prof. Sergiusz Jóźwiak

Padaczka i rozwój dziecięcy – naukowcy znaleźli sposób na zmniejszenie negatywnych skutków choroby

Padaczka jest jedną z najczęstszych chorób neurologicznych. Przyjmuje się, że choruje na nią 1% społeczeństwa. Na świecie żyje z nią 50 mln osób, a w Polsce ok. 400 tys. osób.

Silne drgawki, utrata przytomności, przygryzienie języka oraz trudności w oddychaniu – taki obraz rysuje się w wyobraźni przeciętnego Polaka, zapytanego, czym dla niego jest padaczka.

Bóle kręgosłupa

84% Polaków ma bóle kręgosłupa!

84 % Polaków uskarża się na ból kręgosłupa – wynika z najnowszego badania. Zaledwie połowa podejmuje leczenie. To błąd – alarmują specjaliści – gdyż niepodjęcie leczenia na czas prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji, nawet do niedowładu. 

Krajowe Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych

Od 1 czerwca br. pacjenci będą mogli korzystać z Krajowego Centrum Leczenia Chorób Naczyniowych znajdującego się przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim sp. z o.o.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Mazowiecki Szpital Bródnowski sp. z o. o. uruchomi z początkiem czerwca całodobowy dyżur naczyniowy. Będzie on działał przez wszystkie dni w roku.

Botoks pomaga pacjentom po udarze

Wstrzyknięcie botoksu do mięśni ramienia pacjenta po udarze mózgu może pomóc w odzyskaniu sprawności – twierdzą australijscy naukowcy.

Do tej pory botoks kojarzony był jedynie z zabiegami wykonywanymi przez lekarzy medycyny estetycznej. Teraz, dzięki odkryciu Australijczyków, staje się także domeną neurologów.

Eksperci z NeuroscienceResearch Australia (NeuRA) monitorowali aktywność nerwów w rękach i mózgu po udarze. Badali mózg przed i po wstrzyknięciu toksyny botulinowej. Zastrzyki były podawane do sztywnych i napiętych mięśni ramienia.

Zespół HAKIMA

Wodogłowie jest stanem zaburzonej równowagi między wytwarzaniem i wchłanianiem płynu mózgowo-rdzeniowego. Należy podkreślić, iż chorobie tej nie zawsze towarzyszy poszerzenie układu komorowego, przykładem tego jest wodogłowie normotensyjne (Normal Pressure Hydrocephalus, NPH), zwane zespołem Hakima.

Mózg z wtyczką

Wszczepione do mózgu elektrody przywróciły częściowo mowę i zdolność ruchu nieprzytomnemu od sześciu lat mężczyźnie. To pierwsza tego typu udana próba na świecie. Etycy są nią jednak zaniepokojeni – pisze “Gazeta Wyborcza”.

O kulisach zabiegu poinformowano podczas dorocznego kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Neurobiologicznego w Atlancie.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH