Współpraca lekarzy POZ i specjalistów – dla dobra pacjenta

Wymiana doświadczeń i wiedzy między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a lekarzem specjalistą w danej dziedzinie jest kluczowa dla jak najlepszego leczenia pacjentów. Lekarze POZ często czują się niedoinformowani. Myślą, że nie mają wystarczających kwalifikacji do postawienia rozpoznania, zmiany dawkowania leku lub metody leczenia. Jak budować relacje między lekarzami POZ a specjalistami?

Choroby alergiczne i astma oskrzelowa bardzo często pojawiają się u dzieci,

Smog zabija!

WHO alarmuje! Zanieczyszczenie powietrza może być obecnie przyczyną co dziewiątego przedwczesnego zgonu. Oznacza to, że gdyby nie zanieczyszczone powietrze 4,2 mln osób mogłoby żyć nadal.

Drobnocząsteczkowy pył zawieszony PM2,5 przyczynił się do śmierci około 19 tysięcy Polaków. Szacuje się, że w Polsce z powodu smogu może przedwcześnie tracić życie ponad 40 tysięcy osób rocznie!

Co 3 Polak po 35 roku życia ma problemy z płucami

Wyniki testów przeprowadzonych za pomocą aplikacji POChP Skaner, zaskoczyły nawet ekspertów kampanii Płuca Polski. Okazuje się, że co trzeci użytkownik aplikacji, który ukończył 35 lat boryka się z problemami związanymi z oddychaniem.

Eksperci apelują, aby pamiętać o profilaktycznych badaniach płuc, które pozwalają na wczesną diagnozę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Sprawdź swoje płuca

Możesz sprawdzić,

pochp

POChP – leczenie i życie z chorobą

POChP, czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie, które może znacznie utrudniać życie. Ataki kaszlu, duszność i łatwe męczenie się, nawet przy niewielkim wysiłku – to właśnie codzienność chorych na POChP. Lekarze alarmują jednak, że odpowiednio wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia może znacznie poprawić jakość życia.

W Polsce jedynie 25% chorych ma zdiagnozowaną POChP,

rzuć palenie

Rzuć palenie, a unikniesz nowotworów i chorób serca

Badania pokazują, że w Polsce aż 50% nałogowych palaczy deklaruje, że chciałoby rzucić palenie w przyszłości. Rzecz jasna, jak potwierdzają specjaliści, najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z nałogu. Niestety, znaczna część prób zerwania z tytoniem kończy się niepowodzeniem. Czy istnieją zatem zastępniki, które pomogą zniwelować ryzyko chorób wywoływanych paleniem, takich jak choroby serca i naczyń,

Leczenie POChP - aktywnosc fizyczna

Leczenie POChP – aktywne życie jest możliwe!

Przewlekła obturacyjna choroba płuc powoduje trudności w oddychaniu, a w szczególności wydychanie powietrza  – wymaga ono  dużo  energii i wysiłku. Z tego powodu niełatwe staje się podejmowanie aktywności fizycznej przez chory na tę chorobę.  Jednak ćwiczenia i ruch pomagają poprawie stanu zdrowia i zachowaniu odpowiedniej kondycji. Ich wykonywanie jest możliwe, nawet przez osoby chorujące na POChP.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH