Chest pain - Ból w klatce piersiowej

Chest pain – Ból w klatce piersiowej

Doctor: Good afternoon, sir. How can I help you?
Patient: I’m short of breath and I’ve got chest pain for over an hour. It is not getting any better.
Doctor: Can you show me where the pain is located? Is it intense, dull or knifelike?
Patient: On the beginning, I’ve just felt a mild pressure, in the centre of the chest. But after a few minutes the pain became more intense and squeezing.

Polacy są dobrze leczeni po zawale serca

Osoby po ostrym zawale serca, będące pod stałą opieką, są w Polsce lepiej leczone zalecanymi lekami niż w wielu innych krajach – wykazały niezależne międzynarodowe badania. Część chorych nie jest jednak w ogóle pod kontrolą lekarza i nie zażywa leków.

Prof. Jarosław Drożdż z kliniki kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi twierdzi, że wszyscy zawałowcy powinni zażywać cztery podstawowe leki: kwas acetylosalicylowy, beta blokery, inhibitory konwertazy oraz statyny.

Niewydolność serca – przyczyny i diagnostyka

Niewydolność serca to jedyne schorzenie kardiologiczne, w którym liczba chorych w ostatnich latach wzrasta. W Polsce na niewydolność serca cierpi około 700 000 chorych. W Europie – 15 milionów osób. W krajach uprzemysłowionych na niewydolność serca choruje od 2% do 3% ludności.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przyznało firmie Adamed tytuł Przyjaciela Polskiej Kardiologii

Warszawa, 29 września – Tegoroczny XIV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przebiegł pod hasłem „Zdrowe serce w każdym wieku”. Wyrazem uznania, za wieloletnie zaangażowanie w temacie chorób układu krążenia oraz działalności mającej na celu upowszechnienie wiedzy z dziedziny kardiologii, jest tytuł Przyjaciela Polskiej Kardiologii. Nagrodę odebrał prezes firmy Adamed – Maciej Adamkiewicz.

Dieta a zawały

Dieta z niską zawartością cholesterolu może znacząco poprawić stan zdrowia Polaków, m.in. ograniczyć zawały serca – twierdzi dr Tomasz Zdrojewski z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku.

Efektem profilaktyki i popularyzacji zasad zdrowego żywienia jest m.in. mniejsza śmiertelność wśród pacjentów kardiologicznych – co roku umiera o 26 tys. osób mniej niż 20 lat temu. Dla porównania: nowoczesne sposoby leczenia zawałów ograniczyły umieralność o 9 proc., a leki antycholesterolowe – o 3 proc.

Godzina dla serca

Prawdopodobieństwo ataku serca wzrasta w pierwszych trzech dniach roboczych po wprowadzeniu czasu letniego, co może być związane ze skróceniem czasu snu. Kiedy jesienią cofa się zegary o godzinę i w rezultacie ludzie mogą pospać o godzinę dłużej – ryzyko ataku serca maleje.

Wcześniejsza pora wstawania w pierwszym roboczym dniu tygodnia i wynikające stąd niewielkie skrócenie czasu snu możne hipotetycznie niekorzystnie oddziaływać na system sercowo- naczyniowy niektórych osób.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH