Farmaceuta fachowo doradzi, czyli opieka farmaceutyczna

Opieka farmaceutyczna, czyli fachowe porady w aptece to zmiana orientacji zawodu farmaceuty ze sprzedawcy na partnera lekarza oraz współtwórcę procesu leczenia.

 

Opieka farmaceutyczna stworzona została w Stanach Zjednoczonych już w latach siedemdziesiątych. Koncepcję zawdzięczamy profesorom – Charlesowi Haplerowi oraz Lindzie Strand, według których opieka farmaceutyczna to:

Leki oryginalne a leki generyczne

Leki oryginalne a leki generyczne

Ze względów ekonomicznych instytucje związane z ochroną zdrowia na całym świecie popierają zastępowanie leków oryginalnych znacznie tańszymi lekami generycznymi. Nie zawsze jednak taka zamiana jest korzystna dla pacjenta.

Cystic fibrosis

Cystic fibrosis

Cystic fibrosis (also known as mucoviscidosis) is a recessive multi-system inherited chronic disease that affects about 70 000 children and adults worldwide. CF is most common among Caucasians. One in 25 Europeans carries one allele for CF. The disease is characterized by abnormal transport of chloride and sodium across epithelium, which leads to produce unusually thick, sticky mucus that clogs the lungs and leads to life-threatening lung infections. The mucus also obstructs the pancreas and stops natural enzymes from helping the body absorb food.

Marketing usług aptecznych

Marketing usług aptecznych

Na jakość usług w aptece składa się nie tylko stosunek farmaceuty do pacjentów, jego prezencja, kompetencje, kultura osobista, ale też wygląd i wyposażenie samej apteki.

Klasyczna koncepcja marketingowego zarządzania przedsiębiorstwem wyrosła z harmonizowania działań, nazwanych zasadą 4P. Odwoływała się ona do tworzenia spójnego programu, łączącego produkt z ceną, dystrybucją oraz promocją. Jednak wzrost znaczenia usług we współczesnej gospodarce poszerzył tę koncepcję do 7P. Wprowadzono dodatkowo trzy ważne, związane z usługami elementy: ludzi (People), proces świadczenia usług (Process) i świadectwo materialne (Phisical Evidence).

Kiedy bolą zatoki

Kiedy bolą zatoki

Zapalenia zatok nie należy bagatelizować. Najlepiej od razu leczyć pierwsze objawy choroby. Bo zlekceważone, mogą doprowadzić do poważnych powikłań albo zamienić się w stan przewlekły.

Zatoki przynosowe stanowią bardzo ważny element górnych dróg oddechowych. Są one ściśle powiązane z jamą nosa – zarówno anatomicznie, jak i funkcjonalnie. Dlatego wszystkie procesy chorobowe dotyczące nosa (infekcyjne – np. przeziębienie, i nieinfekcyjne – np. alergia wziewna) w mniejszym lub większym stopniu oddziałują na zatoki. Doprowadzają w ich obrębie do patologii. Z kolei lokalizacja zatok w obrębie czaszki decyduje o rozmieszczeniu i charakterze dolegliwości związanych z ich schorzeniami.

Praca ponad normę

Praca ponad normę

Pracujące soboty i niedziele, ponad dobowe ciągi pracy bez wolnych dni lub adekwatnych dodatków do wynagrodzenia – to niestety norma w polskich aptekach.

Praca w prywatnych przedsiębiorstwach od zawsze wiązała się ze zwiększonym ryzykiem nadużyć ze strony pracodawców. Sytuacji tej sprzyja fakt, że pracownicy są nieświadomi przysługujących im praw, a niektóre obowiązujące od dawna bezprawne praktyki uznawane są powszechnie za normę. Nie inaczej sprawa wygląda w aptekach, gdzie praca przez 6 dni w tygodniu lub przez 24 godziny na dobę nikogo nie dziwi.

Nowa rzeczywistość prawna – 3 miesiące obowiązywania ustawy refundacyjnej

Europejskie Centrum Biznesu, oraz Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka zapraszają na XVIII Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny Polfarm 2012 „Nowa rzeczywistość prawna – 3 miesiące obowiązywania ustawy refundacyjnej” 08 luty 2012 Hotel Marriott, Warszawa

Tak! 50 sekretów nauki perswazji

Tak! 50 sekretów nauki perswazji

Robert B. Cialdini to niekwestionowany lider w prowadzeniu badań na temat reguł wywierania wpływu na ludzi. Omawiana publikacja jest warta szczególnej uwagi farmaceutów i osób prowadzących apteki.
W każdym z pięćdziesięciu krótkich (po 2-4 strony) rozdziałów, pokazano proste, a przy tym skuteczne, metody perswazji. Autorzy przyjmują partnerski punkt widzenia, czyli dbają zarówno o zadowolenie pacjenta, jak również o poziom obrotów i marży apteki (przedsiębiorstwa).

Dokąd zmierzacie

Dokąd zmierzacie, Węgrzy? (część 2)

W tej części artykułu omówione zostaną możliwe konsekwencje przekształcenia proporcji własnościowych w węgierskich aptekach po zmianie prawa w 2010 roku.

Według zmian w prawie z 2010 roku, spółka gospodarcza może prowadzić aptekę publiczną wtedy, gdy wkład własnościowy farmaceuty legitymującego się prawem osobistym (określone przez prawo wykształcenie i praktyka zawodowa) oraz wkład zatrudnionych farmaceutów łącznie przekracza 50 proc. kapitału spółki. Stanowi to zasadniczą różnicę proporcji własnościowych w stosunku do przepisów prawa z 2006 roku.

Suplementacja diety w anemii

Suplementacja diety w anemii

Przyczyną anemii są najczęściej niedobory żelaza we krwi. Dlatego farmaceuta powinien wiedzieć, jakie preparaty są najbardziej wskazane w leczeniu tej choroby.

Anemia często występuje u kobiet. Na początku może przebiegać bezobjawowo. Po pewnym czasie pojawiają się symptomy, które są jednak niespecyficzne i nie od razu budzą niepokój – często mylone są z przejawami przepracowania. Nieleczona choroba osłabia organizm. Szczególnie niebezpieczna jest dla narządów wrażliwych na niedotlenienie – mózgu i serca. Dlatego w przypadku podejrzenia anemii konieczne jest wykonanie morfologii krwi i podjęcie leczenia.

niebezpieczenstwa wspolczesnej antybiotykoterapii

Niebezpieczeństwa współczesnej antybiotykoterapii

Antybiotyki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. Dlatego warto uczulać na to pacjentów przychodzących do apteki.

Wynalezienie i zastosowanie antybiotyków w terapii chorób wywoływanych przez drobnoustroje bez wątpienia było jednym z największych osiągnięć medycznych XX wieku. Aby jednak terapia okazała się skuteczna i bezpieczna, konieczne jest rozważenie możliwości wystąpienia działań niepożądanych oraz analiza prawdopodobnych interakcji lekowych. Bo cały czas trzeba pamiętać, że antybiotyki i chemioterapeutyki to substancje o potencjalnie toksycznym działaniu.

Monitorowanie niepożądanych działań leków

Monitorowanie niepożądanych działań leków

Dopuszczenie leku do obrotu opiera się zawsze na podstawie oceny stosunku korzyści jego stosowania do ewentualnego ryzyka działań niepożądanych. W związku z tym powstała konieczność stworzenia systemu nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii, który z jednej strony miał poznawać tę drugą stronę leku, z drugiej przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa jego stosowania. Chodziło głównie o pewne grupy pacjentów: dzieci i młodzież, kobiety ciężarne, kobiety karmiące, dla których ograniczenie czynników ryzyka wystąpienia działań niepożądanych jest szczególnie ważne.

Edukacyjna rola farmaceuty

Edukacyjna rola farmaceuty

Farmaceuci coraz częściej stają przed dylematem: edukować czy nie edukować pacjentów w zakresie ryzyka podejmowanej terapii. A jeśli tak, to jak robić to najlepiej. Farmaceuta jest tą osobą z kręgu fachowych pracowników opieki zdrowotnej, z którą pacjent widuje się najczęściej. Wyniki badań wykazują, że są to spotkania czterokrotnie częstsze niż w przypadku wizyt lekarskich czy kontaktu chorego z pielęgniarką.

Refundacja leków - nowe przepisy

Refundacja leków – nowe przepisy

1 stycznia 2012 roku wchodzi w życie Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Przez wiele miesięcy wzbudzała wiele kontrowersji. I nadal wzbudza. Niektóre zmiany są wręcz rewolucyjne. Jak wpłyną na sytuację aptek, hurtowni i pacjentów?

Klauzula sumienia farmaceuty - prawnik radzi...

Klauzula sumienia farmaceuty – prawnik radzi…

Czy farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży leków lub wyrobów medycznych, powołując się na tzw. klauzulę sumienia, podobnie jak to jest w przypadku lekarzy? Chodzi mi na przykład o prezerwatywy lub inne środki antykoncepcyjne, których przeznaczeniem nie jest ratowanie zdrowia lub życia. Maria z Warszawy

Dokąd zmierzacie

Dokąd zmierzacie, Węgrzy? cz.1

W 2010 roku węgierski parlament uchwalił zmianę prawa regulującego funkcjonowanie aptek. Specjalnie dla czytelników „Managera Apteki” na temat tych zmian wypowiedzieli się przedstawiciele środowisk reprezentujących interesy aptek i farmaceutów na Węgrzech.

Wartość dla pacjenta  jako wyróżnik apteki

Wartość dla pacjenta jako wyróżnik apteki

Obecność apteki na rynku jest związana z jej misją dostarczania pacjentom leków i porady farmaceutycznej. W dobie coraz większej konkurencji apteka może, a nawet powinna, kierować się także zasadami funkcjonowania rynkowego, aby aktywnie kształtować wizerunek placówki dbającej przede wszystkim o interesy pacjenta.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH