Poznaj płeć swojego dziecka

Lekarze opracowali nową metodę, pozwalającą za pomocą badania krwi określić płeć dziecka już w 7. tygodniu od poczęcia.

Obecnie rodzice poznają płeć dziecka dopiero podczas drugiej ultrasonografii, mniej więcej w 20. tygodniu ciąży. Wiele par woli także nie wiedzieć wcześniej, czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka, czekając do narodzin dziecka.

Dzięki prostemu testowi, który kosztuje około 300 funtów brytyjskich, można określić płeć dziecka bez żadnego zagrożenia dla płodu. Test polega na tym, że wykrywa on obecność chromosomu Y zawartego w DNA dziecka, który przenika do krwi matki.

Męskie komórki zawierają parę chromosomów XY, podczas gdy żeńskie komórki zawierają XX. Jeśli we krwi matki zostanie wykryty chromosom Y, oznacza to, że urodzi się chłopiec, jeśli nie – na świat przyjdzie dziewczynka. Test wykazał 99-procentową skuteczność podczas badań.

Badanie, oprócz zaspokojenia ciekawości rodziców, może też mieć bardzo duże znaczenie dla medycyny. Doktor Estera Guetta z Sheba – ośrodka medycznego koło Tel Awiwu – upatruje w tej metodzie narzędzie badawcze służące do wykrywania chorób genetycznych płodu, np. hemofilii, już we wczesnym etapie ciąży.

Tymczasem obrońcy życia poczętego ostro zaprotestowali przeciwko wprowadzeniu testu do powszechnego użycia. Uważają, że badanie wykonane w tak wczesnym etapie ciąży może powodować, że rodzice – niezadowoleni z płci dziecka – częściej będą się decydować na aborcję. Josephine Quintavalle, założycielka stowarzyszenia opowiadającego się za zakazem przerywania ciąży zauważa także, że test może być szczególnie niebezpieczny w takich krajach jak Indzie czy Chiny, gdzie płody są często usuwane, gdy tylko stwierdzi się u nich płeć żeńską.

Doktor Estera Guetta podkreśla jednak: – Jeśli kobieta chce i może pozwolić sobie na przeprowadzenie tego testu, to zabronienie jej tego byłoby nieetyczne.

Rzecznik prasowy organizacji „British Pregnancy Advisory Service” dodaje, że test może być również przydatny dla rodziców cierpiących na choroby mogące zaszkodzić wyłącznie jednej płci. – Nic nie wskazuje na to, że kobiety wybierają przerwanie ciąży ze względu na płeć dziecka – zauważa rzecznik.

Profesor Abraham Steinberg ze szpitala Shaare Zedek w Jerozolimie zaznaczył, że płeć dziecka w żadnym wypadku nie jest wskazaniem do przerwania ciąży i ktoś, kto się tego dopuszcza, zawsze czyni to nielegalnie. (mp) (dailymail.co.uk)

4.6/5 - (61 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH