stopy

Operacja haluksów: prosty zabieg, który ułatwia życie

Haluksy, jak potocznie określa się syndrom palucha koślawego, to schorzenie o charakterze wykraczającym daleko poza medycynę estetyczną. Tego typu deformacja stopy z czasem może bowiem wywoływać dotkliwy ból utrudniający nawet normalne chodzenie. A w takim wypadku jedynym wyjściem staje się leczenie operacyjne.

Za powstawanie haluksów odpowiada kilka czynników. Pierwszym z nich są skłonności genetyczne.

Osteoporoza – diagnostyka i leczenie

Badania pokazują, że 55% kobiet powyżej 70. roku życia jest narażonych na złamania kości, przy czym 75% z nich nie jest leczona na osteoporozę.

Osteoporoza dotyka wiele kobiet po menopauzie, ponieważ ich zdolność do tworzenia nowej tkanki kostnej nie jest w stanie zrównoważyć tempa, w jakim pojawiają się jej ubytki 2,3, które z czasem prowadzą do osłabienia kości,

USG bioderek - zapisz niemowlę

USG bioderek – zapisz swoje dziecko

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci. Leczenie daje dobre rezultaty, jeśli dziecko objęte jest odpowiednią profilaktyką i wczesną diagnostyką. Dlatego obecnie na USG bioderek kierowane są wszystkie noworodki urodzone w polskich szpitalach. Ważne, by badanie wykonać w odpowiednim czasie, dlatego warto zapisać maluszka do poradni preluksacyjnej od razu po otrzymaniu skierowania.

szkolny-tornister-a-zdrowie

Jak wybrać plecak szkolny? 7 rad ortopedy

Rozpoczynający się rok szkolny przynosi wiele pytań, także w kontekście dbania o zdrowie naszych pociech. Oto 7 porad ortopedy, które pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać plecak, by nie narazić młody kręgosłup na przeciążenia. 

1. Jak wybrać plecak? Tornister? A może torba?

Zarówno tornister jak i plecak mają wady i zalety. 

Październik miesiącem osteoporozy

##ŚWIATOWY DZIEŃ OSTEOPOROZY##

20 października 2014
**„Prawdziwi mężczyźni budują swoją siłę od wewnątrz”**

20 października 2014r. obchodzony jest 19. Światowy Dzień Osteoporozy rozpoczynający całoroczną kampanię poświęconą zwiększaniu globalnej świadomości o profilaktyce, diagnostyce i leczeniu osteoporozy oraz innych chorób metabolicznych kości. Organizowany przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (IOF), Światowy Dzień Osteoporozy obejmuje akcje krajowych stowarzyszeń pacjentów z całego świata chorujących na osteoporozę, których działalność jest prowadzona w ponad 90 krajach.

Dna moczanowa - Nie rezygnujmy z leczenia

Dna moczanowa – Nie rezygnujmy z leczenia

Mamy dwa rodzaje dny moczanowej: wrodzoną i nabytą. Ilość przypadków dny wrodzonej nie zmienia się, natomiast ilość przypadków dny nabytej zwiększa się – świadczą o tym dane z USA; nie ma na ten temat polskich badań. Wzrost zachorowań jest spowodowany zmianami w stylu życia. Głównym czynnikiem, który powoduje występowanie dny, jest otyłość, a ta jest spowodowana błędami żywieniowymi ­– spożywaniem nadmiernych ilości mięsa, w którym znajduje się dużo związków purynowych, oraz nadużywaniem alkoholu, a szczególnie piwa. Zwiększająca się liczba zachorowań na dnę jest też związana ze starzeniem się społeczeństwa: żyjemy coraz dłużej, ale jednocześnie cierpimy na szereg schorzeń. Niektóre z przyjmowanych leków (np. aspiryna w dawkach kardiologicznych, niektóre leki moczopędne) osłabiają wydalanie kwasu moczowego. Powoduje to jego zwiększone stężenie we krwi.

Dna moczanowa - Nowe terapie

Dna moczanowa – Nowe terapie

Prawidłowa terapia pozwala uniknąć nieodwracalnych powikłań stawowych i nerkowych. Obejmuje ona kilka elementów: opanowanie ostrego zapalenia stawu i zapobieganie jego nawrotom, likwidacja złogów powstałych w narządach i zapobieganie ich dalszemu odkładaniu się, a także leczenie schorzeń towarzyszących.

Na problemy z kręgami

Na problemy z kręgami

Regularna gimnastyka pomaga utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji. Niestety przypominamy sobie o tym dopiero wtedy, gdy zaczynamy odczuwać dolegliwości bólowe. Kręgosłup jest osią, na której opiera się całe ciało człowieka: organy wewnętrzne i mięśnie. Składa się on z 33 lub 34 kręgów. Pomiędzy ich trzonami znajdują się płaskie, elastyczne chrząstki zwane tarczami międzykręgowymi, które są wypełnione galaretowatą masą. Spełniają one rolę amortyzatorów.

Kręgosłup w dobrej formie

Kręgosłup w dobrej formie

Na ból kręgosłupa skarży się coraz więcej coraz młodszych osób. Warto więc wiedzieć, co robić, by zapobiec dolegliwościom i by tą wiedzą móc dzielić się z pacjentami apteki. Kręgosłup nie lubi bezruchu. Jednak wiele osób o tym zapomina i większość godzin w ciągu dnia spędza w jednej pozycji. Tymczasem warto co jakiś czas robić choćby krótkie przerwy na zrobienie nawet kilku kroków czy skłonów.

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Zima jest okresem, który przez szczególne warunki pogodowe sprzyja niektórym urazowym uszkodzeniom kości i stawów.

Kości i stawy, wraz z poruszającymi nimi mięśniami, składają się na tak zwany narząd ruchu. Chodzenie po oblodzonym lub śliskim podłożu jest dla niego sporym obciążeniem. Warto zwrócić uwagę, że uszkodzenia kości i stawów w okresie zimy mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Jednak inne będą one u ludzi starszych i mniej sprawnych ruchowo, a inne u młodych, z mocnym układem kostnym.

Osteoporoza – cichy złodziej kości

Osteoporoza – cichy złodziej kości

Obecnie kobiety po 45. roku życia częściej przebywają w szpitalu z powodu osteoporozy niż cukrzycy, zawałów serca oraz raka piersi.

Osteoporoza jest chorobą szkieletu, charakteryzującą się upośledzoną wytrzymałością kości. To powoduje zwiększone ryzyko złamania. Za tak banalną definicją kryje się problem dotykający co najmniej trzech milionów Polaków, źródło gigantycznych kosztów leczenia, rehabilitacji, zwolnień lekarskich i niepełnosprawności. Wbrew powszechnie panującej opinii, zjawisko to nie dotyczy jedynie wąskiej populacji kobiet w podeszłym wieku.

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Cywilizacyjne uwarunkowania bólów kręgosłupa

Człowiek podlega stałemu wpływowi środowiska, w którym żyje. Zmiany zachodzące w otoczeniu, związane z postępem cywilizacyjnym, prowadzić mogą do rozwoju wielu chorób. W obrębie narządu ruchu na pierwsze miejsce w tym zakresie wysuwają się zespoły bólowe kręgosłupa. Liczba ludzi cierpiących na bóle kręgosłupa stale się zwiększa wraz z zachodzącymi przemianami cywilizacyjnymi, poprawą standardu życia oraz spadkiem ogólnej aktywności fizycznej. Doniesienia naukowe sygnalizują, że skala tego zjawiska narasta i przybiera rozmiary epidemii. Problem ten pociąga za sobą poważne skutki ekonomiczne i socjalne. Bóle kręgosłupa stanowią więc nie tylko problem medyczny, ale również społeczny.

Przeciążenia układu ruchu

Przeciążenia układu ruchu

Długotrwałe siedzenie przed ekranem monitora często jest obowiązkiem, na który wzrost promocji aktywnego trybu życia nie ma bezpośredniego wpływu. Zarówno długotrwały brak aktywności, jak i zbyt intensywny trening fizyczny mogą skutkować dolegliwościami bólowymi w okolicach kręgosłupa, szczególnie w obrębie odcinka krzyżowo-lędźwiowego i nóg.

Podstępna osteoporoza

Podstępna osteoporoza

W ostatnich latach obserwuje się odwrót od zajmowania się problemem osteoporozy – coraz mniej jest w prasie artykułów na ten temat, brakuje akcji uświadamiających skalę problemu, inicjatywy nie wykazują również firmy produkujące leki na osteoporozę – tak,
jakby problem znikł.

Ból w kręgu

Ból w kręgu

Regularna gimnastyka i aktywny wypoczynek pomagają utrzymać nasz kręgosłup w doskonałej kondycji. Niestety uświadamiamy sobie tę prawdę dopiero wtedy, gdy zaczyna łupać nas w krzyżu.

Stopy pod lupą

Stopy pod lupą… haluksy

Kiedy palce przestają mieścić się w bucie, a każdy krok staje się udręką, pojawia się podejrzenie haluksów, nazywanych potocznie paluchami koślawymi. Są one wynikiem zaburzeń mięśniowo-więzadłowych prowadzących do trwałych deformacji w obrębie kości przodostopia.

Ból mięśni

Ból mięśni, ból stawów

Bóle mięśniowe i stawowe są bardzo powszechną dolegliwością. Szczególnie dokuczliwe są one dla osób starszych, choć często uskarżają się na nie także ludzie młodzi.
Bóle mięśniowe i stawowe są bardzo powszechną dolegliwością dotykającą w mniejszym lub większym stopniu niemal wszystkich ludzi. Szczególnie dokuczliwe są one dla osób starszych, choć często uskarżają się na nie także ludzie młodzi, np. uprawiający sport.

Proteza, która czuje

**Inteligentna kończyna, nad którą pracuje międzynarodowy zespół naukowców, może – dzięki odbiorowi wrażeń dotykowych za pomocą wszczepialnego neuronalnego interfejsu, czyli systemu pozwalającego skomunikować protezę z mózgiem – poprawić jakość życia pacjentów, uważa dr Fredrik Sebelius z Uniwersytetu w Lund (Szwecja), koordynator projektu.**

Zapalenie kości i stawów

Zapalenie kości i stawów

Ze względu na gęstą strukturę i stosunkowo słabe ukrwienie kość może stać się rezerwuarem zarazków. Dlatego nie wolno lekceważyć nawet pozornie banalnych zakażeń. Niewyleczone zakażenie kości może się utrzymywać przez wiele lat.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH