Jak zwalczyć problem żylaków?

Siedzący tryb życia, mała ilość ruchu czy genetyczne predyspozycje są czynnikami, które wpływają bardzo mocno na rozwój żylaków.

Żylaki to schorzenie objawia się bólem nóg, skurczami, obrzękami. Początkowo występuje uczucie ciężkości nóg, głównie pod wieczór. Później zaczynają dokuczać bóle w okolicy kostek, obrzęk, bóle wewnątrz łydki w czasie stania, bądź siedzenia, a także uporczywe nocne skurcze łydek.

Jak wybrać rajstopy zdrowe dla nóg?

Jednym ze sposobów walki z żylakami są rajstopy, podkolanówki i pończochy kompresyjne. Jak wybrać te najlepsze, by mieć gwarancję skuteczności leczenia?

Nieestetyczne wypukłości na nogach to żylaki. Pojawiają się głównie wtedy, gdy mamy siedzący lub stojący tryb pracy lub predyspozycje genetyczne. I choć przeważnie na tę przypadłość cierpią kobiety, to problem ten dotyka również mężczyzn w późniejszym wieku.

Rower na zdrowie

Rower na zdrowie

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form rekreacji. Jest to nie tylko doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, lecz także wspaniały trening poprawiający kondycję, wzmacniający mięśnie i rzeźbiący sylwetkę.

Balon żołądkowy

Balon żołądkowy

Ta nowa, efektywna metoda leczenia otyłości w uproszczeniu polega ona na wprowadzeniu do żołądka pustego balonu pokrytego od wewnątrz cienką warstwą czystego złota, a następnie nadmuchanie go. Dzięki temu zabiegowi pacjent uzyskuje uczucie sytości nawet po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu. Balon jest zakładany endoskopowo na okres do 6 miesięcy. Po tym czasie jest usuwany lub wymieniany na nowy.

Piękne nogi bez żylaków

Piękne nogi bez żylaków

Coraz więcej ludzi cierpi na żylaki nóg. Jest to związane z postępem cywilizacyjnym. Nie jest to choroba groźna, ale bardzo uciążliwa. Należy zatem zawczasu zadbać o profilaktykę, by uniknąć inwazyjnego leczenia.

Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Żylaki nóg – profilaktyka i leczenie

Wraz z postępem cywilizacyjnym, wzrasta liczba ludzi cierpiących na żylaki kończyn dolnych. Nie jest to choroba groźna, ale bardzo uciążliwa. Należy zatem zawczasu zadbać o profilaktykę, by uniknąć inwazyjnego leczenia.

Jeżeli na nogach widoczne są sine linie żył, tworzące pajączki i wybrzuszające skórę, towarzyszy temu obrzęk i swędzenie, to mamy do czynienia z żylakami. Z punktu widzenia medycyny, żylaki to wydłużenie i poszerzenie żył powierzchniowych, które jednocześnie są poskręcane.

Ulga dla nóg

Ulga dla nóg

Żylaki to obrzmienia naczyń wywołane uszkodzeniem znajdujących się w nich zastawek, których zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi i usprawnienie jej przepływu w kierunku serca.

Jeśli zastawki nie funkcjonują prawidłowo, krew gromadzi się w żyłach, powodując dolegliwości w postaci ciężkości nóg, skurczy, obrzęków stóp i podudzi czy poskręcanych, wystających ponad powierzchnię skóry naczyń żylnych. Powstawaniu żylaków sprzyjają głównie: zaawansowany wiek, ciąża, otyłość, brak ćwiczeń i pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji stojącej lub siedzącej.

Ani stać, ani siedzieć

Nieznośna ciężkość nóg

Nieznośna ciężkość nóg

Choroby żył uznaje się za problem społeczny. Ze statystyk wynika, że prawie co trzeci Polak ma żylaki kończyn dolnych. Większość chorych stanowią kobiety. Jak nie dopuścić do powstawania żylaków?

Zadbaj o żyły

Zadbaj o żyły

Uczucie zmęczenia nóg nasilające się pod koniec dnia, ciężkości lub gorąca, konieczność zmiany pozycji po dłuższym staniu lub siedzeniu, obrzęki, zwłaszcza w okolicy kostek, widoczne pajączki i poszerzone naczynia żylne – to pierwsze objawy przewlekłej choroby żylnej.

Żylaków nie wolno lekceważyć

Żylaków nie wolno lekceważyć

Przyczyną pojawienia się żylaków jest nadmierne rozciągnięcie cienkich i elastycznych żył, przebiegających tuż pod powierzchnią skóry, pod naporem krwi płynącej w kierunku serca. Ciśnienie krwi powracającej do serca jest niewielkie, dlatego potrzebny jest zmienny ucisk mięśni na żyły. Jeśli jednak mięśnie nie pracują dobrze, krew nie płynie tak sprawnie, jak to być powinno.

Bardzo ważna jest też praca zastawek żylnych. Jeżeli ulegną uszkodzeniu, to krew – zamiast w kierunku serca – płynie w drugą stronę, a nie znajdując ujścia, napiera na ścianki żył. Stały jej napór deformuje żyły, mogą one ulec uszkodzeniu, a wtedy osocze przenika do otaczających tkanek, co powoduje obrzęk. Kiedy uszkodzenie staje się większe, przenikają przez nie również krwinki. Pojawiają się wtedy balonowate rozdęcia, czyli żylaki. Napór krwi jest największy w łydkach, dlatego to właśnie głównie tam pojawiają się żylaki. Czasem widać je też na podudziach i udach.

Dlaczego powstają żylaki?

Dlaczego powstają żylaki?

Co trzecia kobieta w Polsce cierpi z powodu żylaków. Są one dużym problemem nie tylko dla osób starszych – coraz częściej skarżą się na nie młode kobiety, szczególnie te pracujące na stojąco, na przykład farmaceutki.

Kłopotliwe „pajączki”

Kłopotliwe „pajączki”

Potocznie używa się terminu żylaki lub niewydolność żylna, natomiast flebolodzy określają to przewlekłą chorobą żylną, bo jest to sprawa przewlekła i pomimo leczenia może dochodzić do dalszego rozwoju choroby lub ponownego pojawienia się żylaków. W toku choroby mogą pojawić się nawet owrzodzenia.

Profilaktyka i leczenie żylaków nóg

Zastój krwi w żyłach i nieprawidłowe odprowadzanie płynu tkankowego prowadzą do stanów zapalnych i obrzęków. Dochodzi do wzrostu ciśnienia żylnego i uszkodzenia zastawek, a w konsekwencji do uszkodzeń naczyń tętniczych i powstawania „pajączków”.

Przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) objawia się zmęczeniem nóg, bólami i obrzękami kończyn, „pajączkami żylnymi”, żylakami, zmianami skórnymi, a nawet owrzodzeniami podudzi. W Polsce ponad 42 proc. osób choruje na PNŻ – dolegliwość ta została uznana za chorobę społeczną.
Schorzenie to definiuje się jako utrwalone zaburzenie odpływu krwi żyłami kończyn dolnych, co prowadzi do rozwoju nadciśnienia żylnego, następnie do rozwoju zmian zapalnych, a w konsekwencji do zanikowych zmian skóry i tkanek miękkich kończyny.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH