medycyna nuklearna

Medycyna nuklearna pomaga w wczesnym wykryciu chorób nowotworowych

Skuteczna diagnostyka onkologiczna wymaga współdziałania lekarzy wielu specjalności oraz zastosowania szeregu metod. Wykorzystuje się w niej metody morfologiczne, morfometryczne czy biochemiczne. Szczególnie ważne miejsce w wykrywaniu choroby nowotworowej zajmuje diagnostyka molekularna.

Postęp technologiczny wpływa również na medycynę. Budowane są nowe wynalazki, odkrywane nowe sposoby terapii. Dzięki temu postępowi diagnostyka onkologiczna zyskuje nowe metody szybkiego i bezpiecznego wykrywania nowotworów.

choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne pod kontrolą

Choroby cywilizacyjne to problem globalny. Ich występowanie jest powszechne, związane głównie z nieprawidłowym odżywianiem i siedzącym trybem życia, stosowaniem używek, ale również z zanieczyszczeniem środowiska i przewlekłym stresem.

Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy m.in.:

  • nadwagę i otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżycę i jej powikłania,
  • cukrzycę.

Choroby cywilizacyjne rozwijają się stopniowo,

Nazwy które mogą uratować życie

CRP, CA 19-9 czy GGTP to skróty, których niestety nie znamy, a mogą uratować życie. Warto o nich pamiętać w trakcie wykonywania badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie problemu ma kluczowe znaczenie w powrocie do zdrowia.

Mnogość terminów medycznych i specjalistycznych, z którymi spotykamy się u lekarza, może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza jeżeli z niektórymi z nich stykamy się po raz pierwszy.

Medycyna nuklearna przyszłością leczenia

Wśród badań wykorzystujących medycynę nuklearną wyróżnić można te tradycyjne, takie jak scyntygrafia kości, tarczycy czy serca. Są także zupełnie nowe badania, jak pozytonowa tomografia emisyjna, która zazwyczaj stanowi koniec ciągu diagnostycznego w różnych chorobach, zwłaszcza nowotworowych.

Chcesz wyprzedzić chorobę? Badaj się!

Nie ma lepszego sposobu na to, aby zadbać o swój organizm i jego kondycję niż regularne badania. Wcale nie chodzi tu o skomplikowane procedury czy długotrwałe testy, bo by je wykonać wystarczy jeden dzień. USG, EKG, morfologia, rezonans… – o których z nich trzeba pamiętać?

Ogólne badanie krwi

W pierwszej kolejności warto wykonać ogólne badanie krwi,

Postęp w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych!

Jest nowy lek w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych (ChZS). To krystaliczny siarczan glukozaminy (pCGS).

Najnowsze dane dotyczące stosowania krystalicznego siarczanu glukozaminy w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych potwierdzają:

  • zasadność stosowania tego leku w terapii ChZS jako jedynej skutecznej formuły wśród glukozamin,
  • korzyści stosowania tego leku w aspekcie efektywności kosztowej opartej na skuteczności klinicznej.

Co 3 Polak po 35 roku życia ma problemy z płucami

Wyniki testów przeprowadzonych za pomocą aplikacji POChP Skaner, zaskoczyły nawet ekspertów kampanii Płuca Polski. Okazuje się, że co trzeci użytkownik aplikacji, który ukończył 35 lat boryka się z problemami związanymi z oddychaniem.

Eksperci apelują, aby pamiętać o profilaktycznych badaniach płuc, które pozwalają na wczesną diagnozę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Sprawdź swoje płuca

Możesz sprawdzić,

USG bioderek - zapisz niemowlę

USG bioderek – zapisz swoje dziecko

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci. Leczenie daje dobre rezultaty, jeśli dziecko objęte jest odpowiednią profilaktyką i wczesną diagnostyką. Dlatego obecnie na USG bioderek kierowane są wszystkie noworodki urodzone w polskich szpitalach. Ważne, by badanie wykonać w odpowiednim czasie, dlatego warto zapisać maluszka do poradni preluksacyjnej od razu po otrzymaniu skierowania.

Dębski Clinic

Dębski ClinicDiagnostyka medycznaEndokrynologiaGinekologiaOpis placówki Dębski Clinic to placówka medyczna skupiająca najlepszych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Poprzez skuteczne łączenie wiedzy medycznej, doświadczenia i nowoczesnych metod diagnostycznych zapewniamy profesjonalną opiekę pacjentom z różnymi problemami zdrowotnymi. Głównym profilem naszej działalności jest ginekologia, ultrasonografia, położnictwo i diagnostyka prenatalna. Mamy w naszej ofercie profesjonalną i nowoczesną szkołę rodzenia, która [...]

Cynk pomoże wykryć raka piersi

Analiza składu izotopowego cynku we krwi pacjentki może pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi – twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach czasopisma “Metallomics”. Choroba nieznacznie zmienia sposób, w jaki tkanki gospodarują cynkiem, różnicę można wykryć dzięki wykorzystaniu metod stosowanych do tej pory m.in. do badań procesów powstawania planet.

Promienie Rentgena – prześwietlono wiedzę Polaków

Polacy nie wiedzą, że promienie Rentgena mogą być wykorzystywane w diagnostyce nowotworów oraz chorób serca.

Tylko 13% badanych wiedziało, że wykorzystanie promieni rentgenowskich łączyć można z rozpoznaniem chorób serca i układu krążenia, a jedynie co trzeci Polak wiedział, że używa się ich do diagnozowania nowotworów – wynika z badania TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie firmy Philips. Analiza stanu wiedzy i świadomości Polaków na temat wykorzystania promieni rentgenowskich w medycynie została przeprowadzona po raz pierwszy.

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 maja obchodzony jest Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.

Z tej okazji Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) złożyła wszystkim diagnostom laboratoryjnym życzenia satysfakcji zawodowej, stabilnej, dobrej i godnej pracy, stwarzającej możliwości rozwoju zawodowego, pomyślności w życiu osobistym oraz sukcesów na dalsze lata działalności.

Jednocześnie KIDL przypomniał, że dnia 27 maja 1961 r. o godzinie 3:00 nad ranem Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, a tym samym tajemnicę życia na Ziemi.

Bezpłatne badania na Dzień Matki

Już w sobotę, 24 maja, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie zaprasza na szereg bezpłatnych badań. Nie ma przecież cenniejszego prezentu – niż zdrowie.

Akcja profilaktyczna pod hasłem „Zdrowsza piękniejsza” przeprowadzona zostanie w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem.

W godzinach 9.00-15.00 będą wykonywane **bezpłatne badania profilaktyczne**, udzielane konsultacje i porady:

– badania cytologiczne

Urządzenie do diagnostyki ran trudno gojących się

Urządzenie do diagnostyki ran trudno gojących się, mierzące ich temperaturę, opracowali naukowcy z Politechniki Śląskiej. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie.

Temperatura rany zdradza, czy chore miejsce goi się, czy rozwija się w nim martwica lub stan zapalny.

-Temperatura ludzkich tkanek jest w dużym stopniu związana z ich ukrwieniem. Stopień ukrwienia mówi nam czy zraniona tkanka się goi, czy wręcz przeciwnie – powiedział PAP dr Mirosław Dziewoński z Politechniki Śląskiej.

Kapsułka wykryje zmiany w przełyku

Amerykańscy naukowcy opracowali specjalną kapsułkę umożliwiającą wykonanie badania przełyku pacjenta – donosi magazyn „Nature Medicine”.

Kapsułka stworzona przez specjalistów z Massachusetts General Hospital to urządzenie wyposażone w laser i kamerę rejestrującą promienie odbijające się od otoczenia. Posiada również cieniutki przewód łączący je z komputerem.

Badania kliniczne – szansa czy ryzyko?

Postęp w medycynie nie dokonuje się z dnia na dzień. Wymaga długoletnich badań prowadzonych w instytutach naukowych i klinikach uniwersytetów medycznych. Często z udziałem pacjentów, którzy zgadzają się na uczestnictwo w nowatorskich zabiegach lub zastosowanie nowych leków.

Więcej informacji w poradniku **„Prawa pacjenta”** – pytaj w aptekach.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH