Czarna herbata a serce

Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii stwierdzili, że codzienne picie trzech filiżanek czarnej herbaty obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie serca. Poza tym wzmacnia także funkcje immunologiczne.

Cukrzycowa choroba nerek a ich schyłkowa niewydolność

Cukrzycowa choroba nerek a ich schyłkowa niewydolność

Badania przesiewowe, wczesna diagnostyka cukrzycowej choroby nerek i włączenie wieloczynnikowego leczenia chorych na cukrzycę może zmniejszyć chorobowość związaną z cukrzycową chorobą nerek oraz zahamować rosnące zapotrzebowanie na leczenie nerkozastępcze.

Badania dla wszystkich

Kalendarz badań – Badania dla wszystkich

Wczesne wykrycie wielu groźnych chorób daje szansę na ich całkowite wyleczenie! Zadbaj o siebie i swoje zdrowie nie tylko poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu i racjonalne odżywianie się, ale także poprzez regularne odwiedzanie lekarza i wykonywanie badań profilaktycznych.

Badania dla mężczyzn

Kalendarz badań – Badania dla mężczyzn

Każdy mężczyzna po dwudziestce raz w miesiącu sam powinien zbadać swoje jądra, a co trzy lata badanie to powinien przeprowadzić lekarz.

Powinien sprawdzić, czy wielkość jąder nie zmieniła się, czy nie ma obrzęku, wyczuwalnych zgrubień, guzków itp. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie we wczesnym stadium nowotworu jąder.

Po pięćdziesiątce
Co roku mężczyźni po pięćdziesiątce powinni wykonywać tzw. badanie per rectum (przez odbyt), które pozwala lekarzowi określić wielkość gruczołu krokowego i wcześniej rozpocząć ewentualne leczenie łagodnego przerostu stercza.

Proszki od bólu głowy

Proszki od bólu głowy

Pacjenci bardzo często pytają w aptekach, jak poradzić sobie z bólem głowy. Można im polecić dostępne na rynku preparaty, jednak należy również ostrzec przed ich długotrwałym i nieracjonalnym stosowaniem.

Ból głowy jest dość powszechną przypadłością. Atakuje z różnym nasileniem, częstotliwością i może mieć bardzo wiele przyczyn. Należy przypominać pacjentowi, że preparaty przeciwbólowe trzeba stosować ostrożnie, ponieważ ból głowy – szczególnie jeśli nawraca regularnie – może być sygnałem poważnych schorzeń. W takiej sytuacji pacjent powinien skonsultować się z lekarzem i wykonać potrzebne badania.

niebezpieczenstwa wspolczesnej antybiotykoterapii

Niebezpieczeństwa współczesnej antybiotykoterapii

Antybiotyki mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami. Dlatego warto uczulać na to pacjentów przychodzących do apteki.

Wynalezienie i zastosowanie antybiotyków w terapii chorób wywoływanych przez drobnoustroje bez wątpienia było jednym z największych osiągnięć medycznych XX wieku. Aby jednak terapia okazała się skuteczna i bezpieczna, konieczne jest rozważenie możliwości wystąpienia działań niepożądanych oraz analiza prawdopodobnych interakcji lekowych. Bo cały czas trzeba pamiętać, że antybiotyki i chemioterapeutyki to substancje o potencjalnie toksycznym działaniu.

Witamina D  – odkrycie ostatnich lat

Brak witaminy D ma związek z cukrzycą

Niski poziom witaminy D wydaje się sprzyjać oporności na insulinę, typowej dla cukrzycy typu 2 – informuje „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”.

Przeprowadzone przez zespół doktora Micaha Olsona z Texas Southwestern Medical Center w Dallas (USA) badania dotyczące dzieci otyłych i szczupłych wykazały, że otyłości często towarzyszy niedobór witaminy D oraz skłonność do cukrzycy typu 2.
Już wcześniejsze prace wykazywały, że niedobory witaminy D mogą się wiązać z częstszym występowaniem chorób serca oraz cukrzycy, choć mechanizm tej zależności pozostaje do wyjaśnienia.

Samochód śledzący stan zdrowia kierowcy

Naukowcy z Niemiec opracowali czujniki, które zamontowane w kierownicy samochodu pozwalają rozpoznać niedyspozycję kierowcy i zapobiec wypadkowi – informuje serwis „EurekAlert”.

Wypadki powodowane są przez szereg różnych czynników – jednym z nich jest zły stan zdrowia kierowcy. Zespół badaczy z politechniki w Monachium we współpracy z firmą BMW opracował zespół czujników wbudowanych w koło kierownicy. Mają one sprawdzać przewodnictwo skórne, tętno i poziom tlenu we krwi w czasie jazdy, wykrywając na przykład omdlenie czy zawał serca.

Naturalne metody zwalczania stresu

Naturalne metody zwalczania stresu

Do aptek zgłasza się coraz więcej osób proszących o środki poprawiające nastrój i łagodzące objawy stresu. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie tym pacjentom pomagać. W dzisiejszych czasach życie nabiera tempa, dlatego coraz częściej ludzie narażeni są na sytuacje wywołujące stres. Ten fizjologiczny stan, który ma na celu pomóc w radzeniu sobie z trudnościami i zagrożeniami, w nadmiarze może wpływać na pogorszenie jakości życia i prowadzić do wielu groźnych chorób. Dlatego warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Wapń pierwiastek życia

Wapń pierwiastek życia

Wapń jest materiałem budulcowym kości i zębów. Bierze udział m. in. w procesie skurczu mięśni, krzepnięciu krwi, w prawidłowym przewodnictwie nerwowo-mięśniowym. Ma też znaczenie w profilaktyce otyłości,
cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego czy nowotworów.

Żeń-szeń - korzeń

Żeń-szeń – korzeń, który leczy

Już 2000 lat przed Chrystusem znano właściwości lecznicze żeń-szenia. W chińskiej księdze medycznej z 206 roku n.e. opisano go jako panaceum, czyli wszechstronnie działający „lek na wszystko”. Żeń-szeń to niepozorna bylina, której korzeń przypomina swoim kształtem ludzką postać. Najcenniejsza jej odmiana – żeń-szeń biały – występuje na Półwyspie Koreańskim i w Chinach. W medycynie wykorzystuje się wyciąg z korzenia rośliny. Im jest on starszy, tym więcej zawiera substancji czynnych.

Wpływ kawy na zdrowie

Wpływ kawy na zdrowie

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Jeśli tylko nie pijesz jej zbyt często, to nie ma w tym nic złego. Jedni nie mogą bez niej żyć, inni twierdzą, że szkodzi sercu. Prawda leży pośrodku. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i tak pić kawę, by służyła zdrowiu.

Boehringer Ingelheim

Boehringer Ingelheim – 125 lat firmy

Boehringer Ingelheim jest niemiecką firmą farmaceutyczną założoną przez Alberta Boehringera, z wykształcenia chemika, w 1885 roku. Od tego czasu firma jest własnością rodziny Boehringerów.

Cukrzyca u dzieci

Cukrzyca u dzieci

Na cukrzycę typu 2 coraz częściej chorują dzieci i młodzież. Dlatego lekarze diabetolodzy i pediatrzy podkreślają, jak ważna jest profilaktyka. Poszukują też coraz efektywniejszych terapii. Rozwój cukrzycy typu 2 występującej u dzieci i młodzieży jest efektem współdziałania czynników genetycznych i środowiskowych. Wydaje się, że uwarunkowania genetyczne są przyczyną znacznego zróżnicowania częstości jej występowania w poszczególnych krajach i grupach etnicznych. Wśród przypadków nowo zdiagnozowanej cukrzycy, jej typ 2 stanowi od niespełna 1 proc. do ponad 80 proc. przypadków. Najczęściej choroba ta występuje u Indian, mieszkańców południowej i wschodniej Azji, wysp Pacyfiku, Afro-Amerykanów, oraz ludności pochodzenia latynoamerykańskiego. Najrzadziej ujawnia się u dzieci rasy kaukaskiej. W Europie odsetek niepełnoletnich chorych wynosi na razie mniej niż 1 proc.

Smaczne

Witaminy i minerały w warzywach

Bez warzyw i owoców zdrowa kuchnia nie istnieje. Zamiast kupować importowane produkty w hipermarketach, korzystajmy z dobrodziejstw polskich upraw.

Liczne badania pokazały, że istnieje ścisły związek pomiędzy naszym samopoczuciem a tym, co jemy. Dieta bogata w owoce i warzywa może pomóc w ograniczeniu ryzyka zachorowań na wiele chorób, a także spowolnić naturalny proces starzenia organizmu.

Wiosenny plan odchudzania

Wiosenny plan odchudzania

Wiosna to najlepsza pora na odchudzanie. Jesteś wtedy skazana na sukces. Decyduje o tym szybszy metabolizm i doskonałe samopoczucie.

Wiosną dieta odchudzająca staje się łatwa i przyjemna w stosowaniu. Spontanicznie wprowadzasz zmiany w menu, a aura zachęca do częstego przebywania na świeżym powietrzu. Więcej słońca to również doskonałe samopoczucie, a poprawa nastroju oznacza definitywny rozwód ze słodyczami. O tej porze roku jesteś też najbardziej zmotywowana. Co tak działa? Widok własnych krągłości i myśl o bliskim urlopie. Oto 10 kroków zdrowego, wiosennego odchudzania.

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium  przy

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium przypadku)

Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest najpowszechniejszą chorobą układu sercowo-naczyniowego. W Polsce problem ten dotyczy 1/3 populacji, a odsetek chorych wzrasta wraz z wiekiem. W grupie mężczyzn po 59. roku życia nadciśnienie tętnicze ma ponad 50 proc. badanych, podczas gdy u 70-latków już ponad 70 proc. Podobna prawidłowość charakteryzuje występowanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, bening prostatic hyperplasia), który występuje u około połowy mężczyzn po 50. roku życia, 60 proc. po 60. roku życia i u 80 proc. osób po 70. Na obie choroby jednocześnie cierpi około 30 proc. starszych pacjentów.

Ukąszenie przez komary

Ukąszenie przez komary, meszki, osy czy mrówki

Kto z nas nie został ukąszony przez komary, meszki, osy czy mrówki? Te małe owady potrafią uprzykrzyć życie. Lato to czas ich największej aktywności, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę po spotkaniu z nimi.
Po ukąszeniu owada przede wszystkim należy sprawdzić, czy wprowadził on do organizmu człowieka jad. Takie niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku użądleń pszczół, os, szerszeni oraz niektórych pająków. Następnie trzeba zdezynfekować i przykryć jałowym opatrunkiem miejsce wkłucia, aby zapobiec wniknięciu do ustroju groźnych mikroorganizmów.

Farmaceuta radzi...

Farmaceuta radzi…

Czy mogę podać Polopirynę swojemu 10-letniemu dziecku? Słyszałam, że u dzieci poniżej 12. roku życia nie powinno się stosować tego leku? Jaki inny, skuteczny i bezpieczny lek mogę zastosować w przypadku pojawienia się gorączki?

Omega-3 dla serca i umysłu

Omega-3 dla serca i umysłu

Naukowcy podkreślają prozdrowotne działanie kwasów omega-3. Opisano ich pozytywny wpływ w profilaktyce chorób serca i układu krążenia. Wciąż badane są ich właściwości w profilaktyce chorób neurodegeneracyjnych, skórnych i metabolicznych, a także ich wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Grypa sezonowa

Grypa sezonowa

Gdy nadchodzi jesień, w aptece coraz częściej pojawiają się pacjenci, którzy skarżą się, że dopadła ich grypa. Należy jednak ostrożnie podchodzić do takich deklaracji, bowiem nie w każdym takim przypadku mamy do czynienia z grypą w rozumieniu rozpoznania medycznego.

Akcja dla serca

**„Mamo, Tato, dbajmy o serce” – pod takim hasłem rozpoczyna się kolejna edycja Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej „Servier dla Serca”.**

Mobilna „Kardiologiczna Poradnia Servier” po raz ósmy wyruszy w trasę, by zaoferować mieszkańcom 15 miast w Polsce bezpłatne badania i konsultacje specjalistyczne w zakresie diagnostyki chorób układu sercowo-naczyniowego. Akcji patronuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH