źródło: www.zdrowie.pap.pl

Tych objawów nie lekceważ

Niewydolność serca to podstępna choroba. Pierwsze objawy łatwo przegapić: któż dzisiaj się nie czuje się bardziej zmęczony? Podpowiadamy, jakie jeszcze objawy powinny niepokoić i jak ustrzec serce przed kłopotami.

Niewydolność serca to stan, w którym mięsień ten nie daje rady prawidłowo pompować krwi i dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości tlenu w stosunku do potrzeb.

Przepis na zdrowe serce

Stres, siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, a także zmiany w organizmie następujące wraz z jego starzeniem się, nadwyrężają kondycję serca. Eksperci Laboratoriów Medycznych Synevo podpowiadają jak żyć, by mieć zdrowe serce.

Serce jest najważniejszym po mózgu organem naszego organizmu. Zawsze, niezależnie od wieku, stylu życia czy predyspozycji genetycznych, warto dbać o jego zdrowie.

Marek Włodarczyk – ambasador akcji „SERVIER DLA SERCA”

ROZMOWA Z MARKIEM WŁODARCZYKIEM, AMBASADOREM XVI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEJ KAMPANII PROFILAKTYCZNO – EDUKACYJNEJ „SERVIER DLA SERCA”

Marek Włodarczyk − polski aktor telewizyjny, filmowy i teatralny.

Wystąpił w kilkudziesięciu polskich i niemieckich filmach i serialach. Znany m.in. z roli Adama Zawady w serialu „Kryminalni” − bezkompromisowego stróża prawa, uparcie dociekającego prawdy. W XVI edycji ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla serca”,

ZABÓJCZY DUET

XVI edycja ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej „Servier dla Serca”

Poznali się zupełnie przypadkiem, lecz szybko stali się nierozłączni. Jemu na jej widok podnosiło się ciśnienie, a jej podobało się, że mówił do niej, że jest nie tylko super, ale nawet hiper… Razem stworzyli zabójczy duet, którego działalność dotyczy 6,5 mln Polaków, a który przez wiele lat działa w ukryciu…

Nadciśnienie tętnicze oraz hipercholesterolemia to dwa schorzenia cywilizacyjne określane mianem ZABÓJCZEGO DUETU,

Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

Sauna może się okazać dobra dla serca i nastroju

Trzy tygodnie regularnego korzystania z sauny przyczynia się do poprawy funkcjonowania serca u osób z przewlekłą niewydolnością tego narządu – informuje „The American Journal of Cardiology”.

Z niewydolnością serca mamy do czynienia, gdy nie radzi ono sobie z przepompowywaniem dostatecznej ilości krwi. Dotknięta niewydolnością osoba ma zmniejszoną zdolność do wysiłku – łatwo dostaje zadyszki.

Serce w dobrej formie

Serce w dobrej formie

Serce kocha ruch, więc jeśli kochamy nasze serce, zacznijmy żyć zdrowo i aktywnie. Wystarczy półgodzinny umiarkowany wysiłek trzy razy w tygodniu oraz kilka zmian w jadłospisie.

Naturalne metody zwalczania stresu

Naturalne metody zwalczania stresu

Do aptek zgłasza się coraz więcej osób proszących o środki poprawiające nastrój i łagodzące objawy stresu. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie tym pacjentom pomagać. W dzisiejszych czasach życie nabiera tempa, dlatego coraz częściej ludzie narażeni są na sytuacje wywołujące stres. Ten fizjologiczny stan, który ma na celu pomóc w radzeniu sobie z trudnościami i zagrożeniami, w nadmiarze może wpływać na pogorszenie jakości życia i prowadzić do wielu groźnych chorób. Dlatego warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Niewydolność serca – przyczyny i diagnostyka

Niewydolność serca to jedyne schorzenie kardiologiczne, w którym liczba chorych w ostatnich latach wzrasta. W Polsce na niewydolność serca cierpi około 700 000 chorych. W Europie – 15 milionów osób. W krajach uprzemysłowionych na niewydolność serca choruje od 2% do 3% ludności.

Żeń-szeń - korzeń

Żeń-szeń – korzeń, który leczy

Już 2000 lat przed Chrystusem znano właściwości lecznicze żeń-szenia. W chińskiej księdze medycznej z 206 roku n.e. opisano go jako panaceum, czyli wszechstronnie działający „lek na wszystko”. Żeń-szeń to niepozorna bylina, której korzeń przypomina swoim kształtem ludzką postać. Najcenniejsza jej odmiana – żeń-szeń biały – występuje na Półwyspie Koreańskim i w Chinach. W medycynie wykorzystuje się wyciąg z korzenia rośliny. Im jest on starszy, tym więcej zawiera substancji czynnych.

Wpływ kawy na zdrowie

Wpływ kawy na zdrowie

Nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy? Jeśli tylko nie pijesz jej zbyt często, to nie ma w tym nic złego. Jedni nie mogą bez niej żyć, inni twierdzą, że szkodzi sercu. Prawda leży pośrodku. Można połączyć przyjemne z pożytecznym i tak pić kawę, by służyła zdrowiu.

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Farmaceuta nie tylko wydaje chorym leki. Pełni też ogromną i odpowiedzialną rolę w procesie profilaktyki i edukacji prozdrowotnej.
Cukrzyca przez wielu nazywana jest epidemią XXI wieku. W dodatku to choroba bardzo podstępna. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że na nią cierpią, dopóki nie wystąpią u nich charakterystyczne symptomy: wzmożone pragnienie, poliuria, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, uogólnione zmęczenie oraz zaburzenia widzenia.

Piechotą do formy

Piechotą do formy – spacer podnosi kondycję fizyczną

Wiosna to wymarzona pora na spacery. A każdy spacer to okazja, aby zrobić coś dla swojego zdrowia. Samo maszerowanie w wolnym tempie, niestety, nie przynosi wymiernych korzyści w postaci lepszej kondycji czy silniejszych mięśni. Na szczęście, zwykłe wyjście do parku z łatwością można zamienić w pełnowartościowy trening. Aby wzmocnić serce i płuca, wystarczy przyspieszyć. Najskuteczniej działa marsz w tempie podobnym do tego, w jakim śpieszymy się na spotkanie, na które już jesteśmy spóźnieni. Szybko stawiane kroki i obszerniejsza niż zwykle praca ramion przyspieszają tętno i tempo oddychania.

Skuteczność terapii – dla każdego coś innego

Każdy człowiek jest inny, dlatego nie wszystkie leki działają na nas tak samo. Poznaj z nami najciekawsze tajemnice działania leków. Dawka leku zależy od wieku pacjenta, z tego powodu na ogół nie podaje się dorosłym i dzieciom tych samych pigułek. Skuteczność terapii może zależeć od płci, a także od tego, czy cierpimy na inne schorzenia. Na wyniki leczenia może wpłynąć również to, co jesz i pijesz – leki nie lubią alkoholu i niektórych pokarmów.

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium  przy

Nadciśnienie skurczowe i objawy ze strony dolnych dróg moczowych. (Studium przypadku)

Nadciśnienie tętnicze bez wątpienia jest najpowszechniejszą chorobą układu sercowo-naczyniowego. W Polsce problem ten dotyczy 1/3 populacji, a odsetek chorych wzrasta wraz z wiekiem. W grupie mężczyzn po 59. roku życia nadciśnienie tętnicze ma ponad 50 proc. badanych, podczas gdy u 70-latków już ponad 70 proc. Podobna prawidłowość charakteryzuje występowanie łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (BPH, bening prostatic hyperplasia), który występuje u około połowy mężczyzn po 50. roku życia, 60 proc. po 60. roku życia i u 80 proc. osób po 70. Na obie choroby jednocześnie cierpi około 30 proc. starszych pacjentów.

Początek krążenia

**Danio pręgowany, popularna rybka akwariowa, posłużył japońskim badaczom do uchwycenia momentu, w którym zaczyna krążyć krew.**

Jak zaobserwowali naukowcy, początkowo młode krwinki przytwierdzone są do ścian naczyń krwionośnych. Dopiero pod wpływem enzymu metaloproteazy ADAMS, odrywają się od nich i wpadają do masy osocza. Proces ten następuje dużo później niż zaczyna bić serce. To odkrycie otwiera drogę do nowych pytań związanych z ewolucją krwiobiegu u różnych gatunków. Badania wciąż trwają. (aw)

Ulga dla nóg

Ulga dla nóg

Żylaki to obrzmienia naczyń wywołane uszkodzeniem znajdujących się w nich zastawek, których zadaniem jest zapobieganie cofaniu się krwi i usprawnienie jej przepływu w kierunku serca.

Jeśli zastawki nie funkcjonują prawidłowo, krew gromadzi się w żyłach, powodując dolegliwości w postaci ciężkości nóg, skurczy, obrzęków stóp i podudzi czy poskręcanych, wystających ponad powierzchnię skóry naczyń żylnych. Powstawaniu żylaków sprzyjają głównie: zaawansowany wiek, ciąża, otyłość, brak ćwiczeń i pozostawanie przez dłuższy czas w pozycji stojącej lub siedzącej.

Ani stać, ani siedzieć

Ukryta siła czekolady

**Kobiety w średnim wieku i starsze, spożywające niewielkie ilości wysokiej jakości czekolady przynajmniej raz w tygodniu, są mniej narażone na wystąpienie niewydolności ze strony układu krążenia – donoszą naukowcy.**

Badanie, prowadzone przez dziewięć lat w Szkole Medycznej na Uniwersytecie Harvard, w które zaangażowano 31 823 kobiet w wieku od 48 do 82 lat, miało wykazać zależność pomiędzy spożyciem czekolady a zmniejszeniem ryzyka uszkodzenia serca. Czekolada, która była przedmiotem badań, miała większą zawartość kakao w porównaniu do przeciętnych czekolad.

Efekt Mozarta

Efekt Mozarta

Dziecko z brzuchu mamy nie słyszy dźwięków w taki sam sposób jak my, ale potrafi różnicować ich charakterystyczne cechy: melodię, rytm, akcent i natężenie. Najważniejsze dla niego dźwięki to głos mamy i bicie jej serca. Malec stopniowo uczy się reagować na inne dźwięki. Może mieć przy tym własne preferencje, na które jednak największy wpływ ma uczucie przyjemności odczuwane przez matkę, kiedy sama słucha ulubionej muzyki.

Nie gorączkuj się!

Nie gorączkuj się!

Normalna temperatura ludzkiego ciała waha się w ciągu dnia. Najniższa jest w godzinach porannych, a najwyższa po południu. Może wzrastać po owulacji oraz wysiłku fizycznym. Wykazuje także różne wartości zależnie od miejsca jej pomiaru.

Sztuczne serce u dziecka

**8 września, w watykańskim szpitalu, przeprowadzono pierwszą na świecie operację polegającą na wszczepieniu stałego sztucznego serca dziecku.**

Małe urządzenie, które pełni funkcję serca, umieszczono w lewej komorze chorego organu i połączono z aortą zstępującą. Zasila je akumulator, który pacjent ma cały czas przy sobie. Przewód uruchamiający pompę został poprowadzony wewnątrz ciała chłopca i wychodzi za jego lewym uchem.

Po zawale: biegiem marsz!

Po zawale: biegiem marsz!

Wbrew przekonaniom co piątego zdrowego Polaka, a nawet samych chorych, którzy często domagają się specjalnego traktowania i rozmaitych przywilejów – sporo. Przecież człowiek leczy się po to, by wrócić do normalnego życia, a normalne życie to m.in. powrót na dawne miejsce pracy, odzyskanie sił i możliwości do uprawiania sportów oraz wszystkiego, co bez uszczerbku dla zdrowia daje w życiu przyjemność. Oczywiście, trzeba na siebie uważać, ale „uważać” to nie znaczy nic nie robić.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH