Wszechstronna aspiryna

Wszechstronna aspiryna

Aspiryna to pierwszy w historii lek wytworzony całkowicie w laboratorium na drodze syntezy chemicznej. Obecnie, sprzedawana pod różnymi markami, jest jednym z najpopularniejszych preparatów leczniczych na świecie.

Ponad sto lat temu Felix Hoffman opracował i opatentował mechanizm produkcji kwasu acetylosalicylowego (ASA). To wydarzenie uznano za kamień węgielny współczesnego przemysłu farmakologicznego. Od tamtego czasu popularność aspiryny stale rosła. W 1971 roku za odkrycie mechanizmów jej działania przyznano nagrodę Nobla. Prawie 40 lat temu (w roku 1974) po raz pierwszy opisano korzyści wynikające z przyjmowania niskich dawek kwasu acetylosalicylowego w ramach profilaktyki po incydencie zakrzepowym.

Co szósty z nas dozna udaru mózgu

Jedna na sześć osób dozna udaru mózgu w jakimś momencie życia. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, większości udarów można uniknąć.

W 2010 r. z powodu udaru mózgu zmarło ok. 6 mln osób. Według prof. Danuty Ryglewicz, krajowego konsultanta ds. neurologii, w Polsce udar występuje co roku u 70-80 tys. osób, z czego ok. 30 proc. umiera w ciągu roku. 50 proc. tych, którzy przeżyją, staje się niesprawnych i wymaga stałej opieki innych osób.

Udar mózgu w następstwie migotania przedsionków

Warszawa, 8 września 2011 – Komisja Europejska podjęła decyzję o dopuszczeniu przełomowego doustnego antykoagulantu Pradaxa®1 (eteksylan dabigatranu2) firmy Boehringer Ingelheim do stosowania w profilaktyce udaru mózgu u pacjentów z migotaniem przedsionków i ryzykiem udaru. Rozszerzenie wskazań w UE oznacza, że po raz pierwszy od ponad 50 lat miliony pacjentów z migotaniem przedsionków będą miały dostęp do nowego, skutecznego, wygodnego i bezpiecznego3,4 leku zapobiegającego udarom związanym z migotaniem przedsionków.

Działanie kwasów omega-3 na organizm człowieka

Działanie kwasów omega-3 na organizm człowieka

Kwasy omega-3 – zwłaszcza DHA (dokozaheksaenowy) i EPA (eikozapentaenowy) – to są dwa długołańcuchowe kwasy tłuszczowe należące do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Spełniają one w organizmie wiele ważnych ról, a najważniejszą jest to, że tworzą podstawy naszego mózgu, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tłuszczów. Kwasy omega-3, przede wszystkim DHA, stanowią 60 proc. tłuszczów niezbędnych mózgowi.

Depresja w przebiegu chorób somatycznych

Depresja w przebiegu chorób somatycznych

Depresja nie jest schorzeniem dotyczącym wyłącznie psychiki chorego. Obszar wpływu tej choroby na procesy fizjologiczne organizmu jest często bardzo szeroki. Pomiędzy występowaniem depresji a schorzeniami somatycznymi występuje szereg bardzo istotnych i niekiedy złożonych wzajemnych zależności. Można tu mówić o przynajmniej kilku ich zakresach.

Chrapanie można leczyć

Chrapanie można leczyć

Bywa, że człowiek chrapiący przez sen budzi wesołość. Tymczasem ta lekceważona przypadłość może prowadzić do problemów zdrowotnych, a jeśli dojdzie do bezdechu sennego – nawet zagrażać życiu. Na szczęście są na nią sposoby.

Schorzenia neurologiczne wieku podeszłego

Schorzenia neurologiczne wieku podeszłego

Daleko nam jeszcze do krajów wysoko rozwiniętych z bardzo dobrą opieką zdrowotną, ale przeżywalność udaru wyraźnie wzrasta. W ostatnich latach relatywnie zwiększyła się liczba osób niepełnosprawnych po udarach mózgu, co – paradoksalnie – jest efektem postępu w medycynie. Diametralnie zmieniło się także postępowanie z pacjentami z udarem mózgu. Dawniej uważano, że taki pacjent musi spokojnie leżeć. Obecnie od pierwszej doby hospitalizacji jest on usprawniany. Jest to czynnik, który istotnie poprawia rokowanie, zmniejsza się liczba powikłań, co w konsekwencji skutkuje większą sprawnością i przeżywalnością.

Obniżyć cisnienie!

Badania nad wpływem środków obniżających ciśnienie krwi u osób po 80. roku życia dały tak dobre wyniki w zapobieganiu udarom i zgonom, że je przerwano, by podać leki również grupie kontrolnej.

Międzynarodowe badania HYVET, kierowane przez naukowców z Imperial College w Londynie, objęły 3845 pacjentów po 80. roku życia. Okazało się, że podawanie leków obniżających ciśnienie tętnicze zmniejsza ryzyko udaru mózgu oraz zgonu z powodu choroby serca.

Niezdrowa nieśmiałość

Osoby nieśmiałe są bardziej narażone na choroby serca i udar mózgu. Jak wynika z 30-letnich badań naukowców z Chicago Northwestern University, nieśmiali mężczyźni o 50 procent częściej umierają z powodu zawału czy udaru niż ich bardziej towarzyscy rówieśnicy.

Jak informuje pismo “Annals of Epidemiology” obserwacją objęto grupę ponad 2000 mężczyzn w średnim wieku, którą monitorowano przez 30 lat. Przez ten czas zmarło 60 procent badanych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH