Co 3 Polak po 35 roku życia ma problemy z płucami

Wyniki testów przeprowadzonych za pomocą aplikacji POChP Skaner, zaskoczyły nawet ekspertów kampanii Płuca Polski. Okazuje się, że co trzeci użytkownik aplikacji, który ukończył 35 lat boryka się z problemami związanymi z oddychaniem.

Eksperci apelują, aby pamiętać o profilaktycznych badaniach płuc, które pozwalają na wczesną diagnozę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Sprawdź swoje płuca

Możesz sprawdzić,

Higiena jamy ustnej a odporność organizmu

Według najnowszych badań, regularne mycie zębów poważnie niweluje ryzyko powstawania bakteryjnych chorób układu oddechowego. Amerykańscy naukowcy z Yale University School of Medicine doszli do takich wniosków, po przebadaniu szpitalnych przypadków zapalenia płuc.

Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

Nowy kalendarz szczepień

Od nowego roku będzie obowiązywał ogłoszony pod koniec listopada nowy kalendarz szczepień obowiązkowych. W kalendarzu znajdą się dodatkowe obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom, ospie wietrznej oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Dotyczyć one będą ściśle określonej grupy noworodków i niemowląt. Na pneumokoki zaszczepione zostaną wszystkie wcześniaki urodzone po 30. września 2011 r. oraz dzieci do 5. roku życia z przewlekłymi chorobami serca, nerek, płuc, śledziony, cukrzycą bądź innymi zaburzeniami metabolicznymi.

Leczenie kaszlu

Leczenie kaszlu

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów przeziębienia. Pomaga usuwać wydzielinę i cząsteczki zanieczyszczeń z płuc. Warto wiedzieć, jaki lek OTC zaproponować kaszlącemu pacjentowi. Wyróżniamy dwa główne typy kaszlu: kaszel produktywny (mokry) z wykrztuszaniem oraz kaszel nieproduktywny (suchy) bez wykrztuszania.

GIS ogłosił nowy kalendarz szczepień na 2012 r.

Rozszerzenie bezpłatnych (obowiązkowych) szczepień przeciw pneumokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i ospie wietrznej to najważniejsze zmiany w kalendarzu szczepień na 2012 r., o których poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Nie są to zmiany rewolucyjne, ale kalendarz szczepień ewoluuje w pozytywnym kierunku – ocenił w rozmowie z PAP dr Paweł Grzesiowski, dyrektor Instytutu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Męska sprawa

Rak gruczołu krokowego to niekontrolowany rozrost chorobowo zmienionych komórek w obrębie tego gruczołu. Rak może szerzyć się przez ciągłość – czyli na otaczające gruczoł krokowy narządy oraz dając przerzuty odległe – do węzłów chłonnych, kości, płuc, wątroby.
Dane epidemiologiczne wskazują, że rak gruczołu krokowego zaliczany jest, zaraz po raku płuc, do najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn w Polsce. Najnowsze dane Krajowego Rejestru Nowotworów pokazują, że w Polsce rak prostaty dotyka ponad 8 tys. mężczyzn rocznie,

Piechotą do formy

Piechotą do formy – spacer podnosi kondycję fizyczną

Wiosna to wymarzona pora na spacery. A każdy spacer to okazja, aby zrobić coś dla swojego zdrowia. Samo maszerowanie w wolnym tempie, niestety, nie przynosi wymiernych korzyści w postaci lepszej kondycji czy silniejszych mięśni. Na szczęście, zwykłe wyjście do parku z łatwością można zamienić w pełnowartościowy trening. Aby wzmocnić serce i płuca, wystarczy przyspieszyć. Najskuteczniej działa marsz w tempie podobnym do tego, w jakim śpieszymy się na spotkanie, na które już jesteśmy spóźnieni. Szybko stawiane kroki i obszerniejsza niż zwykle praca ramion przyspieszają tętno i tempo oddychania.

POChP – śmiertelna choroba palaczy

**Dziś obchodzimy Światowy Dzień POChP. Jego celem jest zwiększenie wiedzy na temat tej bardzo groźnej i powszechnej choroby, na którą cierpi już około 44 milionów Europejczyków.**

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) jest jednym z najczęstszych schorzeń w Polsce – według szacunków cierpi na nią już ok. 2 milionów Polaków (dotyka co dziesiątej osoby po 40. roku życia). Jest też jedną z najczęstszych – po chorobach układu krążenia, nowotworach i urazach – przyczyn zgonów. Co roku umiera z jej powodu ok. 15 tysięcy Polaków.

Wszystkiemu winne papierosy

Niedobór alfa-1-antytrypsyny w patologii człowieka

Niedobór alfa-1-antytrypsyny w patologii człowieka

Zaburzenie polegające na niedoborze alfa-1 antytrypsyny (alpha-1-antitrypsin deficiency, AATD) pojawia się w kilku jednostkach klinicznych. Jest ono albo istotną przyczyną choroby, albo nasila chorobę powstałą na innym tle.

Niedobór alfa-1-antytrypsyny to zaburzenie enzymatyczne, które zdarza się dość często. Bywa ono wyraźnym pierwszym powodem niektórych chorób albo nasila pewne stany chorobowe, wywołane przez inne czynniki chorobotwórcze.

Nierzadko niedobór tego enzymu nie jest brany pod uwagę w rozważaniach nad patogenezą konkretnego przypadku (zapomnienie?, przeoczenie?).

Znajomość istnienia niedoboru alfa-1-antytrypsyny i wyrównanie go przyczynia się do poprawy stanu chorego.

Chora? To nie ja!

Chora? To nie ja!

Wanda wcale nie jest chuda, niska i blada. Wręcz przeciwnie: wygląda jakby była gimnazjalistką, a chodzi dopiero do piątej klasy. Straszna gaduła: cały czas opowiada o szkole, kolegach, wakacjach, które spędza w małej wiosce na Podbeskidziu, chodzeniu po drzewach. Zaraz potem gładko przechodzi do opowieści o Sparcie, Leonidasie i „Leonie Zawodowcu,” który to film oglądała z mamą.

Nowa nadzieja w leczeniu raka płuc

**Crizotinib – nowy eksperymentalny lek będący w fazie badań klinicznych – zmniejszył guzy u 90 proc. pacjentów z nowotworem płuc.**

Do badania zaangażowano 80 ochotników, którzy byli w zaawansowanym stadium raka płuc, u niektórych z nich pojawiły się również przerzuty do mózgu. Testy zostały przeprowadzone na Uniwersytecie Medycyny w Seulu (Południowa Korea).

Niezdrowy ruch

Częsta ekspozycja na duży ruch uliczny (na autostradach i drogach szybkiego ruchu) może poważnie zaburzyć rozwój płuc u dzieci – donosi styczniowy numer pisma “The Lancet”. Może to doprowadzić do upośledzenia funkcji tych narządów i licznych chorób w późniejszym życiu.

Przeprowadzono dotychczas wiele różnych badań, które wykazały, że zamieszkiwanie terenów o silnie zanieczyszczonym powietrzu, w tym okolic położonych przy autostradach, ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcje oddechowe człowieka i sprzyja zachorowaniom na astmę i inne choroby dróg oddechowych.

Lekarze nie palą

Aktualnie aż 90 proc. specjalistów chorób płuc w Polsce nie pali papierosów – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 406 uczestników tegorocznego Zjazdu
Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, który odbył się w Opolu. Badanie wykonano w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyczno-Edukacyjnego “Głęboki Oddech”.

Papierosy

Idzie z dymem

Wybrzeże i Mazury, najmniej skażone regiony Polski, są dotknięte plagą zachorowań na raka płuc – wynika z raportu Centrum Onkologii w Warszawie. Na 100 tys. mieszkańców północnej Polski co roku umierają na raka 223 osoby.

Dlaczego rak płuc częściej występuje właśnie tam, a nie na przykład na skażonym Śląsku czy w dużych miastach? – pytają reporterzy “Dziennika”. – Największy wpływ na zachorowalność ma zachowanie i styl życia ludzi, a nie stan otaczającego ich środowiska” – mówi współtwórczyni raportu dr Joanna Didkowska .

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH