Zaburzenia erekcji – ostrzeżenie dla serca

Problemy ze wzwodem należą do najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Niepokojące jest, że kiedyś zaburzenia erekcji dotyczyły głównie mężczyzn w dojrzalszym wieku, dziś pojawiają się u coraz młodszych, nawet u 20-latków!

Jak wynika z badań seksuologa prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza, zaburzenia erekcji wyraźnie wykazują tendencję wzrostową. Jeszcze w latach 70. tych ubiegłego wieku pacjenci,

Rak prostaty coraz częstszą przyczyną zgonów mężczyzn

Rak prostaty jest drugą, najczęstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn w Polsce. Wczesna diagnostyka, regularne badania i uważne obserwowanie swego organizmu pozwalają na wczesne wykrycie i zwiększają szansę na wyleczenie. Jakie badania profilaktyczne wykonać i w jakim wieku?

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty wzrasta po 50. roku życia> U mężczyzn w grupie wysokiego ryzyka już 5 lat wcześniej.

Nietrzymanie moczu – problem społeczny

Nietrzymanie moczu jest schorzeniem zaliczanym do chorób cywilizacyjnych, które dotykają około 4-8 proc. populacji. W krajach rozwiniętych problem NTM dotyczy przynajmniej 6 proc. społeczeństwa. Szacuje się, że w Polsce problem dotyka 2,5 mln osób, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Nietrzymanie moczu to poważne schorzenie. W sposób znaczący wpływa na jakość życia chorych. Ogranicza ich aktywność zawodową i życie towarzyskie.

Współpraca onkologów i urologów dla dobra pacjentów

Z prof. Piotrem Chłostą, prezesem Polskiego Towarzystwa Urologicznego, i prof. Piotrem Wysockim, prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, rozmawia Katarzyna Pinkosz.

 

Katarzyna Pinkosz: Urologia i onkologia: te dwie specjalności się zazębiają?

Prof. Piotr Chłosta:

Są to wzajemnie uzupełniające się specjalności, dlatego że większość chorych, którzy są podmiotem działania urologa (około 80 proc.),

Urologia nowoczesna ale niedoinwestowana

Rozmowa z dr. hab. n. med. Arturem A. Antoniewiczem, FEBU, Krajowym Konsultantem w dziedzinie urologii, Ordynatorem Oddziału Urologii i Onkologii Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, byłym szefem Komitetu Egzaminacyjnego European Board of Urology.

Bożena Stasiak: Urologia w Polsce świętuje 70 lat istnienia. Jak Pan, jako urolog z dużym doświadczeniem i krajowy konsultant w tej dziedzinie,

Nietrzymanie moczu przez seniorów

Nietrzymanie moczu – ten problem można rozwiązać

Nietrzymanie moczu to obok zakażeń układu moczowego najpowszechniejsza przypadłość z jaką zgłaszają się pacjentki do urologów. Problem dotyka co raz większą liczbę osób starszych, także mężczyzn. Choć to kwestia wstydliwa, to sposoby, by sobie z tym radzić i normalnie funkcjonować na co dzień. 

Zapalenie dróg moczowych jesienią

Zapalenie dróg moczowych jesienią. Na co uważać?

Zmiany temperatury na zewnątrz osłabiają odporność organizmu i sprzyjają rożnego rodzaju infekcjom. Zapalenie dróg moczowych czy zakażenie dolnych dróg moczowych to jedne z najczęściej nawracających dolegliwości. Badania pokazują, że tylko 1/3 badanych stosuje preparaty, które zapobiegają nawracaniu infekcji. Warto zatem poznać sprawdzone sposoby na ich skuteczne wyleczenie. 

Eksperci ogłosili pierwsze w Europie stanowisko dotyczące hiperurykemii i jej leczenia u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym

Eksperci ogłosili pierwsze w Europie stanowisko dotyczące hiperurykemii i jej leczenia u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym

Wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczynio wych, a także z niekorzystnym ich przebiegiem oraz gorszym rokowaniem. W związku z ciągle niedostateczną wykrywalnością oraz leczeniem hiperurykemii, polscy eksperci różnych specjalności opracowali pierwsze w Europie stanowisko dotyczące hiperurykemii i jej leczenia u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Zaburzenia erekcji – przełom w leczeniu

Zaburzenia erekcji są uważane za łagodne, jednak mogą mieć negatywny wpływ na relacje intymne, jakość życia i poczucie własnej wartości.

Gdyby zapytać lekarzy, na jakie schorzenie cierpi co czwarty Polak, większość zapewne odpowiedziałoby: nadciśnienie tętnicze lub schorzenia układu krążenia. Tymczasem około 2,5 mln mężczyzn cierpi z powodu zaburzeń erekcji.

nietrzymanie moczu

Inkontynencja

Nietrzymanie moczu jest problemem dotyczącym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków jest to wstydliwa dolegliwość skrywana przed lekarzem, która również w rozmowie z farmaceutą wywołuje skrępowanie u pacjenta.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu, czyli zaburzenia mikcji (aktu oddawania moczu) nadal jest często tematem tabu dla dotkniętych nimi osób. Ale w ostatnich latach sytuacja uległa poprawie. Świadomość zdrowotna społeczeństwa wzrasta na tyle, że nie tylko kobiety, ale i mężczyźni częściej zwracają się z tym problemem do specjalistów – urologów i ginekologów. Warto odnotować fakt, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej są na tę dolegliwość bardziej wyczuleni. W ciągu ostatniej dekady wiedza lekarzy na temat NTM znacznie się pogłębiła.

Terapia hipotensyjna u pacjenta z BPH

Terapia hipotensyjna u pacjenta z BPH

Nadciśnienie tętnicze współwystępuje z rozrostem gruczołu krokowego u około 30 proc. mężczyzn w starszym wieku. Leczenie tych dolegliwości zaleca się rozpocząć od leków uroselektywnych (tamsulosyny), które nie mają wpływu na prowadzenie właściwej terapii hipotensyjnej.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (Prostamol UNO)

Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest chorobą związaną z wiekiem. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości u starszych mężczyzn.

Bez wątpienia jest to choroba związana z wiekiem. Stanowi jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości u starszych mężczyzn.
Cechy łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, ang. benign prostatic hyperplasia) można wykryć, za pomocą badania histologicznego, u około 50 proc. mężczyzn po 50. r.ż. oraz u 80 proc. po 70. r.ż.

Badanie ogólne moczu

Badanie ogólne moczu

Najczęściej mocz ma kolor żółty, który może różnić się intensywnością i odcieniem u różnych osób. U osób odwodnionych mocz przybiera ciemną barwę, natomiast gdy wypijemy dużo płynów, może być on bardzo jasny. Kolor moczu może się też zmienić pod wpływem diety (np. po zjedzeniu buraków robi się czerwonawy) albo leków.

Probiotyki – sprzymierzeńcy kobiet

Probiotyki – sprzymierzeńcy kobiet

Czy bakterie mogą nam pomóc w walce z chorobotwórczymi organizmami atakującymi układ moczowo-płciowy? Tak! Zastosowanie robiotyków ginekologicznych pomoże nam pozbyć się nieproszonych gości i ułatwi powrót do zdrowia.

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

Nadciśnienie i BPH – trudne współistnienie

W 2010 roku eksperci z dziedziny urologii i hipertensjologii zaproponowali algorytm leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów ze współistniejącym łagodnym rozrostem stercza. Na czym to polega?

Grupą leków wykorzystywanych zarówno w leczeniu nadciśnienia tętniczego, jak i łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, są α-adrenolityki. W związku z tym, przez wiele lat uznawano α-adrenolityki za leki z wyboru w przypadku współistniejącego z nadciśnieniem tętniczym łagodnego rozrostu stercza. Sytuacja ta zmieniła się od czasu ogłoszenia wyników wieloośrodkowego badania ALLHAT, oceniającego skuteczność i bezpieczeństwo różnych grup leków hipotensyjnych. W badaniu wykazano, że stosowanie doksazosyny (α-adrenolityku) wiąże się z istotnie częstszym występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych, zwłaszcza niewydolności serca.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Problem może pojawić się w każdym wieku, choć częściej występuje u osób starszych, przede wszystkim u kobiet. Nietrzymanie moczu samo w sobie nie jest chorobą, ale uciążliwym objawem innych dolegliwości.

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Zakażenia dróg moczowych to bez wątpienia wstydliwy problem dla kobiet. Niechętnie o tym mówią, bagatelizują objawy, nie zdając sobie sprawy, że mogą prowadzić one do poważnych schorzeń.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH