Maria skłodowska-Curie

Miejsce kobiety jest w laboratorium – Maria skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach. Jej przełomowe odkrycia przyczyniły się do rozwoju nauki, a w szczególności medycyny.

Rok 2011 został uznany przez Sejm RP rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, aby uhonorować setną rocznicę przyznania polskiej badaczce nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu. Z pewnością jest ona jedną z niewielu kobiet, których odkrycia zmieniły oblicze współczesnej nauki. Mało kto jednak wie, jaka była na co dzień. Warto bliżej poznać tę barwną postać.

Uczeni z PAN będą wytwarzać prozdrowotny olej rzepakowy

W przyszłym roku będzie gotowa niewielka linia do przemysłowego wytwarzania ekologicznego oleju rzepakowego o wysokich właściwościach zdrowotnych, którą chcą uruchomić naukowcy z Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie. Olej, przeznaczony wyłącznie do sałatek, bogaty w antyutleniacze, będzie się nazywał „Kropla zdrowia”.

„Mamy już część urządzeń, gotowy jest silos na rzepak o pojemności siedmiu ton, linia ruszy w lutym lub marcu przyszłego roku” – powiedział PAP kierujący projektem prof. Jerzy Tys z lubelskiego instytutu PAN.

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci

Na cukrzycę typu 2 coraz częściej chorują dzieci i młodzież. Dlatego lekarze diabetolodzy i pediatrzy podkreślają, jak ważna jest profilaktyka. Poszukują też coraz efektywniejszych terapii. Rozwój cukrzycy typu 2 występującej u dzieci i młodzieży jest efektem współdziałania czynników genetycznych i środowiskowych. Wydaje się, że uwarunkowania genetyczne są przyczyną znacznego zróżnicowania częstości jej występowania w poszczególnych krajach i grupach etnicznych. Wśród przypadków nowo zdiagnozowanej cukrzycy, jej typ 2 stanowi od niespełna 1 proc. do ponad 80 proc. przypadków. Najczęściej choroba ta występuje u Indian, mieszkańców południowej i wschodniej Azji, wysp Pacyfiku, Afro-Amerykanów, oraz ludności pochodzenia latynoamerykańskiego. Najrzadziej ujawnia się u dzieci rasy kaukaskiej. W Europie odsetek niepełnoletnich chorych wynosi na razie mniej niż 1 proc.

Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”

Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”

Zakończył się pierwszy etap największej w tym roku akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku przeciwciał HCV. Przebadaliśmy około 4 tysiące osób w całej Polsce.

Dostęp do badań diagnostycznych

W dniu 1 lipca br. pod Patronatem Polskiej Prezydencji w UE odbędzie się II Forum IVD pt. „Diagnostyka zdrowia a zdrowa diagnostyka”. Dostęp do badań diagnostycznych plasuje Polskę na jedynym z ostatnich miejsc wśród krajów europejskich.

Przy stałym wzroście wydatków na leki, wydatki NFZ na diagnostykę laboratoryjną wykazują tendencje spadkowe, podczas gdy jest ona źródłem 60-90% wszystkich informacji decydujących o postępowaniu z pacjentem. Uczestnicy konferencji ocenią, jak sytuacja ta wpływa na zdrowie Polaków.

Badania mogą ocalić życie

Badania diagnostyczne mogą ocalić życie

Około 700 tys. Polaków jest nieświadomymi nosicielami wirusa HCV. Przez wiele lat ten wirus potrafi być w fazie utajenia. Potem rozpoczyna się proces niszczenia komórek wątroby. Wczesne uzyskanie informacji o zakażeniu umożliwi szybkie rozpoczęcie terapii przez specjalistów.

Nauka to pasja i planowanie

Nauka to pasja i planowanie

Kuriozalnym jest, że szuka się współpracy poza granicami kraju, podczas gdy obok mamy grupę badawczą, która w niczym nie odbiega od tych zagranicznych. I tutaj – uważam – trzeba szukać osób utalentowanych, zaangażowanych i zdeterminowanych do działania. Musimy konsolidować się, zakładać kampusy naukowe. Brakuje nam zaplecza młodych i ambitnych ludzi – trzonu naukowego postępu. Zorganizowanie studentów jest w naszych rękach.

Tajemnice fitoinżynierii

Tajemnice fitoinżynierii

Najprościej można powiedzieć tak: od zarania dziejów ludzkość używała roślin jako leków. Wszyscy wiedzieli, że natura pełna jest gatunków roślin skutecznie leczących wiele chorób. Nikt nie zbadał większości zawartych w nich substancji. Lekarze, zielarze czy mnisi znali tradycyjne receptury i wiedzieli, że są skuteczne, nie potrafili jednak wyjaśnić mechanizmu leczenia. Fitoinżynieria rozwijana przez firmę Bionorica, to nic innego, jak naukowa standaryzacja.

Chcemy stworzyć urząd zdrowia publicznego

Chcemy stworzyć urząd zdrowia publicznego

Suplement diety z definicji jest środkiem spożywczym, który nie ma właściwości leczniczych, nie zapobiega chorobom i nie modyfikuje funkcji fizjologicznych organizmu. Suplementy podlegają prawu żywnościowemu, zatem nie muszą być rejestrowane, tak jak produkty lecznicze, a pełną odpowiedzialność za dany produkt ponosi wprowadzający go do obrotu. Jedynym jego obowiązkiem jest powiadomienie GIS o pierwszym wprowadzeniu na rynek.

Znaczenie badań laboratoryjnych

Znaczenie badań laboratoryjnych

Coś, co wczoraj można było znaleźć na stronach futurystycznych książek, dziś staje się faktem. Budzi to mój niepokój. Jako diagnosta laboratoryjny, mikrobiolog patrzę z przerażeniem na pojawiające się coraz częściej wielooporne szczepy bakteryjne (czyli drobnoustroje oporne na wiele grup antybiotyków) i jednoczesną likwidację medycznych laboratoriów diagnostycznych w palcówkach ochrony zdrowia. Wszyscy wiemy, że szybka diagnostyka laboratoryjna daje możliwość wdrożenia we właściwym czasie odpowiedniej celowanej terapii, co niejednokrotnie ratuje życie pacjenta.

Dr Puacz nowym prezesem KRDL

**W sobotę, 11 grudnia br., zakończył obrady III Krajowy Zjazd Diagnostów Laboratoryjnych w Zielonce koło Warszawy.**
Uczestniczyło w nim 183 delegatów z całej Polski. Podczas spotkania powołano nowe władze samorządu zawodowego. Prezesem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych została dr n. med. Elżbieta Puacz z Lublina, pracownik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Dr Puacz otrzymała w drugiej turze 63 proc. głosów.

Badania obowiązkowe

Jest wreszcie szansa na to, że Polska przestanie być na szarym końcu krajów Europy w wykrywaniu raka szyjki macicy i piersi. Od przyszłego roku badania cytologiczne staną się obowiązkowe. Być może również i mammograficzne.

Jak zapowiada “Dziennik” każda kobieta przyjmowana do pracy będzie musiała przedstawić pracodawcy zaświadczenie, że zrobiła cytologię i mammografę. Takie samo zaświadczenie będzie musiała pokazać przy przedłużeniu umowy o pracę oraz przy corocznych badaniach kontrolnych.

Oczywiście pracodawca nie będzie znał wyniku badań – podkreśla gazeta.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH