie mają wpływu na prowadzenie właściwej terapii hipotensyjnej.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (Prostamol UNO)

Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest chorobą związaną z wiekiem. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości u starszych mężczyzn.

Bez wątpienia jest to choroba związana z wiekiem. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości u starszych mężczyzn.
Cechy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, ang. benign prostatic hyperplasia) można wykryć, za pomocą badania histologicznego, u około 50 proc. mężczyzn po 50. r.ż. oraz u 80 proc. po 70. r.ż.

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu

Najczęściej mocz ma kolor żółty, który może różnić się intensywnością i odcieniem u różnych osób. U osób odwodnionych mocz przybiera ciemną barwę, natomiast gdy wypijemy dużo płynów, może być on bardzo jasny. Kolor moczu może się też zmienić pod wpływem diety (np. po zjedzeniu buraków robi się czerwonawy) albo leków.

Probiotyki – sprzymierzeńcy kobiet

Probiotyki – sprzymierzeńcy kobiet

Czy bakterie mogą nam pomóc w walce z chorobotwórczymi organizmami atakującymi układ moczowo-płciowy? Tak! Zastosowanie robiotyków ginekologicznych pomoże nam pozbyć się nieproszonych gości i ułatwi powrót do zdrowia.

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

W 2010 roku eksperci z dziedziny urologii i hipertensjologii zaproponowali algorytm leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącym łagodnym rozrostem stercza. Na czym to polega?

Grupą leków wykorzystywanych zarówno w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jak i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, są α-adrenolityki. W związku z tym, przez wiele lat uznawano α-adrenolityki za leki z wyboru w przypadku współistniejącego z nadciśnieniem tętniczym łagodnego rozrostu stercza. Sytuacja ta zmieniła się od czasu ogłoszenia wyników wieloośrodkowego badania ALLHAT, oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo różnych grup leków hipotensyjnych. W badaniu wykazano, że stosowanie doksazosyny (α-adrenolityku) wiąże się z istotnie częstszym występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza niewydolności serca.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Problem może pojawić się w każdym wieku, choć częściej występuje u osób starszych, przede wszystkim u kobiet. Nietrzymanie moczu samo w sobie nie jest chorobą, ale uciążliwym objawem innych dolegliwości.

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Zakażenia dróg moczowych to bez wątpienia wstydliwy problem dla kobiet. Niechętnie o tym mówią, bagatelizują objawy, nie zdając sobie sprawy, że mogą prowadzić one do poważnych schorzeń.

Pęcherz pełen kłopotów (nietrzymanie moczu)

Popuszczanie moczu wywołuje u wielu osób uczucie zażenowania, upokorzenia, ogromnego zawstydzenia. Nie potrafią o tym otwarcie rozmawiać, nie chcą zwierzyć się ze swoich problemów nawet lekarzowi. A przecież nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć!

Problem z utrzymaniem moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na tę dolegliwość uskarża się około 17-46 proc. kobiet (niektóre źródła podają, że nawet 60 proc.). Te dane są tak rozbieżne, ponieważ w rzeczywistości tylko 30 proc. pań zgłasza się z tą przykrą dolegliwością do specjalisty.

Pęcherz pod kontrolą

Pęcherz pod kontrolą

O ile zgłoszenie się do lekarza z grypą czy upławami wydaje się naturalne, o tyle przyznanie się do niepanowania nad swoim pęcherzem jest dla wielu bardzo trudne. A przecież jest to dolegliwość w większości przypadków wyleczalna!

TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny

We wrześniu 2010 Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”. Celem kampanii jest przełamanie stereotypów postrzegania niepłodności jako problemu wyłącznie kobiecego, a oczekiwanym efektem upowszechnienie wiedzy na temat niepłodności jako choroby społecznej oraz prognoz co do jej zasięgu w kolejnych pokoleniach. Patronat Honorowy nad kampanią objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Polski Komitet Olimpijski.

Przyczyny

Przyczyny, objawy i leczenie nokturii

Nokturia może być spowodowana przez wiele stanów chorobowych. Na częste mikcje w porze nocnej mogą mieć wpływ takie czynniki, jak: pęcherz nadreaktywny, poliuria nocna czy nawyki dotyczące spożywania płynów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH