normy żywieni8a dzieci - zmiany na 2018

Normy żywienia dzieci – zmiany norm na rok 2018!

Aby zaspokoić potrzeby żywieniowe, wystarczy dostarczać odpowiednią ilość energii i składników pokarmowych. Pomocne w tym zakresie są normy żywienia, opracowane i regularnie aktualizowane przez ekspertów. Przy nowych normach specjaliści brali pod uwagę najnowsze wyniki badań oraz zalecenia m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Normy mają być pomocne w pracy lekarzy, dietetyków i osób planujących żywienie zbiorowe,

smog

Smog – najbardziej narażone są dzieci

Smog to kolejny problem nowoczesnego i uprzemysłowionego świata. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła ranking krajów europejskich o największym stężeniu substancji szkodliwych w powietrzu. Jak z niego wynika, Polska plasuje się w niechlubnej czołówce. Z czym wiąże się to zjawisko w kwestii zdrowotnej? Przede wszystkim z problemami ze strony układu oddechowego. Najbardziej narażone na niekorzystny wpływ smogu są osoby starsze oraz dzieci.

kontuzja - pierwsza pomoc

Kontuzja – jak udzielić pierwszej pomocy?

Zima w pełni, kolejne województwa odbywają ferie zimowe, toteż stoki są mniej lub więcej zatłoczone. Góry są rzecz jasna bardzo popularną destynacją podczas przerwy zimowej. Mimo, że każdy narciarz i snowboardzista ma obowiązek zachowania bezpieczeństwa swojego i innych, to czasem kontuzja jest nieunikniona. Aby natomiast uniknąć zbędnej paniki, warto wiedzieć jak w takim wypadku udzielić pierwszej pomocy. 

choroby w pracy - praca na wysokości

Jakie choroby czyhają na ciebie w pracy?

W pracy nie tylko zarabiamy ale też możemy narazić się na choroby. Jakie? Najczęściej diagnozowanymi chorobami zawodowymi w Polsce są pylice płuc, choroby zakaźne lub pasożytnicze oraz przewlekłe choroby narządów głosu. Najwięcej przypadków chorób zawodowych odnotowano w zeszłym roku w województwach śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. Jakie choroby w pracy czyhają na ciebie? Jak się przed nimi uchronić?

dziadek i babcia zdrowe odżywianie dieta seniora

Dieta seniora: 10 zasad zdrowej kuchni

21 i 22 stycznia są szczególnie ważnymi datami – w tych dniach przypada Dzień Babci oraz Dzień Dziadka.  Przy tej okazji warto jest przypomnieć sobie zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania, które jest ważne w każdym etapie życia.  Oto dziesięć najważniejszych zaleceń żywieniowych dla osób starszych, opracowanych przez Instytut Żywności i Żywienia.

nadmiar sodu

Nadmiar sodu w diecie najmłodszych

Jak dużym problemem jest nadmiar sodu w diecie najmłodszych Polaków?

Sód jest ważnym pierwiastkiem, reguluje bowiem istotne dla życia procesy metaboliczne. Zatem, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jak wszystkie inne związki mineralne. Z drugiej strony, sód, ale też każdy inny mikroskładnik, jeśli występuje w naszej diecie w nadmiarze, jest szkodliwy. Nadmiar sodu jest szczególnie szkodliwy w diecie niemowląt i małych dzieci.

ministerstwo rozwoju wspiera farmacje

Ministerstwo Rozwoju będzie premiować polskich farmaceutów

Farmacja jest jednym z motorów innowacyjności polskiej gospodarki. Ministerstwo Rozwoju chce premiować firmy, które w największym stopniu przyczyniają się do jej rozwoju, oraz te, które inwestują w Polsce i zatrudniają polskich naukowców. Wśród benefitów znajduje się m.in. wsparcie w polityce refundacyjnej. 

Aktywność seniora

Aktywność seniorów a zaćma – jak sobie z tym poradzić?

Współczesny senior postrzegany jest jako osoba aktywna, udzielająca się w społeczeństwie i życiu kulturalnym. Jak pokazują badania już 40 proc. osób w wieku 65+ chce rozwijać się na emeryturze. Jednak wciąż wiedza w temacie nie jest tak szeroka i nie rozwija się dynamicznie. Mimo że dla większości Polaków wzrok jest najważniejszym zmysłem (twierdzi tak aż 90 proc.

jak dbać o skórę

Jak dbać o skórę? Czy potrzebujesz jeszcze jednego kremu?

Czy potrzebujesz kolejnego kremu? Jak dbać o skórę? Jak dobrać odpowiednie dla siebie kosmetyki?

Większość kobiet ma tendencję do powiększania zasobności swoich kosmetyczek. Uwielbiają testować nowinki czy poszukiwać coraz to nowych specyfików, które poprawią stan cery i zatuszują niedoskonałości. Chętnie sięgają po kremy, maseczki, podkłady, pudry, toniki, pomadki, balsamy i wiele innych. Często kupujemy kosmetyki nieświadomie,

profilaktyka zdrowia

Profilaktyka zdrowia – lepiej nie chorować niż się leczyć

Słowa „lepiej zapobiegać, niż leczyć” to fragment przysięgi Hipokratesa, który był pierwszym prekursorem profilaktyki zdrowotnej przeszło 2 400 lat temu. Teza ta nie traci na aktualności i niejednokrotnie została potwierdzona badaniami i analizami. Powodem chorób nie jest niedostarczanie leków naszemu organizmowi. Dlaczego zatem chorujemy? Kluczem jest odpowiednia profilaktyka zdrowia! Ważne jednak, żeby była skuteczna. Jak radzić sobie kiedy pojawiają się powszechne symptomy i dolegliwości?

jak dbać o zdrowie zimą

Jak dbać o zdrowie zimą?

Okres zimowy niestety nie sprzyja aktywności fizycznej. Przejmujące zimno, wiatr, mróz, deszcz czy śnieg zachęcają raczej do spędzania wolnych chwil pod kocem z kubkiem herbaty i ulubionym serialem. Nasza dieta również jest bardziej uboga w składniki odżywcze ze świeżych produktów. Przychodzi chęć na ciężkie i rozgrzewające dania. Mimo wszystko dbanie o zdrowie i formę w okresie zimowym jest możliwe,

produkty bogate w wapń

Produkty bogate w wapń i witaminę D dla najmłodszych

Zrównoważone odżywianie to bardzo ważny aspekt rozwoju organizmu dziecka. Produkty bogate w wapń i witaminę D są niezwykle ważne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Korzystnie wpływają na mocne kości, a także na ogólny stan zdrowia organizmu. Przeczytaj ile wapnia i witaminy D potrzebuje mały organizm.

 

sfera intymna

Sfera intymna – jak mówić partnerowi o swoich potrzebach?

Sfera intymna oraz rozmowy na temat naszych potrzeb seksualnych okazują się często być pomijane czy odkładane na nigdy nie nadchodzące później. Jeśli już przekroczymy pierwszą barierę wstydu, to nadal mówienie o seksie przychodzi nam niezwykle trudno. Większość par wychodzi z założenia, że rozumie się bez słów. Zwykle jednak zwyczajnie wstydzimy się mówić o swoich pragnieniach lub brakuje nam odwagi,

hormony tarczycy

Hormony tarczycy – jak wpływają na zdrowie kości?

Tarczyca – to narząd, który ma bardzo duży wpływ na niemal wszystkie narządy organizmu ludzkiego. Umiejscowiona jest w środkowej części szyi, tuż pod krtanią. Jest to gruczoł wewnątrzwydzielniczy, który produkuje hormony tarczycy. Od jego działania zależy bardzo wiele, m. in. nasz metabolizm, ogólne samopoczucie, silne i zdrowe stawy. 

ministerstwo zdrowia

“Profilaktyka, człowieku!” Ministerstwo Zdrowia promuje wykonywanie badań profilaktycznych

Ministerstwo Zdrowia właśnie rozpoczęło nową kampanię, zatytułowaną “Profilaktyka, człowieku!”. Ma ona na celu zwrócenie szczególnej uwagi na istotę wykonywania badań profilaktycznych oraz wyrabianie dobrych nawyków i prowadzenie zdrowego stylu życia. Poruszane są w niej czynniki ryzyka chorób układu krążenia i układu oddechowego oraz wskazówki co do tego, jak powinniśmy postępować, by tych chorób uniknąć.

jak dbać o cerę

Jak dbać o cerę w mieście?

Życie w dużym mieście niestety nie sprzyja kondycji naszej cery. Czy wiesz dlaczego się tak dzieje? Duże miasta z reguły wiążą się z większymi możliwościami. Jest to jednak okupione ogromnymi zagrożeniami dla zdrowia. Stres, ciągły pęd i pośpiech, klimatyzacja oraz zanieczyszczone powietrze mają negatywny wpływ na nasz organizm, a co za tym idzie, także na wygląd naszej skóry.

zdrowe słodycze

Zdrowe słodycze dla dzieci na Mikołajki

Mikołajki to dla dzieci nie lada przeżycie oraz okres zabaw w żłobkach i przedszkolach -wspólne świętowanie, Mikołaj oraz torby prezentów. Niestety, te prezenty to zazwyczaj całe mnóstwo słodyczy. Tymczasem, również w tych wyjątkowych dniach warto pamiętać o zdrowiu naszych najmłodszych pociech. Czy nie lepiej byłoby aby naszym maluchom Mikołajki kojarzyły się z zapachem cynamonu, imbiru czy pomarańczy,

jak dobrać okulary

Jak dobrać okulary i kiedy należy je wymienić?

Z biegiem lat coraz więcej czynności życia codziennego “wymaga” korzystania z okularów. Konieczności tej nie odsuwa w czasie obecny tryb życia – praca biurowa, częste czy nawet bardzo częste korzystanie z komputera, czytanie, oglądanie telewizji, ale też uprawianie sportu itd. Co za tym idzie, im częściej sięgamy po okulary, tym większe ryzyko ich uszkodzenia czy zniszczenia.

dermatologia estetyczna

Dermatologia estetyczna – błędy w powiększaniu ust

Zbiegi medycyny estetycznej stają się coraz bardziej popularne, a wręcz powszechne. Wypełnienie ust kwasem hialuronowym to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Z drugiej strony, mimo oczywistej już popularności, dermatologia estetyczna nadal wzbudza wiele kontrowersji, czy nawet lęków. Można się domyślać, że jest to spowodowane częstymi błędami w wykonywaniu zabiegów, przez które powiększanie ust nie ma najlepszej prasy.

wirus grypy

Wirus grypy powoli nadchodzi!

Sezon grypowy stał się już faktem. Wirus grypy atakuje coraz więcej osób. Już we wrześniu do lekarzy trafiło aż 648 502 osób z objawami grypy lub chorób grypopodobnych. W tym, blisko 1500 osób wymagało hospitalizacji. Statystyki są niepokojące, gdyż rok temu, w analogicznym okresie ta liczba była o blisko 1/3 mniejsza. 

wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży – rzadka przypadłość “hyperemesis gravidarum”

Poranne mdłości, nudności i wymioty to nierzadka nieodłączny element ciąży. Doświadcza ich ok. 80 % kobiet spodziewających się dziecka. Zdarza się, że wymienione dolegliwości przyjmują ekstremalny przebieg. Mamy wtedy do czynienia z tzw. hyperemesis gravidarum (HG). Cierpi na nie 0,2-2% ciężarnych kobiet i oznacza to niepowściągliwe wymioty w ciąży. Omawiana przypadłość zyskała rozgłos za sprawą brytyjskiej księżnej,

dieta dla zapracowanych

Dieta dla zapracowanych – porady dietetyka

Praca siedząca, czyli godziny spędzone za biurkiem, a szczególnie stres oraz nieregularnie spożywane posiłki nie sprzyjają zdrowiu ani sylwetce. Można jednak to zmienić. Wystarczy wdrożyć kilka podstawowych zasad, aby uchronić się przed licznymi problemami. Jak powinna zatem wyglądać dieta dla zapracowanych? Jak osoby spędzające długie godziny przy biurku mogą zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę?

radioterapia onkologiczna

Radioterapia onkologiczna – dostęp do leczenia

Radioterapia jest metodą leczenia, której potrzebuje coraz więcej pacjentów. Jednak dostęp do niej jest ograniczony dla dużego grona pacjentów. Mazowiecki oddział NFZ ogłosił konkurs na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej właśnie w zakresie radioterapii. Przystąpiły do niego dwa podmioty, jeden z Warszawy, drugi zaś z Otwocka. Owe podmioty otrzymały kontrakty na realizację usług, co jest zgodne z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz raportem,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH