Ligunin® laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

Przyszedł czas na jubileuszową X edycję Nagrody Profesorów Farmacji.

Jak co roku, poświęcona jest suplementom diety, które w dobie XXI wieku są szeroko rozpowszechniane na polskim rynku farmaceutycznym. W niniejszej edycji konkursu pozytywnie oceniono suplementy diety, które spełniają wszelkie standardy stawiane dobrym produktom i wyróżniają się na tle innych. Są bezpieczne dla zdrowia pacjentów oraz wywierają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Więcej o Nagrodzie Profesorów Farmacji

Polak potrafi, czyli rzecz o imporcie docelowym

W ciągu kilku miesięcy Trybunał Sprawiedliwości w Strassburgu powinien wydać wyrok w sprawie naruszenia przez Polskę przepisów dyrektywy 2001/83 w części dotyczącej importu docelowego.

Zgodnie z dyrektywą leczenie pacjenta z użyciem leku niezarejestrowanego w danym kraju może się odbywać jedynie w wyjątkowych sytuacjach i na odpowiedzialność lekarza. Tymczasem polski ustawodawca uznał, że stosowanie tego narzędzia może być również podyktowane względami finansowymi.

Patryk

Patryk, który pokonał raka

Kiedy Patryk zachorował, chodził do zerówki. Gdyby nie feralny wypadek, nie wiadomo, kiedy choroba wyszłaby na jaw. Dzięki lekarzowi, który od razu skierował go na badania, i znakomitej opiece specjalistów z kliniki w Lublinie chłopiec żyje i jest zdrów!

Wytyczne praktyki klinicznej

Wytyczne praktyki klinicznej

Standardy postępowania mają służyć lekarzowi pomocą przy podejmowaniu decyzji terapeutycznych i diagnostycznych. Jednak nie zastępują podstawowej wiedzy medycznej – stanowią jej istotne uzupełnienie.

Lekarz jest zawsze osobą podejmującą decyzje dotyczące strategii diagnostyki i leczenia pacjentów, którymi się opiekuje. Musi pamiętać (szczególnie w dobie starzejącego się społeczeństwa) o całościowym leczeniu chorych, a nie tylko jednej choroby, którą u nich rozpoznał i wie, jak ją leczyć. Coraz częściej ludzie zapadają na wiele chorób przewlekłych jednocześnie – szczególnie nasila się to z wiekiem. Co więc za tym idzie, lekarz – wykorzystując swoje doświadczenie – powinien integrować specjalistyczne wytyczne z różnych dziedzin medycyny i stosować je odpowiednio dla każdego chorego.

Przepracowany jak lekarz

Przepracowany jak lekarz

Nawet 300 godzin pracy miesięcznie to lekarska norma w Polsce. Nowe przepisy miałyby nakładać jednakowe ograniczenia na lekarzy pracujących na kontraktach i zatrudnionych na etatach.

Temat przepracowania lekarzy pojawia się za każdym razem, gdy na światło dzienne wychodzą szczegóły ukazujące patologię naszego systemu pracy. W lipcu tego roku zmarł w szpitalu w Głubczycach 52-letni anestezjolog, który dyżurował piątą dobę z rzędu. Niedługo potem w prasie ukazał się wywiad z młodą rezydentką ginekologii. Opowiadała ona o typowym miesiącu swojej pracy, czyli o ponad 300 godzinach spędzonych w czterech zakładach opieki zdrowotnej. Lekarz poddany tak dużemu obciążeniu, nie jest zdolny do utrzymania wysokiego standardu świadczonych usług medycznych, a także – najzwyczajniej – działa na szkodę własną.

Cystic fibrosis

Cystic fibrosis

Cystic fibrosis (also known as mucoviscidosis) is a recessive multi-system inherited chronic disease that affects about 70 000 children and adults worldwide. CF is most common among Caucasians. One in 25 Europeans carries one allele for CF. The disease is characterized by abnormal transport of chloride and sodium across epithelium, which leads to produce unusually thick, sticky mucus that clogs the lungs and leads to life-threatening lung infections. The mucus also obstructs the pancreas and stops natural enzymes from helping the body absorb food.

Proszki od bólu głowy

Proszki od bólu głowy

Pacjenci bardzo często pytają w aptekach, jak poradzić sobie z bólem głowy. Można im polecić dostępne na rynku preparaty, jednak należy również ostrzec przed ich długotrwałym i nieracjonalnym stosowaniem.

Ból głowy jest dość powszechną przypadłością. Atakuje z różnym nasileniem, częstotliwością i może mieć bardzo wiele przyczyn. Należy przypominać pacjentowi, że preparaty przeciwbólowe trzeba stosować ostrożnie, ponieważ ból głowy – szczególnie jeśli nawraca regularnie – może być sygnałem poważnych schorzeń. W takiej sytuacji pacjent powinien skonsultować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania.

Pomoc w zwalczaniu bólu

Pomoc w zwalczaniu bólu

Do apteki często zgłaszają się pacjenci, który skarżą się na bóle mięśni i stawów. Można wówczas zaproponować im coś z bogatej oferty maści i żeli przeciwbólowych, maści rozgrzewających, a także plastrów i kompresów.

Ból mięśni i stawów zwykle towarzyszy stanowi zapalnemu. Może do niego dojść w wyniku urazu: np. przeciążenia pewnej partii mięśni, stłuczenia, skręcenia lub innej kontuzji. Stan zapalny pojawia się również w przebiegu chorób zwyrodnieniowych układu kostnego. Jednak zawsze do jego powstania niezbędna jest obecność czynnika uszkadzającego. Zapalenie ma na celu przede wszystkim zlikwidować przyczynę uszkodzenia, a także naprawić powstałe zmiany.

Dr Internet konkurencją dla lekarzy?

Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, twierdzi, że informacje o leczeniu nierzadko są przekazywane w sposób niezrozumiały. Z drugiej strony pacjenci coraz częściej stawiają sobie diagnozy przez internet. A to z kolei niepokoi lekarzy, bo dr Internet może stać się bardzo złym doradcą w sprawach zdrowotnych.

Rzeczniczka praw pacjenta wystąpiła do ministra zdrowia z prośbą o podjęcie inicjatywy zmierzającej do wprowadzenia w nauczaniu studentów uczelni medycznych zajęć dotyczących komunikacji z pacjentem, w tym metod informowania chorych o przebiegu leczenia.

Lekarze chętnie stosują placebo

Z ankiety przeprowadzonej wśród lekarzy wynika, że stosują oni placebo częściej niż deklarują – twierdzi dr Przemysław Bąbel z Instytutu Psychologii UJ.

Psycholog przeprowadził badanie wśród 190 lekarzy pierwszego kontaktu: internistów, specjalistów medycyny rodzinnej oraz pediatrów. Połowę ankietowanych pytano bezpośrednio o stosowanie placebo, a połowę – o stosowanie „niespecyficznych metod leczenia”, przy czym oba z tych terminów w ankietach zdefiniowane były identycznie.

Czy można uzależnić się od preparatów witaminowych?

Nadmiar niektórych witamin i składników mineralnych może prowadzić do uzależnienia i zaburzenia równowagi organizmu. Tymczasem z roku na rok w aptekach, supermarketach i zwykłych sklepach osiedlowych jest coraz większy wybór suplementów diety i coraz większa liczba Polaków po nie sięga.

Częściej są to kobiety niż mężczyźni. Chcą schudnąć, wzmocnić organizm, poprawić stan skóry, włosów i paznokci. Prawie 30 proc. stosujących suplementy zażywa je profilaktycznie, bez wyraźnych wskazań. Często łykają po kilka różnych kapsułek dziennie.

Serce w dobrej formie

Serce w dobrej formie

Serce kocha ruch, więc jeśli kochamy nasze serce, zacznijmy żyć zdrowo i aktywnie. Wystarczy półgodzinny umiarkowany wysiłek trzy razy w tygodniu oraz kilka zmian w jadłospisie.

Czy NIL ogranicza konkurencję?

Czy NIL ogranicza konkurencję?

Decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów budzi wiele kontrowersji. Potraktował on stanowisko samorządu lekarskiego dotyczące ordynowania leków homeopatycznych wydawanych na receptę jako porozumienie przedsiębiorców ograniczające konkurencję.

Choroby nowotworowe u osób starszych

Choroby nowotworowe u osób starszych

Coraz więcej osób zwraca się do naszej fundacji z pytaniami dotyczącymi leczenia. Są to głównie osoby starsze, ponieważ na szpiczaka chorują głównie ludzie po 55. roku życia (chociaż zdarzają się też młodsi). Nie mogę powiedzieć, abym osobiście usłyszała, że dla młodszej osoby lek będzie, a dla starszej nie. Aczkolwiek zdarzały się przypadki, gdy ktoś napisał do mnie, że lekarz stwierdził: „Pan już jest w takim wieku, że nie dajemy takich leków”. Niedawno mieliśmy też lekarza (niestety, zmarł na szpiczaka), któremu w klinice powiedziano: „Panie kolego, powinien pan wiedzieć, że zostało panu 2-3 tygodnie życia, i ja nie będę panu dawał drogiego leczenia, bo to wyrzucanie pieniędzy…”.

Naturalne metody zwalczania stresu

Naturalne metody zwalczania stresu

Do aptek zgłasza się coraz więcej osób proszących o środki poprawiające nastrój i łagodzące objawy stresu. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie tym pacjentom pomagać. W dzisiejszych czasach życie nabiera tempa, dlatego coraz częściej ludzie narażeni są na sytuacje wywołujące stres. Ten fizjologiczny stan, który ma na celu pomóc w radzeniu sobie z trudnościami i zagrożeniami, w nadmiarze może wpływać na pogorszenie jakości życia i prowadzić do wielu groźnych chorób. Dlatego warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech

Przykry zapach z ust to problem, który – niestety – dotyczy wielu osób. Na pozór błahy, może w znaczący sposób wpływać na samopoczucie pacjenta, jego samoocenę i relacje z ludźmi. Nieświeży oddech może być sygnałem poważnych chorób, które toczą się w organizmie. Dlatego też powinniśmy poszukać przyczyny tej dolegliwości i w miarę możliwości spróbować ją zlikwidować. W celu poprawy zapachu oddechu, możemy polecać pacjentom rożne preparaty odświeżające, pamiętajmy jednak, że stanowią one jedynie środek doraźny i nie usuwają pierwotnej przyczyny.

Niebezpieczna angina

Niebezpieczna angina

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza rodzinnego. Bakteryjne zapalenie gardła i migdałków występuje u około 15 proc. dzieci i 10 proc. dorosłych. Angina, czyli ostre zapalenie gardła i migdałków jest stanem zapalnym, któremu towarzyszy zajęcie tkanki limfatycznej gardła. Za 90 proc. przypadków bakteryjnego zapalenia gardła i migdałków odpowiada Streptococcus pyogenes (paciorkowiec beta-hemolizujący z grupy A – PBHA). U dzieci zakażenia te występują głównie pomiędzy 5. a 15. rokiem życia.

Żeń-szeń - korzeń

Żeń-szeń – korzeń, który leczy

Już 2000 lat przed Chrystusem znano właściwości lecznicze żeń-szenia. W chińskiej księdze medycznej z 206 roku n.e. opisano go jako panaceum, czyli wszechstronnie działający „lek na wszystko”. Żeń-szeń to niepozorna bylina, której korzeń przypomina swoim kształtem ludzką postać. Najcenniejsza jej odmiana – żeń-szeń biały – występuje na Półwyspie Koreańskim i w Chinach. W medycynie wykorzystuje się wyciąg z korzenia rośliny. Im jest on starszy, tym więcej zawiera substancji czynnych.

Padaczka u dzieci - objawy i postępowanie... farmaceuta radzi

Gorączka a objawy padaczki u dzieci… farmaceuta radzi

Moje roczne dziecko przeszło infekcję wirusową gardła, której towarzyszyła wysoka gorączka. Kiedy temperatura rosła, miało silne dreszcze: przez chwilę całe drżało, tracąc przytomność. Ogromnie to przeżyłam! Jak mam się zachować w takiej sytuacji? Czy te drgawki mogą być objawem padaczki?

Niestrawność i zgaga

Niestrawność i zgaga

Wiosną rozpoczyna się sezon rodzinnego grillowania. Niestety taki posiłek może skończyć się niestrawnością i zgagą. Poniżej kilka rad, jak szybko i skutecznie pozbyć się jej.

Przegląd preparatów na odchudzanie

Przegląd preparatów na odchudzanie

Na półkach aptecznych znajduje się coraz więcej preparatów wspomagających odchudzanie. Jedne pobudzają trawienie, inne działają przeczyszczająco lub moczopędnie. Zanim jednak zdecydujemy się na jakąkolwiek kurację odchudzającą, najpierw zasięgnijmy porady lekarza lub farmaceuty.

———

Składniki, Działanie i Przykładowe preparaty
* **napar z zielonej herbaty** – znajdujące się w wyciągu z zielonej herbaty substancje (m.in. polifenole) mają zdolność spalania kwasów tłuszczowych
• Ambio Karnityna, 60 kapsułek
• Activita Thermo Shape Plus, 90 kapsułek

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH