Czy przepracowanie może mieć wpływ na jamę ustną?

Niestety, wiele osób każdego dnia jest narażonych na sytuacje stresujące. Najczęściej są one spowodowane pracą, ale także życie prywatne i rodzinne nas nie oszczędza. Permanentny stres jest szkodliwy dla naszego zdrowia, także dla … jamy ustnej!

Dzisiejsze tempo życia wymaga od nas ciągłej koncentracji i mobilizacji przy wykonywanych zadaniach. Mnogość obowiązków odbija się na naszym zdrowiu.

Mocne i zdrowe dziąsła – jak o nie dbać?

Myśląc o zdrowej jamie ustnej najczęściej bierzemy pod uwagę zęby. Nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach. Jak o nie dbać i co powinno nas zaniepokoić, jeżeli chodzi o ich stan?

Choroby dziąseł często zaczynają się bardzo niewinnie, przez co łatwo zignorować ich pierwsze objawy. Niestety zaniedbanie tej części jamy ustnej może przysporzyć wielu problemów w przyszłości Może dojść do zapalenia dziąseł czy przyzębia.

Słodki sposób na próchnicę

Likorycydyna i likoryzoflawan A – substancje znajdujące się w korzeniach lukrecji – silnie hamują rozwój dwóch rodzajów bakterii bytujących w jamie ustnej, które są odpowiedzialne za powstawanie próchnicy oraz paradontozy.

Do takich wniosków doszedł zespół naukowców z Kanady, Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Lukrecja powszechnie jest stosowana np. w chińskiej medycynie ludowej oraz przy produkcji słodyczy. Zawiera w sobie glicyryzynę, związek, który jest słodszy niż cukier.

Badanie śliny ułatwia rozpoznanie raka trzustki

Jak poinformował „New Scientist”, badanie śliny może pomóc we wcześniejszym rozpoznawaniu nowotworu trzustki.

Zespół Jamesa Farrella z University of California w Los Angeles porównał florę bakteryjną w jamie ustnej dziesięciu zdrowych osób oraz dziesięciu pacjentów z rakiem trzustki. Okazało się, że istnieją pomiędzy nimi wyraźne różnice, które można wykorzystać do celów diagnostycznych. Oddziaływanie nowotworu nie ogranicza się bowiem tylko do miejsca, w którym się rozwija – w mniejszym czy większym stopniu działa on na cały organizm.

Polacy boją się dentystów

Główną przyczyną strachu przed wizytą u dentysty jest ból – tak wskazało aż 60 proc. uczestników ankiety „Dentofobia – strach przed dentystą”, przeprowadzonej w Polsce na ponad 3,5 tys. respondentów przez portal Dentysta.eu. Dla 36 proc. największym powodem do strachu jest „nieodpowiednie podejście lekarza”, a dla jednej piątej to „poczucie bezsilności”.

Choroby przyzębia

Choroby przyzębia

Coraz więcej osób cierpi z powodu chorób przyzębia. Choroby te są drugą co do częstości (po próchnicy) przyczyną przedwczesnej utraty uzębienia. Przyzębiem nazywamy tkanki otaczające ząb, pełniące funkcję utrzymującą ząb w zębodole. Natomiast dziedzinę medycyny zajmującą się chorobami przyzębia – periodontologią. Do najczęstszych chorób przyzębia zaliczamy zapalenie dziąseł (gingivitis), które jest odwracalne, i zapalenie przyzębia (periodontitis). Zapalenie przyzębia, zwane potocznie paradontozą, cechuje się nieodwracalną utratą kości wyrostka zębodołowego, a w konsekwencji rozchwianiem i wypadaniem zębów. Jednak proces ten, w porę wykryty, dokładnie zdiagnozowany i skutecznie leczony, może być zatrzymany.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech

Przykry zapach z ust to problem, który – niestety – dotyczy wielu osób. Na pozór błahy, może w znaczący sposób wpływać na samopoczucie pacjenta, jego samoocenę i relacje z ludźmi. Nieświeży oddech może być sygnałem poważnych chorób, które toczą się w organizmie. Dlatego też powinniśmy poszukać przyczyny tej dolegliwości i w miarę możliwości spróbować ją zlikwidować. W celu poprawy zapachu oddechu, możemy polecać pacjentom rożne preparaty odświeżające, pamiętajmy jednak, że stanowią one jedynie środek doraźny i nie usuwają pierwotnej przyczyny.

Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa – objawy i leczenie płynem Sonol

Z radością korzystamy z pierwszych promieni słonecznych, wystawiamy twarz do słońca i z niecierpliwością czekamy na piekną opaleniznę. Jest jednak coś, co może nam popsuć dobry humor podczas letniego wypoczynku… Dla złośliwego wirusa Herpes simplex, to idealna pora na niespodziewane ujawnienie się. W słońcu wspaniale się rozwija, co objawia się bolesnymi wykwitami w okolicach ust.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH