Mindgram ze wsparciem psychologicznym w obliczu wojny w Ukrainie
W reakcji na wojnę w Ukrainie, Mindgram organizuje serię bezpłatnych spotkań z ekspertami z zakresu psychologii, które rozpoczną się 25 lutego. Wyjaśnią oni m.in. jak rozmawiać z dziećmi o wojnie oraz jak poradzić sobie ze stresem wynikającym z aktualnej sytuacji politycznej w Europie. Mindgram uruchomił także dedykowaną, publiczną infolinię, umożliwiającą uzyskanie bezpłatnego wsparcia w języku ukraińskim,
E-recepta, dodatkowe funkcjonalności w czasie pandemii.
W obliczu nasilającej się pandemii COVID-19, powodującej trudności w zapewnieniu opieki nad pacjentami niecovidowymi (szczególnie pacjentami z chorobami przewlekłymi),istnieje ogromna potrzeba rozwinięcia narzędzi z zakresu e-zdrowia, które wsparłyby pacjenta na jego ścieżce terapeutycznej.
E-recepta począwszy od stycznia 2020 roku stanowi obowiązkową, powszechną formę recepty. Jej wprowadzenie było bez wątpienia osiągnięciem, ograniczającym negatywne skutki lockdownu dla pacjentów,
Prof. Krzysztof Tomasiewicz: Monitorujmy stan pacjenta, podając chlorochinę i inne leki w COVID
Po zmniejszeniu dawki chlorochiny nie obserwowaliśmy u naszych pacjentów żadnych działań niepożądanych – mówi prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych UM w Lublinie.
Jakie doświadczenie ma prowadzona przez Pana klinika, jeśli chodzi o leczenie COVID-19?
Leczyliśmy ponad 100 pacjentów objawowych z rozpoznanym zakażeniem SARS-CoV-2. Każdy z naszych pacjentów na wstępie dostawał chlorochinę oraz lopinawir z rytonawirem,
Polski lek na koronawirusa: To lek do badań klinicznych, Biomed daje technologię
To lek do klinicznych badań niekomercyjnych, pieniądze pochodzą z grantu Agencji Badań Medycznych. Lek ma być bezpieczny i skuteczny: zapewnia to sprawdzona i ugruntowana technologia wytwarzania – mówi Artur Bielawski, dyrektor ds. produkcji Wytwórni Surowic i Szczepionek BIOMED
Biomed ma dostarczyć lek do badania, jednak przez kilka tygodni produkcja nie mogła ruszyć z powodu zamieszania z osoczem.
Ruszają prace nad polskim lekiem na COVID! W ciągu kilku dni ministerstwo pokonało bariery niemożności kilku instytucji
Żyjemy w czasach, w których wyjątkowo potrzebne są autorytety, a te autorytety po kolei upadają. W medycynie nie budują ich sprzeczne rekomendacje WHO w sprawie leków w COVID-19, czy wycofania publikacji z renomowanych pism medycznych.
Oczywiście, do dezinformacji przyczyniają się w dużej mierze media, pisząc co chwila o przełomowym leku, by po kilku dniach dementować własne artykuły.
Bezpłatne badania USG dla tysiąca kobiet w Polsce, warsztaty edukacyjne: coraz szerszy zasięg kampanii BreastFit
Nawet kilka miesięcy trzeba czekać w publicznych placówkach na badanie USG. Obecna sytuacja epidemiczna dodatkowo negatywnie wpływa na czas oczekiwania na badanie, dlatego w ramach kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa” przeprowadzone zostaną badania USG piersi dla 1000 Polek, które mają utrudniony dostęp do badań.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet.
Jak się pozbyć cellulitu?
Cellulit to powszechny problem, ponieważ dotyka on około 90% kobiet i niektórych mężczyzn. To dolegliwość niezależna od posiadanego typu sylwetki.
Defekt ten spowodowany jest takimi czynnikami jak: nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne, a nawet zaburzenia rytmu snu.
Myśl o odsłonięciu ciała, przeraża niejedną kobietę i odbiera jej pewność siebie.
Jak pobudzić apetyt u dziecka?
Niemal w każdej grupie przedszkolaków znajdzie się co najmniej jedno dziecko, które niechętnie siada do stołu, kręci głową z niesmakiem i zostawia większość posiłku na talerzu. Co zrobić, by jedzenie nie było karą, a stało się przyjemnością?
Prawdopodobnie każdy rodzic choć raz powiedział: „Zjedz, bo nie urośniesz“ bądź „Jak nie zjesz, to nie dostaniesz deseru“.
Kawa – naturalne remedium na skórę
W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań dotyczących kofeiny i jej wpływu na zdrowie (m.in. badania Światowej Organizacji Zdrowia).
Niektóre wyniki wykazały, że picie kawy ma wiele pozytywnych skutków:
- może zmniejszać ryzyko zachorowania na raka,
- wydłużać długość życia
- dostarczać organizmowi antyoksydantów.
Ryzyko śmierci wśród osób regularnie pijących kawę jest o 10% niższe niż w przypadku tych niepijących,
Astma może zabić. Nie lekceważ jej
Są leki, które pozwalają trzymać tę chorobę w ryzach, a jednak spora część pacjentów ich nie stosuje albo robi to wybiórczo, według swojego uznania. To duży błąd: postępując tak niektórzy ryzykują życiem.
Astma to nie tylko pojawiające się co jakiś czas, przejściowe niedogodności w postaci napadów kaszlu, świszczącego oddechu i duszności. Lekarze ostrzegają,
Jak się dotlenić nie wstając z kanapy?
Mają je w domach nasze babcie i mamy. I słusznie, bo rośliny doniczkowe mogą być nie tylko ozdobą i namiastką natury w czterech kątach, ale też zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia. Nawet naukowcy z NASA to potwierdzają!
Oczywiście nie namawiamy do tego, by zrezygnować z ruchu i przebywania na świeżym powietrzu – tego nie zastąpi nawet najstaranniej pielęgnowana domowa dżungla.
Ile chemii jest w warzywach i owocach?
Czerwone i miękkie pomidory, soczyste jabłka, słodka marchew. Chcemy jeść zdrowo i „naturalnie”, co utożsamiamy z brakiem chemicznej ochrony roślin. Czy słusznie boimy się środków ochrony roślin?
Środki ochrony roślin znane są ludzkości od tysiącleci, z tą różnicą, że te stosowane dziś należą do najlepiej przebadanych substancji chemicznych na świecie. Wprowadzenie środka ochrony roślin na rynek Unii Europejskiej zabiera przeciętnie 10 lat i kosztuje ponad 200 mln euro,
Jak działa na nas czekolada?
To nie przypadek, że ludzie sięgają właśnie po czekoladę kiedy są w złym nastroju. Jej spożycie poprawia nasze samopoczucie za sprawą tryptofanu, czyli związku chemicznego odpowiedzialnego za podnoszenie w mózgu poziomu serotoniny.
Badania wskazują, że niekiedy sam zapach czy konsystencja czekolady wywołują poczucie szczęścia.
dr hab. inż. Agnieszka Filipiak-Florkiewicz, prof. UR,
Jakie formy ruchu zalecane są chorym na Parkinsona?
Eksperci podkreślają, że ruch działa na chorych jak dodatkowy lek, a w dodatku jest całkowicie darmowy. Rzecz jasna, ćwiczenia powinny być dopasowane do stopnia zaawansowania choroby oraz indywidualnych możliwości danego pacjenta.
Szczególnie polecaną przez neurologów formą ruchu jest nordic walking, który angażuje aż 80 proc. wszystkich mięśni. Oprócz tego zalecane są także spacery,
Upadek dla seniora to śmiertelne ryzyko
Seniorzy są szczególnie narażeni na upadki. Odmiennie niż u młodych, tego rodzaju wydarzenie może oznaczać bardzo poważne konsekwencje, a twardych danych dostarcza na to ostatni raport o sytuacji zdrowotnej ludzi w Polsce. Można ryzyko upadku zminimalizować – sprawdź, jak.
Niebezpieczne upadki zdarzają się co czwartej osobie we wczesnej starości, a po 80 r.ż.
BMI nie zawsze pokaże nam prawdę
BMI wyliczamy dzieląc masę ciała przez wzrost w metrach do kwadratu. Bardzo prosto można wyliczyć i zobaczyć czy jesteśmy w normie czy nie.
Tak wygląda teoria, a w praktyce nawet jeżeli BMI pokazuje, że mamy nadwagę wcale nie musimy jej mieć. Tak samo osoby, które mają prawidłowy BMI mogą mieć trochę za dużo tkanki tłuszczowej.
Chcesz czuć się szczęśliwy? Dbaj o zdrowie!
Według badania zrealizowanego na potrzeby kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!” 2/3 Polaków uważa swoje życie za szczęśliwe. Wpływ na nasze samopoczucie mają przede wszystkim życie rodzinne, przyjaciele oraz zdrowie.
Wyniki badania przynoszą jeszcze inne ciekawe odkrycia – poziom szczęścia jest wyższy wśród osób, które dbają o swoje zdrowie, i rośnie wraz z większą częstotliwością spożywania warzyw i owoców!
O czym warto wiedzieć zanim przejdziesz na dietę?
Zamiast szukać kolejnych powodów i wymówek, przez które wciąż nie jesteśmy zadowoleni ze swojego wyglądu, poznajmy najpopularniejsze przyczyny nieskutecznego odchudzania i pozbądźmy się zbędnych kilogramów raz na zawsze.
Mit nr 1:
Dieta owocowo-warzywna skutecznie odchudza i jest bardzo zdrowa
Warzywa i owoce to bardzo ważny element zdrowej diety, jednak menu bazujące wyłącznie na owocach i warzywach jest dietą niedoborową i nie polecają jej dietetycy.
Kiszonki wracają na stoły – ukisić możemy nawet owady
Od kilku sezonów badacze światowej sceny kulinarnej ogłaszają, że oto nadszedł czas kiszonek. Fascynuje nie tylko ich smak czy prozdrowotne właściwości, ale także sam proces przygotowania.
My Polacy jesteśmy przekonani, że słyniemy z kiszonych produktów jak np. ogórki kiszone i tylko u nas występuje ten proces obróbki jedzenia. Natomiast tak naprawdę każdy kraj posiada jakieś produkty fermentowane np.
Płyn do płukania jamy ustnej – rodzaje i zastosowanie
Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda – zestaw z kultowej piosenki coraz więcej z nas rozszerza nie tylko o nić dentystyczną, ale także płyn do płukania jamy ustnej. Dlaczego warto uzupełnić codzienną higienę zębów o ten produkt i jak odpowiednio dobrać go do indywidualnych potrzeb?
Działa antybakteryjnie, dociera tam, gdzie nie sięga szczoteczka do zębów,
Chcesz mieć piękny uśmiech? Wybieraj zielone produkty!
Nasi praprzodkowie mieli mocne i silne zęby, nie tylko dlatego, że rozszarpywali nimi mięso, ale również częściej niż współczesny człowiek żywili się… roślinami i warzywami. Im bardziej zielone i chrupiące, tym zdrowsze dla zębów!
Jarmuż
Jeśli chcesz rzadziej odwiedzać dentystę, postaw na zielone warzywa liściaste w diecie np. jarmuż. To jedno z najbardziej hipsterskich warzyw to obok szpinaku znakomite roślinne źródło m.in.
Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru
Jedna, dwie łyżeczki cukru do kawy czy herbaty to wydaje się mało. Ile cukru rzeczywiście jemy? Przeciętny Polak zjada co miesiąc ponad kilogram cukru, czyli więcej niż jedno opakowanie – pokazują dane GUS.
W 10 lat, średnie spożycie cukru w gospodarstwach domowych, w przeliczeniu na jedną osobę, zmniejszyło się aż o pół kilograma,
Zapalenie opon mózgowych – jak ustrzec przed tą chorobą swoje dziecko?
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest chorobą, która w bezpośredni sposób może zagrażać życiu. Najczęściej chorują dzieci, a najcięższe zachorowania wywoływane są przez bakterie, zwłaszcza meningokoki. Czym właściwie jest inwazyjna choroba meningokokowa i jak możemy się przed nią bronić?
Co roku na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ZOMR) choruje na świecie 2,8 mln osób, natomiast w Polsce 3,7 tys.,