Oligospermia - niedobór plemników

Oligospermia. Co trzeci facet w Polsce jest bezpłodny?

Zeszłoroczna kampania “Płodny Polak” przyniosła szokujące wyniki. Plisko co trzeci przebadany mężczyzna ma niską zawartość plemników w nasieniu. Wg WHO, wynik poniżej 15 mln plemników w 1 ml nasienia to oligospermia. Schorzenie to jest realnym zagrożeniem, które może doprowadzić do męskiej niepłodności. 

Tłusta dieta nie jest dobra dla plemników

Zbyt tłusta dieta mysich samców źle wpływa na jakość ich nasienia, a co za tym idzie – zdrowie potomstwa – informuje „New Scientist”.
Jak wynika z badań australijskich naukowców, tłusta dieta może prowadzić do zmian w DNA komórek rozrodczych za pośrednictwem modyfikacji chemicznych, które zmieniają aktywność genów i wytwarzanie białek przez komórki. Te niewielkie zmiany w plemnikach mogą być przyczyną zaburzeń metabolicznych u potomstwa.

Spokój dla dziecka

Kiedy zachodzimy w ciążę, pragniemy, by przebiegała prawidłowo i bezpiecznie. Jednak nie wszystkie zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre badania i konsultacje należy wykonać na długo przed planowanym poczęciem dziecka. To zwiększa szansę na właściwy przebieg ciąży i daje możliwość przygotowania organizmu tak, by był on przyjaznym miejscem dla maleństwa przez kolejne 9 miesięcy.

Działanie kwasów omega-3 na organizm człowieka

Działanie kwasów omega-3 na organizm człowieka

Kwasy omega-3 – zwłaszcza DHA (dokozaheksaenowy) i EPA (eikozapentaenowy) – to są dwa długołańcuchowe kwasy tłuszczowe należące do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Spełniają one w organizmie wiele ważnych ról, a najważniejszą jest to, że tworzą podstawy naszego mózgu, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje tłuszczów. Kwasy omega-3, przede wszystkim DHA, stanowią 60 proc. tłuszczów niezbędnych mózgowi.

Kontrowersyjne in vitro

**Jak donosi tvn 24, Polska coraz częściej staje się celem podróży przyszłych mam z Niemiec.**

Niemki odwiedzają nasz kraj w celu wykonania zabiegu in vitro. W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie prawo jest w tym względzie dosyć restrykcyjne, w Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących sztucznego zapłodnienia. Niemieckie prawo zabrania np. preselekcji zarodków przed umieszczeniem ich w ciele kobiety. W Polsce takie obostrzenia nie istnieją.

W oczekiwaniu na bociana

W oczekiwaniu na dziecko

Światowa Organizacja Zdrowia uznała niepłodność za chorobę społeczną. Dotyka ona bowiem coraz więcej par. Szacuje się, że w Polsce na niepłodność cierpi już ponad 3 mln ludzi.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna

W Polsce jest to pigułka na receptę, musi ją przepisać lekarz. Bierze on pod uwagę potrzeby pacjentki oraz ewentualne przeciwwskazania. Na pewno u nas antykoncepcja po stosunku jest stosowana rzadziej niż w krajach zachodnich. Kilka lat temu przeprowadzałem takie badania w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Wtedy tę metodę w Polsce stosowała raz w roku jedna na 200 kobiet w wieku rozrodczym, a w Anglii – jedna na 19 kobiet. Różnice te nie wynikają z faktu, że kobiety w Polsce są bardziej odpowiedzialne niż w Anglii czy rzadziej współżyją, tylko z faktu, że mają trudniejszy dostęp do pigułki oraz dużo mniejszą świadomość, że taka antykoncepcja w ogóle istnieje. To oczywiście się zmieniło, być może teraz w Polsce co setna czy co dziewięćdziesiąta kobieta stosuje tę metodę antykoncepcji.

Najsilniejsze plemniki dla synów

Od ojca może zależeć, jaka płeć będzie dominowała wśród potomstwa – dowiedli
hiszpańscy naukowcy.

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, wcześniejsze programy badawcze skupiały się
raczej na kobietach. Pokazały one, że np. kobiety cieszące się dobrym zdrowiem
częściej rodzą synów, a te mające jakieś problemy chorobowe – córki. Naukowcy z
Madrytu przeprowadzili eksperyment na jeleniach i okazało się, że najbardziej
płodne samce, z najzdrowszymi, najsilniejszymi plemnikami, znacznie częściej
zostawały ojcami synów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH