Colosan Ex laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

Przyszedł czas na jubileuszową X edycję Nagrody Profesorów Farmacji.

Jak co roku, poświęcona jest suplementom diety, które w dobie XXI wieku są szeroko rozpowszechniane na polskim rynku farmaceutycznym. W niniejszej edycji konkursu pozytywnie oceniono suplementy diety, które spełniają wszelkie standardy stawiane dobrym produktom i wyróżniają się na tle innych. Są bezpieczne dla zdrowia pacjentów oraz wywierają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Więcej o Nagrodzie Profesorów Farmacji

Wszechstronna aspiryna

Wszechstronna aspiryna

Aspiryna to pierwszy w historii lek wytworzony całkowicie w laboratorium na drodze syntezy chemicznej. Obecnie, sprzedawana pod różnymi markami, jest jednym z najpopularniejszych preparatów leczniczych na świecie.

Ponad sto lat temu Felix Hoffman opracował i opatentował mechanizm produkcji kwasu acetylosalicylowego (ASA). To wydarzenie uznano za kamień węgielny współczesnego przemysłu farmakologicznego. Od tamtego czasu popularność aspiryny stale rosła. W 1971 roku za odkrycie mechanizmów jej działania przyznano nagrodę Nobla. Prawie 40 lat temu (w roku 1974) po raz pierwszy opisano korzyści wynikające z przyjmowania niskich dawek kwasu acetylosalicylowego w ramach profilaktyki po incydencie zakrzepowym.

Zgaga – piekący problem

Zgaga – piekący problem

Pieczenie w przełyku, ucisk w klatce piersiowej, ból brzucha, uczucie pełności, odbijanie po jedzeniu – te wszystkie objawy mogą świadczyć o zgadze.

Zgaga jest efektem przedostawania się kwaśnych soków żołądkowych do przełyku i może mieć wiele różnych przyczyn. Zwykle jest wynikiem nieodpowiedniej diety i trybu życia, ale może być też skutkiem poważniejszych dolegliwości, do których należy między innymi refluks żołądkowo-przełykowy czy choroba wrzodowa żołądka. Zgaga może nie tylko znacząco obniżyć jakość życia, ale – niezdiagnozowana i nieleczona – może prowadzić do wielu groźnych powikłań.

Jogurtowe bakterie chronią jelita podczas radioterapii

Probiotyczne bakterie, podobne jak w jogurcie, chronią jelita myszy przed uszkodzeniem przez promieniowanie jonizujące – informuje pismo „Gut”.

Naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis wykazali, że podawany myszom probiotyk, zawierający bakterie kwasu mlekowego – między innymi Lactobacillus rhamnosus GG(LGG) – w dużej mierze chroni nabłonek jelita przed działaniem promieniowania jonizującego.

Nieświeży oddech

Nieświeży oddech

Przykry zapach z ust to problem, który – niestety – dotyczy wielu osób. Na pozór błahy, może w znaczący sposób wpływać na samopoczucie pacjenta, jego samoocenę i relacje z ludźmi. Nieświeży oddech może być sygnałem poważnych chorób, które toczą się w organizmie. Dlatego też powinniśmy poszukać przyczyny tej dolegliwości i w miarę możliwości spróbować ją zlikwidować. W celu poprawy zapachu oddechu, możemy polecać pacjentom rożne preparaty odświeżające, pamiętajmy jednak, że stanowią one jedynie środek doraźny i nie usuwają pierwotnej przyczyny.

Iberis Amara – niepozorna roślinka łagodząca ból brzucha

Ubiorek gorzki, (Iberis Amara) ma drobne, białe płatki i jest raczej niepozorna. Można ja spotkać na ogórkach skalnych, a nawet na łąkach.

Roślina ta znana była już w starożytności, w swoich pracach opisywali ją m.in. Galen – wybitny lekarz rzymski żyjący w II w. n. e., a także Pliniusz, historyk i pisarz, który jako pierwszy zastosował nazwę Iberis. Nazwa wskazuje na pochodzenie rośliny z okolic Półwyspu Iberyjskiego, amara oznacza „gorzki w smaku”.

Niestrawność i zgaga

Niestrawność i zgaga

Wiosną rozpoczyna się sezon rodzinnego grillowania. Niestety taki posiłek może skończyć się niestrawnością i zgagą. Poniżej kilka rad, jak szybko i skutecznie pozbyć się jej.

Wakacyjna apteczka

Leki na wakacje

Przygotowując apteczkę na wakacyjny wyjazd, powinniśmy zachować zdrowy rozsądek. Apteczka jest jednym z elementów bagażu, a nie jego głównym wypełnieniem, dlatego należy zapakować do niej tylko niezbędne rzeczy.

Grypa żołądkowa

Wodnista biegunka, wymioty, gorączka, osłabienie organizmu – to najczęstsze objawy ostrego wirusowego nieżytu żołądka i jelit, zwanego potocznie grypą żołądkową. Okres jesienno-zimowy, a także wiosna to czas, w którym obserwuje się zwiększoną zapadalność na tę chorobę.

Palący problem - refluks

Palący problem – refluks

Choroba refluksowa dotyka 10-20 proc. populacji zachodniej; w samych Stanach Zjednoczonych cierpi na nią około 18,6 miliona ludzi. W populacji osób dorosłych, symptomy choroby refluksowej przynajmniej raz w tygodniu odczuwa 10-20 proc. chorych, natomiast 15-40 proc. osób minimum raz w miesiącu.

Osłona w antybiotykoterapii

Osłona w antybiotykoterapii

W wyniku stosowania antybiotyków zaburzeniu ulega równowaga flory bakteryjnej organizmu, co wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych dolegliwości, w tym żołądkowo-jelitowych. W zapobieganiu im mogą być pomocne probiotyki.
Jeśli lekarz zalecił antybiotykoterapię, oznacza to, że jest ona naprawdę konieczna w leczeniu danej dolegliwości. Lekarz zawsze rozważa, jakie postępowanie jest korzystniejsze dla pacjenta. Wypisuje receptę na antybiotyk tylko wtedy, kiedy jest on potrzebny. Mimo to wiele osób obawia się działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem antybiotyków. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mogą łagodzić niektóre następstwa tej terapii.

Dieta może zapobiec wielu nowotworom

Dieta może zapobiec wielu nowotworom

Potrzebny jest cały profil związków z różnych grup. Niektóre produkty mają ich bardzo dużo. Do cennych zaliczyłabym: owoce dzikiej róży, aronię, czarną porzeczkę, jagody, żurawinę, wiśnie, jabłka, kakao, kawę, kurkumę, imbir, rozmaryn, warzywa kapustne, buraki, marchew, czosnek, cebulę. Brokuły, brukselka, jarmuż, kalafiory, czarna rzodkiew zawierają sulforafan, który działa przeciwnowotworowo. Potrzebne są też witaminy, głównie trzy antyoksydacyjne: A, C, E. Antyoksydanty zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych i opóźniają procesy degeneracji komórek, a także wspomagają procesy regeneracji. Dieta powinna też zawierać błonnik, który przyspiesza pasaż jelitowy, dzięki czemu związki kancerogenne mają krótszy kontakt ze ścianą jelit.

Nowe terapie wydłużają życie

Nowe terapie wydłużają życie – rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest coraz większym problemem nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Obecnie w Polsce stwierdza się co roku ok. 16 tysięcy nowych zachorowań. To jest już poważny problem społeczny. Powodów wzrostu zachorowań jest wiele, jednym z najważniejszych jest starzenie się społeczeństwa.

Farmaceuta radzi... Niestrawność

Farmaceuta radzi… Niestrawność

Przyszedł czas chłodnych dni, zbliża się okres rodzinnych spotkań. Częściej sięgamy po pokarmy ciężkostrawne, co może powodować różnego rodzaju dolegliwości.

Farmaceuta radzi... glikokortykosteroidy

Farmaceuta radzi… glikokortykosteroidy

Lekarz zapisał mojej trzyletniej córce glikokortykosteroidy w postaci zawiesiny. Zalecił również zakup tuby do podania leku drogą wziewną. Czy jest to najlepsze rozwiązanie dla mojego dziecka? A może poprosić pediatrę o przepisanie tego leku w tabletkach?

Dieta w wybranych chorobach

Dieta w wybranych chorobach

W niektórych schorzeniach dieta ma szczególne znaczenie, jest częścią terapii. Poniżej przedstawiamy zalecenia dietetyczne stosowane w cukrzycy, chorobach układu krążenia, chorobie wrzodowej, niedoczynności tarczycy oraz otyłości.

Interakcje klopidogrelu i inhibitorów pompy protonowej

Interakcje klopidogrelu i inhibitorów pompy protonowej

Negatywny wpływ inhibitorów pompy protonowej na występowanie niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów otrzymujących klopidogrel jest wciąż niepewny – wskazują na to ostatnie doniesienia naukowe.

zaparcia

Studium przypadku – Zaparcia

Pan Krzysztof ma 65 lat. Ostatnio zachorował na zapalenie oskrzeli. Początkowo infekcja przebiegała z wysoką gorączką i uporczywym mieszanym kaszlem. Pacjent w czasie antybiotykoterapii leżał w łóżku. Od kilku dni ma problemy z wypróżnieniem. Z powodu występujących w nocy napadów suchego kaszlu mężczyzna zażywa wieczorem lek przeciwkaszlowy dostępny bez recepty (zawierający 15 mg fosforanu kodeiny i 300 mg sulfagwajakolu). Poza tym nie przyjmuje żadnych leków. Pan Krzysztof prosi farmaceutę o skuteczny środek przeczyszczający. Podkreśla, że w trakcie choroby stosował lekkostrawną dietę i jest zdziwiony, że ma problemy z wypróżnianiem.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH