Zdrowie psychiczne w obliczu choroby

Rozpoznanie choroby, szczególnie takiej, która będzie wymagała długotrwałego leczenia
i czasochłonnej rekonwalescencji, to ciężkie doświadczenie psychiczne także dla bliskich pacjenta.

Jak wynika z badań, ogromna większość opiekunów (94%) zajmuje się pacjentem w domu. Taka opieka przeważnie wymaga niemal całodobowego zaangażowania. Uniemożliwia to opiekunom prowadzenie życia towarzyskiego na dotychczasowych zasadach. Nierzadko zmusza do zrezygnowania z kariery zawodowej czy porzucenia swoich pasji.

depresja

NASTOLETNIA DEPRESJA – czy możemy jej zapobiegać?

Depresja staje się jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych wśród
nastolatków. Szacuje się, że nawet u 20% młodych osób, przed ukończeniem 18 lat
wystąpią zaburzenia depresyjne 1 , a już co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby 2 . Niestety depresję czasem trudno jest odróżnić od buntu młodzieńczego. Wiąże się z tym wiele niebezpieczeństw,

złe samopoczucie

Jak pokonać złe samopoczucie, czyli sposoby na jesienną chandrę

Okres jesienno-zimowy nieodłącznie wiąże się z krótszymi dniami, mniejszą ilością słońca i światła, chłodem itp. Szaro-bura aura skutkuje tym, że dopada nas chandra, złe samopoczucie, obniżony nastrój, brak energii, niechęć do podejmowania działań, czy nawet apatia. Nie pozwólmy jednak, by pogada sprawiła, że dopada nas chandra! Zadbajmy o zdrowie, samopoczucie i dobrą kondycję. Jak to zrobić mimo niesprzyjających warunków i zachować pogodę ducha?

kobiety po 50

Kobiety po 50-tce zaczynają życie na nowo

Badania przeprowadzone wśród Polek pokazały, że kobiety po 50-tce są bardzo świadome, ciekawe świata oraz otwarte na zmiany. Chcą się rozwijać, poszerzać swoje kompetencje zawodowe, ale też są chętne na podróżowanie i zwiedzanie świata (82%) oraz samodzielne wakacje (61%). Co ciekawe, kobiety z pokolenia baby boomers (po pięćdziesiątym roku życia) nie odstają od tego trendu. 

motywacja

Motywacja, czyli 5 kroków, by zmienić swoje życie na lepsze

Dobre nawyki to sekret wielu ludzi, którzy osiągają założone cele, a co za tym idzie, odnoszą większe sukcesy niż ci, nad którymi złe przyzwyczajenia biorą górę. Na szczęście nigdy nie jest za późno na pracę nad sobą. Nie ma znaczenia w jakim jesteś wieku, jaki zawód wykonujesz czy jesteś singlem, czy żyjesz w związku. Z pewnością ważną rolę odgrywa tu motywacja.

Brak koncentracji u dzieci

Brak koncentracji u dziecka – jak nad nią pracować?

Istnieje wiele czynników, które mogą rozpraszać uwagę dziecka. Wśród nich znajdziemy m.in. coraz bardziej wymyślne zabawki z wieloma funkcjami, szybkie tempo życia rodziców i brak zainteresowania, a także zła dieta. To przekłada się na brak koncentracji u dzieci, która jest bardzo ważna w zdobywaniu wiedzy przez najmłodszych, chociażby w szkole. 

Przyjemność z seksu - jak o nią zadbać?

Przyjemność z seksu – jak o nią właściwie zadbać?

Seks jest istotnym aspektem każdego udanego związku. Pozwala on pielęgnować bliskość pomiędzy partnerami i umożliwia okazywanie sobie czułości.  Niemniej pary z długoletnim stażem często borykają się z problemami, które wynikają ze złego samopoczucia, zmęczenia czy innych kłopotów, o których boją lub wstydzą się rozmawiać. To sprawia, że satysfakcja z życia seksualnego spada. Jak właściwie zadbać o przyjemność seksu,

Rozmowy o seksie

Rozmowy o seksie – czy jesteś na to gotowa?

Seks to nie tylko ważna potrzeba fizjologiczna, to także przyjemność, która wpływa na nasze zdrowie psychiczne oraz samoocenę. Niestety, temat ten dla wielu osób wciąż pozostaje wstydliwy oraz drażliwy. Czy rozmowy intymne rzeczywiście nie należą do najłatwiejszych? Czy można swobodnie rozmawiać o seksie? I jak to robić?

Suchość pochwy a psychologia

Suchość pochwy a sprawa psychologii

Według badania aż 76% pań uznaje suchość pochwy za wstydliwy problem. Co więcej, suchość pochwy wywołuje w nich takie emocje jak stres, smutek, frustracja i zdenerwowanie. Kobiety są także przekonane, że może prowadzić do pogorszenia relacji z partnerem (61%) oraz spadku ogólnego zadowolenia z życia (49%). Wg nich może także wywołać kompleksy (38%)a w konsekwencji depresję (27%).

Stokrotka - symbol solidarności z chorymi na depresję

Depresja to nie tylko obniżony nastrój

11 edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

Wystartowała 11 edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, która wzorem lat ubiegłych, również w tym roku będzie poświęcona konkretnym działaniom dla pacjentów oraz najbliższych im osobom.

Znaczenie kolorów - kolory w kuchni

Znaczenie kolorów: Kolory w kuchni wpływają na aptetyt

Kuchnia to serce domu, w którym toczy się życie rodzinne oraz miejsce, gdzie przyrządzane są posiłki dla bliskich i gości. Dobierając odpowiednie kolory możemy się w niej zrelaksować lub dodać sobie energii. Chcesz jeść mniej – użyj niebieskiego koloru. Chcesz zachęcić niejadka do jedzenia – wybierz pomarańczowy.

KreacjaCiała dieta w depresji

Dieta w depresji – co jeść, a czego unikać?

Słowa “depresja” przyjęło się używać do określenia chandry, obniżonego nastroju, chwilowego braku motywacji czy chęci do działania. Jest to zazwyczaj spowodowane chronicznym stresem, przemęczeniem wywołanymi m.in. warunkami środowiskowymi. Kiedy następuje moment, gdy taki stan ewoluuje do poważnej choroby? Jak rozpoznać depresję i jak z nią walczyć? Jak powinna wyglądać dieta w depresji, która poprawi nastrój?

Co Tam? Psychoterapia bliska Tobie

Co Tam? Psychoterapia bliska TobiePsychologiaOpis placówki Nasza poradnia skupia najlepszych psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów w Warszawie. Skuteczność zapewnia nam korzystanie z metod różnych szkól terapeutycznych. Skupiamy się na pacjencie i jego potrzebach, dlatego w zależności od sytuacji oferujemy krótko- lub długoterminową pomoc. Nasza klinika jest miejscem z domową atmosferą, gdzie komfort oraz samopoczucie pacjenta stanowią [...]

Kiedy potrzebujemy pomocy psychologa i jak ją znaleźć?

Od zawsze w naszym życiu obecne są stres i różnego rodzaju emocje – w zasadzie zaczyna się to już w życiu płodowym. Ponieważ na każdym etapie szukamy komfortu życia, poprzez różne codzienne doświadczenia, tworzymy różne mechanizmy obronne – krzyczymy, płaczemy, pocą nam się ręce. Stres i trudne emocje są najczęściej powodem zgłoszenia się po profesjonalną pomoc.

Jak rozpoznać depresję u dzieci, młodzieży i osób dorosłych? – typowe objawy i skutki

Depresja to choroba, która wielu z nas przeraża. Kojarzy się z przewlekłym stanem niemocy, bezradności i bezsilności, z którego nie da się wyleczyć. To także oznaka braku jakichkolwiek osiągnięć i sukcesów. Utożsamiana z definitywną porażką. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Czy depresja jest nieuleczalna?

Praktyka psychoterapeutyczna udowadnia, że wyleczenie z depresji jest możliwe

Teoria neurorozwojowa depresji

Streszczenie

Badania prowadzone w ostatnich latach na gruncie psychiatrii dążą do sformułowania jednorodnej teorii wyjaśniającej w wyczerpujący sposób etiologię depresji. Do chwili obecnej poszukiwano zarówno czynników biochemicznych, genetycznych, anatomicznych, jak i środowiskowych mogących odgrywać rolę w wystąpieniu pierwszych objawów zaburzeń depresyjnych. Próbowano również przyznać któremuś z nich rolę nadrzędną wobec pozostałych.

Czas zwolnić

Czas zwolnić

Piękna Gwiazdka organizowana przez „Farmację Polską” i wielkie serce pani Ireny Rej, to od lat sygnał do wigilijnej refleksji o roku za nami i o przyszłości. Jest w naszym środowisku serdeczność i ciepło, i wzajemna życzliwość. Szkoda, że tylko raz w roku mamy okazję okazać ją bez skrępowania. Za mało takich spotkań.

Depresja to choroba całego organizmu

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Tadeuszem Parnowskim, kierownikiem II Kliniki Psychiatrycznej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Na depresję cierpi co dziesiąty Polak. O ile dziś wiele osób otwarcie przyznaje, że zmaga się z tą przypadłością, o tyle przez wieki była stygmatem, tematem tabu. Dlaczego? W jaki sposób dawniej pojmowano tę chorobę?

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH