Jak wybrać rajstopy zdrowe dla nóg?

Jednym ze sposobów walki z żylakami są rajstopy, podkolanówki i pończochy kompresyjne. Jak wybrać te najlepsze, by mieć gwarancję skuteczności leczenia?

Nieestetyczne wypukłości na nogach to żylaki. Pojawiają się głównie wtedy, gdy mamy siedzący lub stojący tryb pracy lub predyspozycje genetyczne. I choć przeważnie na tę przypadłość cierpią kobiety, to problem ten dotyka również mężczyzn w późniejszym wieku.

Zwróć uwagę na rozmiar

Wybór odpowiednich produktów kompresyjnych nie należy do najłatwiejszych. Pamiętajmy jednak, że przy zakupie odpowiedniej pary konieczne jest zwrócenie uwagi na rozmiar. W tym celu musimy dokonać pomiarów obwodów i długości nóg w wyznaczonych miejscach.  m.in. w najwęższym obwodzie nad kostką, najszerszym obwodzie łydki, najwęższym obwodzie pod kolanem, w połowie uda i 5 centymetrów poniżej krocza. Potrzebna nam jest także długość nogi mierzona od podłogi do 5 centymetrów poniżej krocza. Aby uzyskać miarodajny wynik poprośmy kogoś bliskiego, by zmierzył nas rano tuż po wstaniu z łóżka, kiedy nasze nogi są jeszcze nieobrzęknięte.

Bardzo ważny ucisk

O ile z ustaleniem rozmiaru możemy sobie jakoś poradzić, to trudność może sprawić nam dobranie odpowiedniego stopnia ucisku. W tym przypadku powinniśmy opierać się na zaleceniu lekarza. Jeśli chcemy zastosować kompresję w celach profilaktycznych np. planując lot samolotem lub biorąc pod uwagę siedzący, stojący tryb pracy, zapytajmy doświadczonego farmaceutę lub pracownika sklepu medycznego o kompresję. Profesjonalnie dobrany wyrób uciskowy nie tylko wesprze nasze nogi, ale również zapewni ich atrakcyjny wygląd. Metoda doboru wyrobów uciskowych jest kluczowa dla uzyskania efektu leczniczego. W drogeryjnych sieciówkach i aptekach możemy spotkać wyroby dobierane na rozmiar buta lub według naszej wagi i wzrostu, ale nie dają one gwarancji idealnego doboru dla nóg.

Znak CE i standardy europejskie

Produkty spełniające wymogi wyrobu medycznego powinny być oznaczone na opakowaniu symbolem CE. Oznacza to, że produkt został przebadany, spełnia wymogi Dyrektywy Unijnej. Tym samym mamy gwarancję bezpieczeństwa i skuteczności leczenia. Przy wyborze produktów kompresyjnych powinniśmy również zwrócić uwagę na oznaczenia klas ucisku. Na rynku dostępne są trzy standardy europejskie dotyczących wyrobów uciskowych. Należy do nich brytyjski BS, francuski ASQUAL (zastosowany w produktach marki Venoflex) i niemiecki RAL. Standardy te opisują metody użyte do scharakteryzowania stopniowalnego ucisku wywieranego na kończyny dolne przez produkt. Skupiają się na pomiarze ciśnień, które działają na poszczególne punkty naszych nóg.

Komfort i wygoda

Wybierając produkty uciskowe powinniśmy mieć na uwadze komfort i wygodę ich noszenia. Produkty, które oferuje marka Venoflex (Linia Kokoon i Fast) są łatwe do zakładania i zdejmowania, elastyczne, mają płaskie szwy i są antybakteryjne. Osobom, które cenią sobie produkty przeciw żylakowe z dodatkiem bawełny lub wełny polecamy wyroby z serii FAST coton. Są one dodatkowo hipoalergiczne. Różna grubość pozwoli dopasować rajstopy do pory roku i wyglądać modnie, a jednocześnie odczuwać wysoki komfort.

Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH