Aspiryna poprawia wyniki operacji serca

Podawanie aspiryny przed operacją serca może być korzystne dla pacjenta – informuje pismo „Annals of Surgery”.

Jak wykazali specjaliści z Thomas Jefferson University oraz University of California Davis Medical Center (USA), u pacjentów, którym w ciągu pięciu dni poprzedzających operację podawano aspirynę, mniejsze jest ryzyko poważnych komplikacji, takich jak niewydolność nerek, długotrwały pobyt na oddziale intensywnej opieki medycznej czy nawet zgon (w ciągu 30 dni po operacji).

Prof. Religa patronem szkoły

**Szkoła Policealna w Olsztynie, popularny „Medyk”, ma swojego patrona. Jest nim prof. Zbigniew Religa, wybitny kardiochirurg i polityk.**

W tym roku szkoła obchodzi 60-lecie powstania. Placówka cieszy się dużą popularnością.
– Po tegorocznym naborze utworzyliśmy 13 nowych klas, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu szkołą – mówi wicedyrektor Barbara Drygas.

Sztuczne serce u dziecka

**8 września, w watykańskim szpitalu, przeprowadzono pierwszą na świecie operację polegającą na wszczepieniu stałego sztucznego serca dziecku.**

Małe urządzenie, które pełni funkcję serca, umieszczono w lewej komorze chorego organu i połączono z aortą zstępującą. Zasila je akumulator, który pacjent ma cały czas przy sobie. Przewód uruchamiający pompę został poprowadzony wewnątrz ciała chłopca i wychodzi za jego lewym uchem.

Kosztowna sprawa

Na przełomie sierpnia i września niemiecki biegły ma przygotować opinię w sprawie kardiochirurga ze Szpitala MSWiA Mirosława G. Będzie ona dość kosztowna.

Jak dowiedziało się “Życie Warszawy”, same koszty związane z tłumaczeniami przesłanych ekspertowi dokumentów, a potem jego opinii wyniosą około 300 tys. zł. Honorarium biegłego jest okryte tajemnicą. O jakie sumy chodzi, warszawska prokuratura nie chce zdradzić.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH