Balon żołądkowy

Balon żołądkowy

Ta nowa, efektywna metoda leczenia otyłości w uproszczeniu polega ona na wprowadzeniu do żołądka pustego balonu pokrytego od wewnątrz cienką warstwą czystego złota, a następnie nadmuchanie go. Dzięki temu zabiegowi pacjent uzyskuje uczucie sytości nawet po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu. Balon jest zakładany endoskopowo na okres do 6 miesięcy. Po tym czasie jest usuwany lub wymieniany na nowy.

Leczenie otyłości

Leczenie otyłości

Przede wszystkim musimy rozdzielić dwa pojęcia: nadwaga i otyłość. Z badań wynika, że 95 proc. kobiet uważa, że ma trochę za dużo kilogramów i dlatego odchudzało się, odchudza się lub będzie się odchudzać. W większości tych przypadków mamy do czynienia z nadwagą i tu pomoc psychologa nie jest konieczna.

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

W leczeniu chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, łagodne postacie astmy oskrzelowej czy pokrzywka, powszechnie stosowane są leki przeciwhistaminowe. Ich skuteczność bywa często okupiona różnie odczuwanym przez pacjentów działaniem sedatywnym. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zażywanie leku, który nie powodowałby objawów niepożądanych i skutecznie leczył alergię.

Maja Popielarska - Święta z pomysłem

Maja Popielarska – Święta z pomysłem

Cały rytuał przygotowań rozpoczynam już na początku grudnia. Zastanawiam się, jaki kolor będzie dominował w wystroju domu, szukam odpowiednich dekoracji, pomysłów na prezenty, wspólnie z moim synem i dziećmi sąsiadów pieczemy ciasteczka. Myślę, że święta mają taką wartość, jaką sami sobie wypracujemy, jaką atmosferę stworzymy.
No właśnie, jak wytworzyć tę świąteczną atmosferę, ten niepowtarzalny nastrój? Nie mam na myśli tylko dekoracji domu, ale również tę warstwę niewidzialną…

Dariusz Wnuk

Dariusz Wnuk – Znam swoje miejsce

Zawsze jest tak, że na swojej drodze człowiek spotyka ludzi, którzy go wspierają, inspirują. Ja też miałem szczęście ich spotkać. Chciałbym wspomnieć o mojej polonistce, która namawiała mnie do wzięcia udziału w konkursach recytatorskich, o ludziach z koła teatralnego w Brwinowie, ale przede wszystkim o mojej przyjaciółce malarce. To ona pierwsza mnie zainspirowała. Nasze rozmowy otwierały mi przestrzeń niedostępną, świat, do którego chciałem dotrzeć. To, czym się zajmowała, jak myślała, czym się interesowała było wówczas dla mnie tak odległe, a jednocześnie fascynujące. To dzięki niej nie wykonuję zawodu elektryka.

Nie wpadajmy w panikę (grypa)

Przeziębienie, tak jak grypa, to choroba wirusowa, ale wywołana przez inne mikroorganizmy. Różnica między przeziębieniem a grypą jest czasami niewielka, zwłaszcza gdy ta ostatnia przebiega łagodnie. Jednak u części chorych grypa sezonowa ma ciężki przebieg. Występuje wysoka gorączka, bardzo duże osłabienie, bóle mięśni i kości, uporczywy suchy kaszel, czasami zapalenie spojówek.
Grypa jest także inna pod względem ryzyka powikłań. Pogrypowe zapalenia ucha środkowego, zatok czy płuc nie są rzadkością, tymczasem po przeziębieniu zdarzają się niezmiernie rzadko.

Ela Skrzydlewska

Euroregionalne Centrum Farmacji

Wywiad z prof. dr hab. Elżbietą Skrzydlewską, kierownikiem projektu „Utworzenie nowoczesnej bazy dydaktyczno-naukowej dla potrzeb Euroregionalnego Centrum Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku”, dziekanem Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i szefową Zakładu Chemii Nieorganicznej i Analitycznej na tym wydziale.

Spersonalizowana suplementacja

Spersonalizowana suplementacja

Bardzo ważne jest miejsce zakupu. Radziłabym kupowanie suplementów diety w aptece. Natomiast nie polecałabym kupowania ich przez internet, zwłaszcza gdy nie znamy preparatu. A jeśli kupujemy go już kolejny raz, wtedy warto skorzystać z pomocy znanych i sprawdzonych wirtualnych aptek, które podają swój adres i numer telefonu. Poza tym, warto kupować preparaty firm, które mają działy badawczo-rozwojowe, są odpowiedzialnymi producentami i spełniają odpowiednie wymogi, np. Dobrej Praktyki Wytwarzania, Dobrej Praktyki Laboratoryjnej. Cała produkcja w tych firmach jest kontrolowana od początku aż po finalny produkt. To daje gwarancję jakości.

Postępowanie w nagłych wypadkach

Postępowanie w nagłych wypadkach

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, nie stój bezczynnie czekając na pomoc. Może ona nadejść zbyt późno. Nie bój się, że zrobisz poszkodowanemu krzywdę – złamane żebra można wyleczyć, natomiast niedotlenienie mózgu prowadzi do śmierci. W medycynie ratunkowej funkcjonuje termin „złotej godziny”, który wbrew nazwie nie ogranicza się tylko do 60 minut. Na ten termin składają się wszystkie czynności, które należy wykonać, by pomóc poszkodowanemu do momentu udzielenia mu właściwej i decydującej pomocy medycznej przez wyspecjalizowanych lekarzy. Pamiętaj, każda pomoc się liczy!

Wszystko zależy od dobrej woli

Wszystko zależy od dobrej woli

Farmaceuta jest niezwykle ważnym ogniwem w procesie terapeutycznym. Zdarza się, że pacjent w gabinecie lekarskim, z powodu stresu czy nieuwagi, nie zrozumie lub niedokładnie wysłucha wszystkich zaleceń lekarza. Wtedy głównym źródłem wiedzy medycznej jest dla niego farmaceuta. Często pacjent prosi farmaceutę o pomoc w konkretnych dolegliwościach.

Utrwalam wiedzę

Utrwalam wiedzę – Dariusz Sitkiewicz

Biochemia to szeroka dziedzina. Trudno znać się na wszystkim, dlatego należy wybrać te elementy, które są najistotniejsze dla danego kierunku studiów. Chciałbym zapoznać moich studentów z filozofią przyrody na poziomie komórkowym i narządowym, aby zrozumieli, na czym polega biochemia. Pokazać sens działania natury na poziomie molekularnym. Jeśli student zrozumie te ogólne zagadnienia, to później łatwiej będzie przyswajał wiedzę szczegółową.

Ludzie to największy kapitał

Ludzie to największy kapitał

Boehringer Ingelheim jest obecny w Polsce już od ponad 15 lat. Ci, którzy znają naszą firmę, znają ją przede wszystkim z obecności w pulmonologii. Zamierzamy kontynuować działalność w tym obszarze. Również kardiologia i reumatologia pozostają, tak jak dotąd, w kręgu naszych zainteresowań. W najbliższym czasie zamierzamy rozszerzyć nasze portfolio o leki onkologiczne, diabetologiczne i ginekologiczne. W tych dziedzinach będziemy też prowadzić promocje.

Wywiad z Tomaszem Florkiewiczem

Budujemy markę od podstaw

Dla mnie kryzys jest słowem wytrychem. Zmiany w zapisach prawnych spowodowały automatyczne przerzucenie środków na inne kanały dotarcia do klientów niż przez przedstawicieli, stąd większe nakłady na przykład na reklamę. Szczerzę mówiąc, ministerstwo swoim rozporządzeniem utrudniło pracę firmom.

Stawiamy na długofalową współpracę

Stawiamy na długofalową współpracę

Kilka lat temu poszedłem ze swoją córką do lekarza. Pediatra zaordynował jej Sinupret. Ponieważ jestem człowiekiem otwartym na nowe trendy w terapii, zainteresowałem się tym preparatem. Uważam, że różne oddziaływania lecznicze na organizm człowieka powinny pozostawać w harmonii z naturalnymi siłami obronnymi organizmu. Chodzi o to, aby zminimalizować liczbę przyjmowanych preparatów i jednocześ­nie zagwarantować maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa terapii. Wszystkie preparaty Bionorica spełniają te wymagania.

Dermokosmetyki to dobry trend

Dermokosmetyki to dobry trend

Pierwsze nasze apteki były urządzone tradycyjnie. Jednak za namową firmy Vichy postanowiliśmy otworzyć aptekę z dużą częścią dermokosmetyczną. Korzystaliśmy z ich doświadczenia. Teraz jesteśmy mądrzy, ale na początku na pewno nie poradzilibyśmy sobie sami. Jako drudzy w Polsce stworzyliśmy dział samoobsługowy. Na tamte czasy to było coś.

Nadajemy ton

Nazwa projektu – ABC – to skrót od angielskiego Ascertaining Barriers for Compliance: policies for safe, effective and cost-effective use of medicines in Europe, czyli ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych: zalecenia w celu osiągnięcia bezpiecznego, skutecznego i efektywnego kosztowo użycia leków w Europie. Projekt został wysoko oceniony przez Komisję Europejską i jest w dużej mierze finansowany z budżetu UE w ramach 7 Programu Ramowego Badań Naukowych i Rozwoju. Budżet całego projektu wynosi blisko 3 mln euro, z czego 2,2 mln uzyskaliśmy od Unii Europejskiej. Może nie są to wielkie kwoty, jeśli chodzi o biznes, natomiast dla instytucji naukowych owszem.

Choroby starcze oczu

Choroby oczu związane ze starzeniem można podzielić na schorzenia dotyczące aparatu ochronnego oka, dotyczące samej gałki ocznej oraz naczyniowe.

Mówiąc o schorzeniach dotyczących aparatu ochronnego oka, myślę o powiekach, spojówkach, o drogach łzowych itp. Ta grupa schorzeń ma swoje skutki estetyczne, ale i funkcjonalne. Można tu wymienić podwijanie, odwijanie powiek, niedrożność dróg łzowych, odłączanie się punktu łzowego od powierzchni gałki ocznej.

Druga grupa schorzeń to schorzenia dotyczące samej gałki ocznej. Najpopularniejszym z nich jest zaćma, która jest charakterystyczna dla ludzi starszych, ale może też występować w innym wieku (np. zaćma młodzieńcza, wrodzona). Zaćma starcza polega na zmianie budowy białek w soczewce oka. Z przezroczystej formy białka staje się formą nieprzezroczystą, mętnieje, co powoduje upośledzenie widzenia, a nawet ślepotę. Jest to jednak ślepota odwracalna – usunięcie zaćmy przywraca funkcję widzenia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH