USG bioderek - zapisz niemowlę

USG bioderek – zapisz swoje dziecko

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci. Leczenie daje dobre rezultaty, jeśli dziecko objęte jest odpowiednią profilaktyką i wczesną diagnostyką. Dlatego obecnie na USG bioderek kierowane są wszystkie noworodki urodzone w polskich szpitalach. Ważne, by badanie wykonać w odpowiednim czasie, dlatego warto zapisać maluszka do poradni preluksacyjnej od razu po otrzymaniu skierowania.

USG bioderek – nie czekaj z zapisami

Statystyki pokazują, że w okresie letnim rodzi się najwięcej dzieci. Rodzice, którzy chcą wykonać USG bioderek u swojego dziecka w ramach współpracy z NFZ, powinni zapisać dziecko tuż po otrzymaniu skierowania do Poradni Preluksacyjnej. Aktualny czas oczekiwania na USG bioderek w ramach NFZ to nawet 4 tygodnie.

– Kontroli przesiewowej powinny podlegać dzieci do ukończenia 3 miesiąca życia. W Polsce przyjęto, że najlepszy moment na badanie przypada między 4 a 6 tygodniem, nie później niż w 12 tygodniu – tłumaczy lek. med. Jolanta Skowron-Kobos, pediatra.

USG bioderek – czy jest bolesne?

USG bioderek jest badaniem zupełnie bezbolesnym i nieinwazyjnym dla dziecka. Badanie to pozwala zdiagnozować, czy stawy biodrowe rozwijają się prawidłowo. Szacuje się, że rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy 6% noworodków, a 1 na 1000 żywo urodzonych dzieci ma zwichnięcie stawu biodrowego.

Jak w przypadku wielu chorób, można wskazać czynniki ryzyka:

Dysplazję częściej diagnozuje się u dziewczynek, w przypadku położenia miednicowego płodu, a także u dzieci z masą urodzeniową powyżej 4 kilogramów. Do czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji można należą również małowodzie i dodatni wywiad rodzinny – wymienia doktor Skowron-Kobos.

Leczenie dysplazji

Leczenie dysplazji rozpoczyna się od ortez odwiedzeniowych: szyny Koszli, szelek Pavlika i aparatu Tubingera. Skuteczność tych metod jest bardzo wysoka, bo wynosi aż 95%. Niemniej dużo zależy od systematyczności i dokładności samych rodziców w zakładaniu ortez.

Jak podkreśla pediatra, warto działać jeszcze przed 12. tygodniem życia, gdyż później możliwe jest tylko leczenie operacyjne.

 


Źródło: informacja prasowa / CM Medyceusz

4/5 - (1 vote)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH