Łódź: pierwszy w Polsce bank komórek jajowych

Klinika Salve Medica tworzy w Łodzi pierwszy w kraju bank komórek jajowych. Mimo że w Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących ich dawstwa, jest ono zgodne z dyrektywami Komisji Europejskiej. Właśnie na prawo unijne powołują się łódzcy lekarze.

endometrioza

Tajemnicza choroba – endometrioza

Wiele młodych kobiet, tuż przed i w czasie menstruacji, zmaga się z poważnymi dolegliwościami bólowymi. Szacuje się, że co 10 kobieta w okresie rozrodczym cierpi na endometriozę.

IN VITRO na medal

IN VITRO na medal

Nagrodę nobla z dziedziny fizjologii i medycyny w tym roku otrzymał robert edwards, jeden z twórców metody zapłodnienia in vitro. Problem z poczęciem dziecka dotyczy co 10. Pary na świecie, w polsce co 7. Od 1978 roku dzięki metodzie in vitro na świat przyszło ponad 4 miliony dzieci.

Kontrowersyjne in vitro

**Jak donosi tvn 24, Polska coraz częściej staje się celem podróży przyszłych mam z Niemiec.**

Niemki odwiedzają nasz kraj w celu wykonania zabiegu in vitro. W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie prawo jest w tym względzie dosyć restrykcyjne, w Polsce nie ma uregulowań prawnych dotyczących sztucznego zapłodnienia. Niemieckie prawo zabrania np. preselekcji zarodków przed umieszczeniem ich w ciele kobiety. W Polsce takie obostrzenia nie istnieją.

Poznaj płeć swojego dziecka

**Lekarze opracowali nową metodę, pozwalającą za pomocą badania krwi określić płeć dziecka już w 7. tygodniu od poczęcia.**

Obecnie rodzice poznają płeć dziecka dopiero podczas drugiej ultrasonografii, mniej więcej w 20. tygodniu ciąży. Wiele par woli także nie wiedzieć wcześniej, czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka, czekając do narodzin dziecka.

Przeciw in vitro

**Oświadczenie znanego neonatologa prof. Janusza Gadzinowskiego – wojewódzkiego konsultanta ds. neonatologii w Poznaniu, lekarza i kierownika Katedry i Kliniki Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – opublikowany na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej, wywołało duże poruszenie. Profesor Gadzinowski w swoim apelu przyłącza się do protestu w sprawie regulacji prawnych in vitro.**

Zdrowie intymne a płodność kobiety

Zdrowie intymne a płodność kobiety

Pochwa nie jest narządem sterylnym i nie powinna takim być. Flora bakteryjna jest fizjologiczna. Ale… oprócz flory fizjologicznej może być flora patogenna, czyli taka, która nie powinna występować w pochwie. Najważniejsze jest, by była utrzymana równowaga bakteryjna. Nasze zdrowie zależy od „złych” i „dobrych” bakterii. Bakterie patogenne – chorobotwórcze – osłabiają nas i wywołują dotkliwe objawy. Natomiast „dobre” bakterie – współdziałające z organizmem – chronią przed zarazkami, wspomagają trawienie i metabolizm oraz wzmacniają zdrowie. W sferze intymnej role higieniczną, bakteriobójczą, grzybobójczą pełnią tzw. bakterie zakwaszające – pałeczki Doderleina wytwarzające kwas mlekowy.

Gen bez skazy

W londyńskiej klinice, w wyniku sztucznego zapłodnienia, przyszła na świat dziewczynka, którą w fazie zarodka poddano badaniom genetycznym w celu wyeliminowania ryzyka raka piersi. Rodzice chcieli upewnić się, że zarodek nie ma uszkodzonego genu zwiększającego ryzyko zachorowania.

Lekarze zastosowali diagnostykę przedimplantacyjną dotychczas stosowaną w W. Brytanii tylko do wykrywania mukowiscydozy i choroby Huntingtona.

Małżeńskie in vitro

Projekt ustawy biomedycznej, która ostatnio trafiła do konsultacji w parlamencie, przewiduje zapłodnienie in vitro tylko dla małżeństw i to pod warunkiem, że nie są one obciążone chorobami lub upośledzeniem genetycznym, a kobieta nie przekroczyła 40 lat.

Jak informuje “Dziennik” bezwzględną ochroną ma być objęty embrion ludzki; będzie absolutny zakaz jego niszczenia.

Autorzy projektu wprowadzają zakaz sprzedawania, a nawet darmowego przekazywania ludzkich zarodków. W przypadku zapłodnienia in vitro nie będzie wolno obracać ludzkimi gametami (jajeczkami i plemnikami).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH