Złoty Otis z Diamentami 2019. Programy profilaktyczne nagrodzone

Dwa programy profilaktyczne dotyczące cukrzycy: (Razem ścigamy się z cukrzycą” i “Dłuższe życie z cukrzycą”) oraz dwa dotyczące raka jelita grubego („Badamjelito.pl” i “Servier – wyłącz raka”) oceniło w tym roku jury Nagrody Złoty OTIS z Diamentami. Nagrody wręczał marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko, senator Alicją Zając, posłanką Barbarą Dziuk, posłem Tomaszem Latosem.

WYBORY 2019: Głosuj na zdrowie!

Polska gorzelna? Czyli trudne pytania: o palenie, alkohol i… zioła

Liczba osób palących papierosy w Polsce jest znacznie za wysoka i bardzo daleko nam do idei „Polski wolnej od dymu tytoniowego”. Jeszcze gorsza jest sytuacja z alkoholem, którego sprzedaż rośnie.

W ostatnim naszym cyklu wyborczym „Głosuj na zdrowie” zadaliśmy ekspertom pytania,

Echolaser zniszczy raka?

Rozmowa z prof. Wojciechem Witkiewiczem, chirurgiem, angiochirurgiem, transplantologiem, dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Ponad rok temu w wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przeprowadzono trzy operacje echolaserem. zoperowano guzy wątroby, prostaty oraz tarczycy. Czym operacje echolaserem różnią się od wykonywanych w sposób tradycyjny?

Echolaser jest urządzeniem zarejestrowanym w Unii Europejskiej, wykorzystywanym przez szpitale w europie.

Cukrzyca pod kontrolą

W insulinoterapii dużo się dzieje

Rozmowa z diabetologiem, prof. dr. n. med. Grzegorzem Dzidą z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Powiedział Pan kiedyś, że jednym z największych osiągnięć diabetologii jest to, że dzięki odpowiedniemu leczeniu pacjent z tą chorobą, wykrytą wcześnie, ma szansę dożyć takiego wieku jak jego rówieśnik bez cukrzycy.

Kwas masłowy pomocny w chorobach jelit

ROZMOWA Z PROF. DR HAB. GRAŻYNĄ RYDZEWSKĄ, PREZESEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA GASTROENTEROLOGII, KIEROWNIKIEM KLINIKI GASTROENTEROLOGII Z PODODDZIAŁEM LECZENIA NZJ, CSK MSWIA W WARSZAWIE.

Co to jest kwas masłowy i jaka jest jego rola w organizmie?

Kwas masłowy to jeden ze średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych; jest naturalnie produkowany przez bakterie występujące w jelicie grubym.

Chcemy leczyć mądrze za te same pieniądze

Z PROF. GRAŻYNĄ RYDZEWSKĄ, PREZESEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA
GASTROENTEROLOGII, KIEROWNIKIEM KLINIKI GASTROENTEROLOGII
Z PODODDZIAŁEM LECZENIA NZJ, CSK MSWIA W WARSZAWIE,
ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Czy są już pierwsze doświadczenia związane z opieką koordynowaną nad pacjentami z chorobami zapalnymi jelit?

Na razie nie, ponieważ nie pojawiło się jeszcze rozporządzenie prezesa NFZ w tej sprawie.

Technologia 5G – co powinniśmy o niej wiedzieć

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Aleksandrem Sieroniem, doktorem
h.c. multi, Kierownikiem Dyscypliny nauk O zdrowiu uniwersytetu
Jana Długosza W Częstochowie, Krajowym Konsultantem W Dziedzinie Angiologii

Rozwój sieci 5G staje się faktem. Budzi olbrzymie nadzieje i stwarza niewyobrażalne szanse, a jednocześnie wywołuje kontrowersje i opór społeczny. Co już wiemy o tej technologii?

Zioła w pulmonologii

Z dr. Krzysztofem Błechą, internistą, specjalistą rehabilitacji medycznej, członkiem Sekcji Fitoterapii PTL, rozmawia Katarzyną Pinkosz.

Uważa się, że zioła mogą sprawdzać się pomocniczo w infekcjach górnych dróg oddechowych. A w leczeniu infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc, czy schorzeń przewlekłych, jak astma czy POChP?

Oczywiście, że zioła są pomocne w leczeniu tych schorzeń.

nowotwór

Rewolucja w leczeniu nowotworów

Dr hab. n med. Radosław Mądry, ginekolog onkolog, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i przewodniczący grypy ds. raka jajnika.

Diagnostyka molekularna i leki związane z określonymi mutacjami genetycznymi zmieniły sytuację w całej onkologii, także w raku jajnika. Od dłuższego czasu potrafimy zidentyfikować grupę chorych,

Fiordy po arabsku

Opowieści o tutejszych wilkach morskich były inspiracją do napisania historii Sindbada Żeglarza. Starożytni Rzymianie nazwali te ziemie Arabia Felix, czyli Arabia Szczęśliwa. Do dziś Oman to ostoja spokoju i tradycji, kraj ten jednak coraz szerzej otwiera się na turystów.

Niewiele mniejszy od Polski, choć zamieszkały jedynie przez około 5 milionów mieszkańców Oman leży na południowo-wschodnich krańcach Półwyspu Arabskiego.

smog

Jak trują nas spaliny samochodowe

Rozmowa z alergologiem, dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

O zanieczyszczeniu środowiska, smogu powodującym zatrucie powietrza mówi się coraz głośniej. Już kilka lat temu w rankingu najbardziej istotnych czynników wpływających na stan zdrowia człowieka Światowa Organizacja Zdrowia degradację powietrza uwzględniła na siódmym miejscu.

Nasza firma trochę inaczej patrzy na świat medycyny

Z Oliverem Koehncke, dyrektorem generalnym Behringer Ingelheim Polska, rozmawia Paweł Kruś.

Objęcie refundacją trzech leków z grupy flozyn to wspaniała wiadomość dla pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy wielokrotnie apelowali o dostęp do nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych. Jak zmieni się teraz ich sytuacja?

Refundacja flozyn stanowi przełom w leczeniu chorych na cukrzycę typu 2.

Złoty Otis z Diamentami 2019. Programy profilaktyczne nagrodzone – film

Dwa programy profilaktyczne dotyczące cukrzycy: (Razem ścigamy się z cukrzycą” i “Dłuższe życie z cukrzycą”) oraz dwa dotyczące raka jelita grubego („Badamjelito.pl” i “Servier – wyłącz raka”) oceniło w tym roku jury Nagrody Złoty OTIS z Diamentami. Nagrody wręczał marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko, senator Alicją Zając, posłanką Barbarą Dziuk,

Nagrody Złoty Otis z Diamentami 2019 rozdane!

4 programy profilaktyczne: “Razem ścigamy się z cukrzycą” (NovoNordisk Polska), “Dłuższe życie z cukrzycą” (Boehringer Ingelheim Polska), „Badamjelito.pl” (Johnson & Johnson Polska) i “Servier – wyłącz raka” Servier Polska otrzymały nagrody Złoty Otis z Diamentami 2019. Nagrody wręczał marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko,

Immunoterapia szansą dla wielu chorych na raka płuca

Rozmowa z prof. Joanną Chrostowską-Wynimko, kierownikiem Zakładu Genetyki i Immunologii Klinicznej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Eksperci nie mają wątpliwości, że w terapii raka płuca, podobnie jak w kilku innych rodzajach nowotworów, w ostatnich latach dokonał się ogromny przełom, który zresztą nadal ma miejsce. A jeszcze nie tak dawno leczenie ograniczało się głównie do interwencji chirurgicznej i bardzo toksycznej chemioterapii.

Leki zmieniły sytuację chorych na mukowiscydozę

Rozmowa z dr n. med. Krystyną Popławską, konsultantem
Chorób Płuc Wieku Dziecięcego i Mukowiscydozy Dzieci i Dorosłych
na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji.

Minęło 30 lat od odkrycia genu CFTR kodującego białko tworzące kanał chlorkowy w błonie komórkowej. Mutacje tego genu są przyczyną rozwoju mukowiscydozy.

Pędzący pociąg, czyli szokujące raporty

Regułą trzech trójek nazwał prof. Tomasz Zdrojewski wyniki najnowszego raportu na temat cukrzycy w Polsce. Nie tylko „trójki” są szokujące.

Pierwsza trójka: 3 mln osób chorych na cukrzycę w Polsce już dziś.

Druga trójka: 3 mld zł wydawane co roku na diagnozowanie, monitorowanie i leczenie cukrzycy.

Trzecia trójka: 3 mld zł wydawane co roku na leczenie zawałów serca,

Najgroźniejsze choroby płuc

Choroby rzadkie: nie aż tak rzadkie jak sądzimy

Z dr hab. n. med. Elżbietą Radzikowską z III Kliniki Chorób Płuc
i Onkologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc rozmawia Katarzyna Pinkosz.

Jak często występują rzadkie choroby płuc i jakim wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia są ich diagnostyka oraz leczenie?

Choroby rzadkie to takie, w przypadku których częstość zachorowań wynosi poniżej 1/2000.

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

70-80 proc. chorych na raka płuca jest obecnie diagnozowanych przez pneumonologów

prof. Paweł Śliwiński | KIEROWNIK II KLINIKI CHORÓB PŁUC W INSTYTUCIE GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC, PREZES POLSKIEGO TOWARZYSTWA CHORÓB PŁUC

Pomysł powstania Lung Cancer Units to niezmiernie cenna inicjatywa. Z punktu widzenia pneumonologa uważam, że powinniśmy dążyć do opieki onkologicznej opartej na tzw. onkologii narządowej. Mam świadomość, że nie wszyscy podzielają taki punkt widzenia;

Cukrzyca pod kontrolą

Flozyny na listach refundacyjnych

Od listopada do refundacji wchodzą flozyny. Będą mogli otrzymać je pacjenci z cukrzycą typu 2, nieskutecznie leczeni metforminą i pochodnymi sulfonylomocznika. Na refundację tych leków środowisko ekspertów i pacjentów czekało od lat. O komentarz poprosiliśmy wiceministra Macieja Miłkowskiego, odpowiedzialnego za refundację leków.

Flozyny mogą znacząco opóźnić przyjmowanie insuliny,

Gdy zdarzy się błąd

Błędy w sztuce lekarskiej

Z prof. dr. hab. n. med. Aleksandrem Sieroniem, dr. hc. multi. z Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, wieloletnim kierownikiem Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Medycyny Fizykalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu, Krajowym Konsultantem w dziedzinie angiologii, rozmawia Paweł Kruś.

„Błąd medyczny” to tytuł wykładu prof. Aleksandra Sieronia
inaugurującego rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im.

Farmaceuta radzi... strach przed szczepionką

Doktor Hubert Czerniak, „Ludzie bezdomni” i wolność słowa lekarza

30
października br. Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi skazał doktora Huberta Czerniaka
na zawieszenie prawa wykonywania zawodu na rok. W uzasadnieniu podał, że „lekarz
Hubert Czerniak oświadczył, że nie jest przeciwnikiem szczepień, pragnie
jedynie dyskusji nad ich modyfikacją, zwłaszcza szczepień noworodków w
pierwszej dobie. Jego zastrzeżenia wynikają z jakości stosowanych w Polsce
szczepionek, zawartości w nich metali ciężkich,

Zioła w cukrzycy i nefrologii

Z DR. KRZYSZTOFEM BŁECHĄ, SPECJALISTĄ REHABILITACJI
MEDYCZNEJ, CZŁONKIEM SEKCJI FITOTERAPII PTL, ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Jakie jest miejsce ziołolecznictwa w leczeniu cukrzycy?

Klasyczne leki przeciwcukrzycowe. Są bardzo efektywne, jednak większość z nich stymuluje wydzielanie insuliny, a największym problemem cukrzycy typu 2 nie jest zbyt mała ilość insuliny, tylko insulinooporność. Stymulowanie trzustki do wydzielania insuliny nie zawsze jest najlepszym sposobem leczenia,

Ziołolecznictwo sprawdza się w praktyce kardiologicznej

Z DR. KRZYSZTOFEM BŁECHĄ, INTERNISTĄ, SPECJALISTĄ REHABILITACJI
MEDYCZNEJ, CZŁONKIEM SEKCJI FITOTERAPII PTL, ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Wielu lekarzy z dużym dystansem podchodzi do medycyny naturalnej, uważając, że to metody niesprawdzone i nie jest to medycyna oparta na faktach. Jakie powinno być miejsce ziołolecznictwa w medycynie?

Naturalne metody leczenia, w tym ziołolecznictwo,

Kiedy trzeba wybrać się do dentysty? 5 oznak, że to najwyższy czas

Stan zdrowia jamy ustnej Polaków może niepokoić. Mamy bardzo wysoki odsetek osób z próchnicą, zapaleniami przyzębia, a także znacznie niższą – niż wśród mieszkańców innych krajów Europy – liczbę zachowanych zębów u seniorów. Przeważnie wynika to z ignorowania niepokojących objawów, które są sygnałem, że to najwyższy czas na wizytę w gabinecie dentystycznym. Jakich oznak nie powinniśmy więc lekceważyć,

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH