Kolczyk w języku? Uważaj na zęby!

**Modna wśród młodych ludzi ozdoba jest zagrożeniem dla ich zębów – alarmują stomatolodzy.**

Ponad 70 proc. osób posiadających kolczyki w brodzie lub w języku prędzej czy później – z uszkodzonymi zębami – trafia do dentysty. Najczęściej zęby niszczymy sobie nieświadomie podczas snu lub podczas zabawy kolczykiem. „Ofiarami” kolczyków są najczęściej dziewczęta poniżej 18. roku życia. Stanowią one aż 90 proc. wszystkich przypadków uszkodzenia zębów i szkliwa przez kolczyk.

Ozdoba, która niszczy zęby?

Słodki sposób na próchnicę

Likorycydyna i likoryzoflawan A – substancje znajdujące się w korzeniach lukrecji – silnie hamują rozwój dwóch rodzajów bakterii bytujących w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy oraz paradontozy.

Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Kanady, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Lukrecja powszechnie jest stosowana np. w chińskiej medycynie ludowej oraz przy produkcji słodyczy. Zawiera w sobie glicyryzynę, związek, który jest słodszy niż cukier.

Higiena jamy ustnej a odporność organizmu

Według najnowszych badań, regularne mycie zębów poważnie niweluje ryzyko powstawania bakteryjnych chorób układu oddechowego. Amerykańscy naukowcy z Yale University School of Medicine doszli do takich wniosków, po przebadaniu szpitalnych przypadków zapalenia płuc.

Systemy opieki zdrowotnej na świecie - Hiszpania

Systemy opieki zdrowotnej na świecie – Hiszpania

Nie ma idealnych systemów opieki zdrowotnej. Rządy wszystkich państw stale je modernizują, poprawiają jakość ich funkcjonowania, starają się ograniczyć wzrost wydatków. Nie ma jednej recepty, jak taki system powinien wyglądać. W każdym kraju na kształt opieki zdrowotnej wpływa wiele czynników: historia, sytuacja zdrowotna i ekonomiczna oraz, oczywiście, polityka.

Rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość

Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowatorski materiał stomatologiczny, który umożliwi odbudowę uzębienia nawet wówczas, kiedy występują znaczne ubytki lub zaniki kości. Zbyt mała objętość kości własnej pacjenta często jest dużą przeszkodą podczas wszczepiania implantu.

Materiał, którego pomysłodawczynią jest Mariola Kucharska, doktorantka PW, można będzie wstrzyknąć do zębodołu. Będzie on stanowił następnie podłoże do rozwoju kości i pozwalał w ten sposób na uzupełnienie jej objętości.

Polacy boją się dentystów

Główną przyczyną strachu przed wizytą u dentysty jest ból – tak wskazało aż 60 proc. uczestników ankiety „Dentofobia – strach przed dentystą”, przeprowadzonej w Polsce na ponad 3,5 tys. respondentów przez portal Dentysta.eu. Dla 36 proc. największym powodem do strachu jest „nieodpowiednie podejście lekarza”, a dla jednej piątej to „poczucie bezsilności”.

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia

Coraz więcej osób cierpi z powodu chorób przyzębia. Choroby te są drugą co do częstości (po próchnicy) przyczyną przedwczesnej utraty uzębienia. Przyzębiem nazywamy tkanki otaczające ząb, pełniące funkcję utrzymującą ząb w zębodole. Natomiast dziedzinę medycyny zajmującą się chorobami przyzębia – periodontologią. Do najczęstszych chorób przyzębia zaliczamy zapalenie dziąseł (gingivitis), które jest odwracalne, i zapalenie przyzębia (periodontitis). Zapalenie przyzębia, zwane potocznie paradontozą, cechuje się nieodwracalną utratą kości wyrostka zębodołowego, a w konsekwencji rozchwianiem i wypadaniem zębów. Jednak proces ten, w porę wykryty, dokładnie zdiagnozowany i skutecznie leczony, może być zatrzymany.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech

Przykry zapach z ust to problem, który – niestety – dotyczy wielu osób. Na pozór błahy, może w znaczący sposób wpływać na samopoczucie pacjenta, jego samoocenę i relacje z ludźmi. Nieświeży oddech może być sygnałem poważnych chorób, które toczą się w organizmie. Dlatego też powinniśmy poszukać przyczyny tej dolegliwości i w miarę możliwości spróbować ją zlikwidować. W celu poprawy zapachu oddechu, możemy polecać pacjentom rożne preparaty odświeżające, pamiętajmy jednak, że stanowią one jedynie środek doraźny i nie usuwają pierwotnej przyczyny.

Wapń pierwiastek życia

Wapń pierwiastek życia

Wapń jest materiałem budulcowym kości i zębów. Bierze udział m. in. w procesie skurczu mięśni, krzepnięciu krwi, w prawidłowym przewodnictwie nerwowo-mięśniowym. Ma też znaczenie w profilaktyce otyłości,
cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego czy nowotworów.

Łagodzenie nadwrażliwości zębiny

Łagodzenie nadwrażliwości zębiny

Farmaceuci coraz częściej stają się doradcami i opiekunami pacjentów skarżących się na różne uciążliwe dolegliwości, jak choćby zwiększona wrażliwość zębiny. Warto więc wiedzieć, jak pomóc cierpiącym. Zwiększona wrażliwość zębiny objawia się zwykle krótkotrwałym, niewspółmiernym do przyczyny, bólem, który mija samoistnie po ustąpieniu bodźca. Ból ten ma charakter kłujący lub tępy, zazwyczaj dobrze zlokalizowany. Wywołuje go najczęściej wysoka lub niska temperatura spożywanych pokarmów i napojów. Może go również powodować kwaśne albo słodkie jedzenie, a także drażnienie mechaniczne – np. podczas szczotkowania zębów.

Paradontoza - choroba przyzębia

Paradontoza – choroba przyzębia

Parodontoza to choroba przyzębia. Główną i najpowszechniejszą jej przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Parodontoza powstaje w wyniku długotrwałego procesu zapalnego, wywołanego przez drobnoustroje chorobotwórcze gromadzące się w miejscu kontaktu dziąseł z zębami.

Brońcie się

Koenzym Q10 – źródło piękna i witalności

Co jakiś czas medyczny i kosmetyczny świat obiega elektryzująca informacja o odmładzających właściwościach jakiegoś odkrytego właśnie związku chemicznego albo wyciągu z zapomnianej rośliny. Żywot takiej nowej gwiazdy na branżowym firmamencie jest zwykle krótki. Niektóre jednak pozostają w pamięci specjalistów na dłużej – dotyczy to związków, których działanie zostało wszechstronnie zbadane, i których skuteczności trudno zaprzeczyć. Jedną z takich substancji jest koenzym Q10 – antyoksydant i niezbędny czynnik metabolicznych procesów pozyskiwania energii.

Budująca dieta

Budująca dieta

Wapń jest ważnym składnikiem naszych kości i zębów. Jego niedobory w organizmie mogą m.in. opóźnić wzrost, prowadzić do deformacji, łamliwości i zniekształcania kości.
Wapń w organizmie człowieka występuje w dwóch postaciach: związanej z układem kostnym na stałe, a także jako rodzaj tkanki zapasowej. Kiedy organizm odczuwa brak wapnia, pobiera go z krwi. Wykorzystuje zapas wchodzący w skład układu kostnego. Proces ten osłabia nasze kości, które stają się porowate, podatne na zniekształcenia i złamania.

M jak magnez

Któż z nas nie doświadczył bolesnego skurczu łydki czy drgającej powieki? Objawy te mogą świadczyć o niedoborze magnezu w organizmie. A wszystko to m. in. przez stres, kawę, konserwanty i zanieczyszczenie środowiska.

Dobroczynny błonnik

Dobroczynny błonnik

Polacy spożywają około 15-25 g błonnika dziennie. To zdecydowanie za mało. Warto zachęcać pacjentów do zmiany nawyków żywieniowych oraz informować, że ma to znaczenie dla poprawnego funkcjonowania organizmu.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH