Postęp w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych!

Jest nowy lek w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych (ChZS). To krystaliczny siarczan glukozaminy (pCGS).

Najnowsze dane dotyczące stosowania krystalicznego siarczanu glukozaminy w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych potwierdzają:

  • zasadność stosowania tego leku w terapii ChZS jako jedynej skutecznej formuły wśród glukozamin,
  • korzyści stosowania tego leku w aspekcie efektywności kosztowej opartej na skuteczności klinicznej.

Co 3 Polak po 35 roku życia ma problemy z płucami

Wyniki testów przeprowadzonych za pomocą aplikacji POChP Skaner, zaskoczyły nawet ekspertów kampanii Płuca Polski. Okazuje się, że co trzeci użytkownik aplikacji, który ukończył 35 lat boryka się z problemami związanymi z oddychaniem.

Eksperci apelują, aby pamiętać o profilaktycznych badaniach płuc, które pozwalają na wczesną diagnozę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Sprawdź swoje płuca

Możesz sprawdzić,

USG bioderek - zapisz niemowlę

USG bioderek – zapisz swoje dziecko

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych dotyczy w Polsce 6 proc. dzieci. Leczenie daje dobre rezultaty, jeśli dziecko objęte jest odpowiednią profilaktyką i wczesną diagnostyką. Dlatego obecnie na USG bioderek kierowane są wszystkie noworodki urodzone w polskich szpitalach. Ważne, by badanie wykonać w odpowiednim czasie, dlatego warto zapisać maluszka do poradni preluksacyjnej od razu po otrzymaniu skierowania.

Cynk pomoże wykryć raka piersi

Analiza składu izotopowego cynku we krwi pacjentki może pomóc we wczesnym wykryciu raka piersi – twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach czasopisma “Metallomics”. Choroba nieznacznie zmienia sposób, w jaki tkanki gospodarują cynkiem, różnicę można wykryć dzięki wykorzystaniu metod stosowanych do tej pory m.in. do badań procesów powstawania planet.

Promienie Rentgena – prześwietlono wiedzę Polaków

Polacy nie wiedzą, że promienie Rentgena mogą być wykorzystywane w diagnostyce nowotworów oraz chorób serca.

Tylko 13% badanych wiedziało, że wykorzystanie promieni rentgenowskich łączyć można z rozpoznaniem chorób serca i układu krążenia, a jedynie co trzeci Polak wiedział, że używa się ich do diagnozowania nowotworów – wynika z badania TNS Polska przeprowadzonych na zlecenie firmy Philips. Analiza stanu wiedzy i świadomości Polaków na temat wykorzystania promieni rentgenowskich w medycynie została przeprowadzona po raz pierwszy.

Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 maja obchodzony jest Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.

Z tej okazji Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) złożyła wszystkim diagnostom laboratoryjnym życzenia satysfakcji zawodowej, stabilnej, dobrej i godnej pracy, stwarzającej możliwości rozwoju zawodowego, pomyślności w życiu osobistym oraz sukcesów na dalsze lata działalności.

Jednocześnie KIDL przypomniał, że dnia 27 maja 1961 r. o godzinie 3:00 nad ranem Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg odkryli tajemnicę kodu genetycznego, a tym samym tajemnicę życia na Ziemi.

Bezpłatne badania na Dzień Matki

Już w sobotę, 24 maja, dyrektor Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie zaprasza na szereg bezpłatnych badań. Nie ma przecież cenniejszego prezentu – niż zdrowie.

Akcja profilaktyczna pod hasłem „Zdrowsza piękniejsza” przeprowadzona zostanie w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem.

W godzinach 9.00-15.00 będą wykonywane **bezpłatne badania profilaktyczne**, udzielane konsultacje i porady:

– badania cytologiczne

Urządzenie do diagnostyki ran trudno gojących się

Urządzenie do diagnostyki ran trudno gojących się, mierzące ich temperaturę, opracowali naukowcy z Politechniki Śląskiej. To pierwsze takie rozwiązanie na świecie.

Temperatura rany zdradza, czy chore miejsce goi się, czy rozwija się w nim martwica lub stan zapalny.

-Temperatura ludzkich tkanek jest w dużym stopniu związana z ich ukrwieniem. Stopień ukrwienia mówi nam czy zraniona tkanka się goi, czy wręcz przeciwnie – powiedział PAP dr Mirosław Dziewoński z Politechniki Śląskiej.

Kapsułka wykryje zmiany w przełyku

Amerykańscy naukowcy opracowali specjalną kapsułkę umożliwiającą wykonanie badania przełyku pacjenta – donosi magazyn „Nature Medicine”.

Kapsułka stworzona przez specjalistów z Massachusetts General Hospital to urządzenie wyposażone w laser i kamerę rejestrującą promienie odbijające się od otoczenia. Posiada również cieniutki przewód łączący je z komputerem.

Badania kliniczne – szansa czy ryzyko?

Postęp w medycynie nie dokonuje się z dnia na dzień. Wymaga długoletnich badań prowadzonych w instytutach naukowych i klinikach uniwersytetów medycznych. Często z udziałem pacjentów, którzy zgadzają się na uczestnictwo w nowatorskich zabiegach lub zastosowanie nowych leków.

Więcej informacji w poradniku **„Prawa pacjenta”** – pytaj w aptekach.

Badania dla wszystkich

Kalendarz badań – Badania dla wszystkich

Wczesne wykrycie wielu groźnych chorób daje szansę na ich całkowite wyleczenie! Zadbaj o siebie i swoje zdrowie nie tylko poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu i racjonalne odżywianie się, ale także poprzez regularne odwiedzanie lekarza i wykonywanie badań profilaktycznych.

Badania dla mężczyzn

Kalendarz badań – Badania dla mężczyzn

Każdy mężczyzna po dwudziestce raz w miesiącu sam powinien zbadać swoje jądra, a co trzy lata badanie to powinien przeprowadzić lekarz.

Powinien sprawdzić, czy wielkość jąder nie zmieniła się, czy nie ma obrzęku, wyczuwalnych zgrubień, guzków itp. Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie we wczesnym stadium nowotworu jąder.

Po pięćdziesiątce
Co roku mężczyźni po pięćdziesiątce powinni wykonywać tzw. badanie per rectum (przez odbyt), które pozwala lekarzowi określić wielkość gruczołu krokowego i wcześniej rozpocząć ewentualne leczenie łagodnego przerostu stercza.

Kalendarz badań - Badania dla kobiet

Kalendarz badań – Badania dla kobiet

Każda kobieta, która skończyła 18 lat lub rozpoczęła współżycie seksualne, powinna raz w roku odwiedzić ginekologa. W trakcie wizyty lekarz oceni stan szyjki macicy, zbada też jajowody, jajniki i macicę. Powinien również zbadać piersi. Każda kobieta powinna robić samobadanie piersi regularnie co miesiąc, najlepiej kilka dni po ostatnim dniu miesiączki. W ramce znajdziesz instrukcję, jak to robić. Regularna kontrola piersi umożliwia wczesne wykrycie zmian – większość z nich jest łagodna. Pamiętaj, że wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny!

Medycyna personalizowana to przyszłość

Dzięki metodom pozwalającym określić indywidualne cechy genetyczne pacjentów, można ich leczyć efektywniej i mniejszym kosztem – mówili naukowcy podczas poświęconej medycynie personalizowanej konferencji, która odbyła się 1 grudnia br. w Bazylei.
Coraz lepiej poznajemy mechanizmy chorób – wiele z nich występuje w postaci odmiennych genetycznie podtypów, które mogą się różnić zarówno przebiegiem, jak i rokowaniem. Znając podatność pacjentów na leczenie, możemy podawać leki tylko osobom, u których okażą się skuteczne, zaś chorym, którym by nie pomogły, oszczędzamy skutków ubocznych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH