Nowa rzeczywistość prawna – 3 miesiące obowiązywania ustawy refundacyjnej

Europejskie Centrum Biznesu, oraz Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka zapraszają na XVIII Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny Polfarm 2012 „Nowa rzeczywistość prawna – 3 miesiące obowiązywania ustawy refundacyjnej” 08 luty 2012 Hotel Marriott, Warszawa

Dokąd zmierzacie

Dokąd zmierzacie, Węgrzy? (część 2)

W tej części artykułu omówione zostaną możliwe konsekwencje przekształcenia proporcji własnościowych w węgierskich aptekach po zmianie prawa w 2010 roku.

Według zmian w prawie z 2010 roku, spółka gospodarcza może prowadzić aptekę publiczną wtedy, gdy wkład własnościowy farmaceuty legitymującego się prawem osobistym (określone przez prawo wykształcenie i praktyka zawodowa) oraz wkład zatrudnionych farmaceutów łącznie przekracza 50 proc. kapitału spółki. Stanowi to zasadniczą różnicę proporcji własnościowych w stosunku do przepisów prawa z 2006 roku.

Dokąd zmierzacie

Dokąd zmierzacie, Węgrzy? cz.1

W 2010 roku węgierski parlament uchwalił zmianę prawa regulującego funkcjonowanie aptek. Specjalnie dla czytelników „Managera Apteki” na temat tych zmian wypowiedzieli się przedstawiciele środowisk reprezentujących interesy aptek i farmaceutów na Węgrzech.

Import równoległy

Import równoległy

Handel równoległy lekami na terenie Unii Europejskiej jest legalny, choć nie pozbawiony wad. Dla Polski, ze względu na jedne z najniższych we Wspólnocie cen leków, szczególne zagrożenie stwarza eksport równoległy.

Nowa ustawa o refundacji leków

Nowa ustawa o refundacji leków

Jak firmy farmaceutyczne przygotowują się do funkcjonowania w warunkach określonych przez nowe przepisy Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych?

Ustawa refundacyjna:  kto zyska

Ustawa refundacyjna: kto zyska, kto straci?

Ustawa refundacyjna, jest najbardziej kontrowersyjną spośród pakietu ustaw zdrowotnych. Mimo że prace nad nią trwają od lat, wciąż wzbudza skrajne emocje. Stałe ceny leków refundowanych, obowiązek zawierania przez apteki umów z NFZ, przeznaczenie stałej kwoty 17 proc. wydatków NFZ na leki refundowane, obowiązek wpłacania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji na konto Agencji Oceny Technologii Medycznych – to tylko niektóre z kontrowersyjnych zapisów nowej ustawy.

Jak założyć hurtownię?

Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie hurtowego obrotu produktami leczniczymi obwarowana jest szeregiem ograniczeń, mających na celu ochronę interesu publicznego. Przepisy prawa nakładają na podmioty zamierzające wykonywać tego typu działalność wiele obowiązków.

Według danych opublikowanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego, w Polsce działają łącznie 604 hurtownie farmaceutyczne1. Choć znaczna część rynku przejęta została w przez duże grupy kapitałowe, to nadal działalność w zakresie obrotu hurtowego jest uważana za atrakcyjną, z zastrzeżeniem spełnienia wielu wymogów, których część omówiono poniżej.

Dystrybucja leków w Wielkiej Brytanii

Dystrybucja leków w Wielkiej Brytanii

Na brytyjskim rynku, oprócz tradycyjnego modelu dostaw, funkcjonuje także System Sprzedaży Bezpośredniej. Czym charakteryzuje się ten system, jakie zalety dostrzegają w nim producenci leków, a jakie wątpliwości budzi wśród farmaceutów?

Zyska budżet

Zyska budżet, straci pacjent

Duże sieci apteczne sobie poradzą. Małe apteki zostaną zmuszone do poszukiwania oszczędności, a te najmniej rentowne mogą zniknąć z rynku. Nie podzielamy opinii uznającej za patologię szukanie przez pacjentów apteki, w której kupią lek najtaniej, uzyskają bonus czy nagrodę w konkursie. Tzw. turystyka lekowa to efekt zubożenia społeczeństwa, w szczególności najsłabszych grup społecznych: emerytów i rencistów.

Oszczędności Z IMPORTU RÓWNOLEGŁEGO

Oszczędności Z IMPORTU RÓWNOLEGŁEGO

Niewystarczające nakłady na ochronę zdrowia bezpośrednio przekładają się na sytuację finansową placówek ochrony zdrowia. Jednym z problemów pozostają wydatki na leki. Trudno je ograniczać, nie zmniejszając dostępu pacjentów do terapii. Okazuje się, że obok wykorzystywanych do tej pory w lecznictwie zamkniętym leków generycznych, od niedawna można sięgać także po leki z tzw. importu równoległego.

Ile zarabiamy?

Ile zarabiamy?

Choć kryzys uderzył w wiele dziedzin gospodarczych i negatywnie odbił się na zarobkach polskich pracowników, są branże, które świetnie sobie z nim poradziły. Jak wynika z raportu „Pulsu Biznesu”, farmaceuci odnotowali w ostatnim czasie znaczny wzrost wynagrodzeń.

System sprzedaży bezpośredniej - opinie aptekarzy

System sprzedaży bezpośredniej – opinie aptekarzy

Wciąż toczy się debata na temat systemu sprzedaży bezpośredniej (SSB) firmy AstraZeneca. Na naszych łamach wypowiadali się w tej sprawie eksperci rynku farmaceutycznego, hurtownicy, a także przedstawiciele firmy AstraZeneca. Teraz czas na opinie farmaceutów pracujących w aptekach.

Niebezpieczna gra z hurtowniami

Jakie są aktualnie największe bolączki śląskich aptekarzy?

Śląscy aptekarze nie mają innych bolączek niż pozostali aptekarze w Polsce. A nawet powiedziałbym, że dzięki działalności naszej izby – która jest jedną z aktywniejszych – te bolączki są u nas trochę mniejsze. W niektórych regionach Polski, gdzie izby kiepsko działają, nieetyczna walka marketingowa o pacjenta jest o wiele mocniej zaznaczona.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH