Wielkie Badanie Wzroku

Rusza właśnie czwarta edycja Wielkiego Badania Wzroku. Jak wskazują najnowsze wyniki badań, co szósty Polak nigdy nie był u okulisty lub optometrysty. Aż 19% z nas nie wie, czy ma wadę wzroku. Kampania jest okazją do kontroli jakości widzenia i konsultacji u specjalisty.

Z badań zrealizowanych na potrzeby Wielkiego Badania Wzroku wynika, że co piąty Polak źle ocenia stan zdrowia swoich oczu.

jak dobrać okulary

Jak dobrać okulary i kiedy należy je wymienić?

Z biegiem lat coraz więcej czynności życia codziennego “wymaga” korzystania z okularów. Konieczności tej nie odsuwa w czasie obecny tryb życia – praca biurowa, częste czy nawet bardzo częste korzystanie z komputera, czytanie, oglądanie telewizji, ale też uprawianie sportu itd. Co za tym idzie, im częściej sięgamy po okulary, tym większe ryzyko ich uszkodzenia czy zniszczenia.

Uwaga na oczy, nadchodzi 3D

Epoka 3D w została oficjalnie otwarta. Idąc do kina możemy wybierać z pełnej palety filmów nagranych w trójwymiarze. Format ten trafia także pod strzechy, gdzie coraz częściej znajdują się telewizory przystosowane do oglądania tego typu produkcji. Nie pozostaje to bez wpływu na nasze zdrowie, a w szczególności na wzrok. Póki filmy 3D oglądaliśmy sporadycznie, nie stanowiło to problemu, kiedy jednak zaczynamy to robić na co dzień w domu, sprawy mogą przybrać innego obrotu.

Gen krótkowzroczności odnaleziony

**Krótkowzroczność (myopia) jest jedną z najczęściej spotykanych wad refrakcyjnych oka ludzkiego. Jest wynikiem zbyt dużych rozmiarów przednio-tylnych oka lub zbyt dużą siłą łamiącą układu optycznego oka.**

Międzynarodowy zespół uczonych kierowany przez badaczy z King’s College London odnalazł genetyczne przyczyny tego zjawiska. Uczeni twierdzą, że dzięki temu odkryciu możliwe będzie opracowanie receptury lekarstwa na to schorzenie.

Choroby starcze oczu

Choroby oczu związane ze starzeniem można podzielić na schorzenia dotyczące aparatu ochronnego oka, dotyczące samej gałki ocznej oraz naczyniowe.

Mówiąc o schorzeniach dotyczących aparatu ochronnego oka, myślę o powiekach, spojówkach, o drogach łzowych itp. Ta grupa schorzeń ma swoje skutki estetyczne, ale i funkcjonalne. Można tu wymienić podwijanie, odwijanie powiek, niedrożność dróg łzowych, odłączanie się punktu łzowego od powierzchni gałki ocznej.

Druga grupa schorzeń to schorzenia dotyczące samej gałki ocznej. Najpopularniejszym z nich jest zaćma, która jest charakterystyczna dla ludzi starszych, ale może też występować w innym wieku (np. zaćma młodzieńcza, wrodzona). Zaćma starcza polega na zmianie budowy białek w soczewce oka. Z przezroczystej formy białka staje się formą nieprzezroczystą, mętnieje, co powoduje upośledzenie widzenia, a nawet ślepotę. Jest to jednak ślepota odwracalna – usunięcie zaćmy przywraca funkcję widzenia.

Czego nie widać

Około połowy dzieci w wieku szkolnym ma problemy ze wzrokiem. Trudności z nauką i problemy wychowawcze są często spowodowane przez wady wzroku – dzieci, którym czytanie sprawia duży wysiłek, bywają uważane za krnąbrne i leniwe.

Wiele dzieci ma problemy ze wzrokiem, jednak nie zdaje sobie z tego sprawy – po prostu nie wiedzą, co to znaczy widzieć prawidłowo. Tym większa jest rola rodziców – jeśli dziecko ma bóle głowy lub oczu, złe samopoczucie, jest apatyczne, niechętnie czyta, mruży oczy – trzeba iść z nim do okulisty. Okresowe badanie powinno się także przeprowadzać raz w roku.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH