Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Nastoletnia depresja

W 2017 roku w Polsce 730 młodych osób podjęło próbę samobójczą. Aż 116 z nich zakończyło się śmiercią. To statystyki, które najdotkliwiej obrazują skalę problemu, jakim jest depresja wśród osób młodych – nastolatków.

W tym wieku depresja jest tym bardziej niebezpieczna, bo często niewidoczna dla najbliższego otoczenia. Mylimy ją z buntem czy złym zachowaniem.

Zioła w pulmonologii

Z dr. Krzysztofem Błechą, internistą, specjalistą rehabilitacji medycznej, członkiem Sekcji Fitoterapii PTL, rozmawia Katarzyną Pinkosz.

Uważa się, że zioła mogą sprawdzać się pomocniczo w infekcjach górnych dróg oddechowych. A w leczeniu infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie płuc, czy schorzeń przewlekłych, jak astma czy POChP?

Oczywiście, że zioła są pomocne w leczeniu tych schorzeń.

nowotwór

Rewolucja w leczeniu nowotworów

Dr hab. n med. Radosław Mądry, ginekolog onkolog, kierownik Oddziału Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i przewodniczący grypy ds. raka jajnika.

Diagnostyka molekularna i leki związane z określonymi mutacjami genetycznymi zmieniły sytuację w całej onkologii, także w raku jajnika. Od dłuższego czasu potrafimy zidentyfikować grupę chorych,

smog

Jak trują nas spaliny samochodowe

Rozmowa z alergologiem, dr. n. med. Piotrem Dąbrowieckim z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie

O zanieczyszczeniu środowiska, smogu powodującym zatrucie powietrza mówi się coraz głośniej. Już kilka lat temu w rankingu najbardziej istotnych czynników wpływających na stan zdrowia człowieka Światowa Organizacja Zdrowia degradację powietrza uwzględniła na siódmym miejscu.

Złoty Otis z Diamentami 2019. Programy profilaktyczne nagrodzone

Dwa programy profilaktyczne dotyczące cukrzycy: (Razem ścigamy się z cukrzycą” i “Dłuższe życie z cukrzycą”) oraz dwa dotyczące raka jelita grubego („Badamjelito.pl” i “Servier – wyłącz raka”) oceniło w tym roku jury Nagrody Złoty OTIS z Diamentami. Nagrody wręczał marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko, senator Alicją Zając, posłanką Barbarą Dziuk, posłem Tomaszem Latosem.

Nagrody Złoty Otis z Diamentami 2019 rozdane!

4 programy profilaktyczne: “Razem ścigamy się z cukrzycą” (NovoNordisk Polska), “Dłuższe życie z cukrzycą” (Boehringer Ingelheim Polska), „Badamjelito.pl” (Johnson & Johnson Polska) i “Servier – wyłącz raka” Servier Polska otrzymały nagrody Złoty Otis z Diamentami 2019. Nagrody wręczał marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wiceminister zdrowia Józefą Szczurek-Żelazko,

Farmaceuta radzi... strach przed szczepionką

Doktor Hubert Czerniak, „Ludzie bezdomni” i wolność słowa lekarza

30
października br. Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi skazał doktora Huberta Czerniaka
na zawieszenie prawa wykonywania zawodu na rok. W uzasadnieniu podał, że „lekarz
Hubert Czerniak oświadczył, że nie jest przeciwnikiem szczepień, pragnie
jedynie dyskusji nad ich modyfikacją, zwłaszcza szczepień noworodków w
pierwszej dobie. Jego zastrzeżenia wynikają z jakości stosowanych w Polsce
szczepionek, zawartości w nich metali ciężkich,

Kardiologia musi być priorytetem

Z PROF. PIOTREM PONIKOWSKIM, KIEROWNIKIEM KATEDRY I KLINIKI CHORÓB SERCA UM IM. PIASTÓW ŚLĄSKICH WE WROCŁAWIU, KIEROWNIKIEM CENTRUM CHORÓB SERCA UNIWERSYTECKIEGO SZPITALA KLINICZNEGO WE WROCŁAWIU, PREZESEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA KARDIOLOGICZNEGO, ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Przez dwa lata pełnił Pan funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Co było dla Pana najważniejsze w trakcie tej kadencji?

Od początku podkreślałem,

Wydatki na zdrowie to inwestycja w przyszłość

ROZMOWA Z PROF. ANDRZEJEM FALEM, SPECJALISTĄ W ZAKRESIE
ZDROWIA PUBLICZNEGO, PREZESEM POLSKIEGO TOWARZYSTWA
ZDROWIA PUBLICZNEGO.

W listopadzie odbędzie się już V Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. Czy on również, jak poprzednie, ma jakieś hasło?Motywem przewodnim ubiegłorocznego było zdrowie publiczne w środowisku – i tym najbliższym, domowym, zawodowym, i tym dużo szerszym.

Prof. Waldemar Kostewicz: Trudne pytania o palenie i alkohol w Polsce oraz rolę ziołolecznictwa w praktyce lekarza

Z PROF. WALDEMAREM KOSTEWICZEM, PREZESEM POLSKIEGO
TOWARZYSTWA LEKARSKIEGO, ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Finlandia, Dania, Irlandia zobowiązały się do wyeliminowania dymu tytoniowego do 2030 r. Hasło „Polska wolna od dymu tytoniowego do 2030 r.”, zgodnie z czym palić powinno mniej niż 5 proc. społeczeństwa, rzucił Główny Inspektorat Sanitarny. Jak zrealizować to hasło?

Będzie to trudne,

Czas na edukację zdrowotną i psychiatrię

Z WICEMINISTER ZDROWIA JÓZEFĄ SZCZUREK-ŻELAZKO ROZMAWIA KATARZYNA PINKOSZ.

Czy reforma systemu ochrony zdrowia idzie w dobrym kierunku?

Moim zdaniem tak, czego dowodem jest ustawowe zagwarantowanie wzrostu nakładów na ochronę zdrowia. Niedawno wydawaliśmy tylko ok. 4,5 proc. PKB na ochronę zdrowia, obecnie obowiązuje ustawa, która zakłada dojście do 6 proc. PKB na zdrowie w 2024 r.,

Zmiany często są tylko pozorne

ROZMOWA Z POSŁEM PAWŁEM SKUTECKIM

Wcześniej był Pan w Ruchu Kukiz-15, dziś kandyduje Pan z list Konfederacji. Konfederacja będzie miała wspólny program dotyczący ochrony zdrowia?

Najprawdopodobniej nie będzie jednego, wspólnego projektu, ponieważ Konfederację połączyły tematy ustrojowe i tożsamościowe. Ochrona zdrowia to też temat ustrojowy. Tak. Natomiast w Konfederacji są zarówno wolnościowcy,

Ambasador pacjentów w Sejmie

ROZMOWA Z POSŁEM KRZYSZTOFEM OSTROWSKIM, PRZEWODNICZĄCYM PARLAMENTARNEGO ZESPOŁU DS. PACJENTÓW.

Ile punktów w skali od 0 do 10 wystawiłby Pan dziś polskiej ochronie zdrowia?

4 – nie jest tak dobrze jak chcielibyśmy, żeby było, ale też nie tak źle jak mówi opozycja. Jestem lekarzem praktykiem, stale przyjmuję pacjentów, dlatego znam system nie tylko z Sejmu,

Nie można się odwrócić od ludzi

Z WALDEMAREM KRASKĄ, WICEMINISTREM ZDROWIA I PEŁNOMOCNIKIEM RZĄDU DS. RATOWNICTWA MEDYCZNEGO,
ROZMAWIAJĄ KATARZYNA PINKOSZ I PAWEŁ KRUŚ.

Z czego jest Pan najbardziej zadowolony, jeśli chodzi o ostatnią kadencję w pracy parlamentarnej? Co się udało zrobić?

Kluczowe jest uchwalenie ustawy o 6 proc. PKB na zdrowie, która jest fundamentalną ustawą dla systemu ochrony zdrowia.

Potrzebna jest kompleksowa strategia

ROZMOWA Z POSŁANKĄ BEATĄ MAŁECKĄ-LIBERĄ.

Gdyby miała Pani ocenić polską ochronę zdrowia w skali od 0 do 10, jaka byłaby to ocena?

Trudno postawić tak jednoznaczną ocenę, ponieważ nie ma w Polsce spójnego systemu ochrony zdrowia, który ma przemyślaną strategię i wyznaczone cele. Nie ma jednoznacznie określonych priorytetów zdrowotnych. Jest to raczej system zarządzany ad hoc,

Najważniejsza jest profilaktyka

ROZMOWA Z POSŁANKĄ LIDIĄ GĄDEK.

Jak w skali od 0 do 10 oceniłaby Pani system ochrony zdrowia w Polsce?

Dla działań Ministerstwa Zdrowia w ochronie zdrowia: zdecydowanie „pała”. Jednak system – mimo ciągłych decyzji destrukcyjnych – jeszcze można ocenić co najmniej na 7. To jednak zdecydowanie zasługa osób pracujących w systemie: lekarzy,

Połączmy Ministerstwo Zdrowia z Ministerstwem Pracy

ROZMOWA Z POSŁEM MARKIEM HOKIEM.

Jaką ocenę wystawiłby Pan systemowi ochrony zdrowia w skali od 0 do 10?

Na pograniczu 1 i 2. Obecnie mamy kryzys finansowy, zdrowotny, kadrowy, lekowy, ogólnie rzecz ujmując kryzys polityki zdrowotnej. Prawdę mówiąc, trudno obecnie mówić o jakimkolwiek systemie ochrony zdrowia w Polsce. Wszelkie próby – wprowadzenia sieci szpitali,

stetoskop

Za mało lekarzy w Polsce?

Według raportu „Niedobór talentów w branży medycznej” Polskiej Federacji Szpitali i Manpower, obecnie 68 proc. szpitali poszukuje lekarzy, a 72 proc. pielęgniarek. Polska ma wyraźny niedobór kadr medycznych. Jak tę sytuację zmienić? Jak zwiększyć liczbę lekarzy w Polsce? Dać więcej pieniędzy, zniechęcać do wyjazdów i zachęcać do powrotów, sprowadzać z innych krajów, mówić o etyce i misji?

Czy powinniśmy dopłacać do wizyt u lekarza?

W cyklu “Głosuj na zdrowie”, w którym poruszamy najważniejsze problemy polskiej ochrony zdrowia, zapytaliśmy ekspertów o to, czy powinny być wprowadzone niewielkie dopłaty (np. 10 zł do wizyt u lekarzy POZ i specjalistów).

dr Małgorzata Gałązka Sobotka (DYREKTOR CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO I INSTYTUTU ZARZĄDZANIA W OCHRONIE ZDROWIA UCZELNI ŁAZARSKIEGO):

NIE. To jedna z form współfinansowania ochrony zdrowia,

Czy w Polsce jest miejsce dla rozwoju tradycyjnych metod leczenia, takich jak ziołolecznictwo?

prof. Piotr Jankowski

Skuteczność większości ziół nie została zweryfikowana metodami naukowymi. Dlatego zachowuję duży dystans wobec rozpowszechniania tego sposobu leczenia. Tym bardziej że niektóre preparaty zielarskie mogą wchodzić w interakcje z lekami. Poważnym problemem jest też zaprzestawanie stosowania skutecznych terapii lub nawet ich niepodejmowanie przez pacjentów stosujących w zamian zioła. Ale w łagodnych stanach chorobowych niektóre zioła mogą znajdować zastosowanie,

WYBORY 2019: Głosuj na zdrowie!

Polska gorzelna? Czyli trudne pytania: o palenie, alkohol i… zioła

Liczba osób palących papierosy w Polsce jest znacznie za wysoka i bardzo daleko nam do idei „Polski wolnej od dymu tytoniowego”. Jeszcze gorsza jest sytuacja z alkoholem, którego sprzedaż rośnie.

W ostatnim naszym cyklu wyborczym „Głosuj na zdrowie” zadaliśmy ekspertom pytania,

Tegoroczny sezon szczepień przeciw grypie wystartuje później niż zwykle

10 września podczas Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Forum, z powodu późniejszych dostaw szczepionek przeciw grypie, Eksperci OPZG wezwali do szczególnej mobilizacji. Podkreślali, że warto maksymalnie wykorzystać czas do końca grudnia, aby zarekomendować i zaszczepić jak najwięcej pacjentów z grup ryzyka powikłań pogrypowych. Ze względu na rosnącą śmiertelność wywołaną wirusem grypy podczas Debaty zwrócono uwagę na konieczność zwiększenia dostępności do szczepień m.in.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH