Kolka

###Kolka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt. Jej objawy nie są groźne, jednak wpływają na dobre samopoczucie zarówno dziecka, jak i rodziców. Dlatego naukowcy od lat szukają skutecznego środka zaradczego.

Zimowe infekcje

###Zimowe infekcje górnych dróg oddechowych to najczęściej: przeziębienie, grypa, zapalenie gardła, angina, zapalenie zatok oraz zapalenie krtani.

Drogi oddechowe dzielą się na górne i dolne. Do górnych dróg oddechowych zaliczamy: jamę nosową, zatoki przynosowe, gardło, krtań i tchawicę, a dolne drogi oddechowe obejmują oskrzela i płuca.

Chondrocyty na ratunek stawom kolanowym

Bóle stawu kolanowego są dziś bardzo powszechne. U starszych to często efekt zwyrodnienia stawów. U młodszych – urazów mechanicznych. Niezależnie od tego, jak duży jest problem, dzisiejsza medycyna oferuje różne rozwiązania. Jednym z tych rozwiązań jest przeszczep chondrocytów.

Nowy poradnik żywienia niemowląt

###Polscy pediatrzy i dietetycy opracowali nowy „Poradnik żywienia niemowląt”. Można się z niego dowiedzieć m.in. kiedy i jak wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia, jak uniknąć najczęstszych błędów żywieniowych oraz czy są pokarmy lepsze i gorsze.

Publikacja jest zgodna z najnowszą wiedzą naukową i zaleceniami żywieniowymi z 2014 r. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony internetowej programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia” (www.1000dni.pl).

Brokuły zapobiegają zwyrodnieniu stawów

###Brokuły zapobiegają bolesnemu zwyrodnieniu stawów oraz pomagają je leczyć – przekonują naukowcy z University of East Anglia na łamach „Arthritis & Rheumatism”.

Dobroczynne właściwości brokułów znane były już wcześniej. Dotyczą one zapobiegania nowotworom oraz zabezpieczania skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Takie działanie ma obficie występujący w brokułach sulforafan. Z najnowszych ustaleń brytyjskich badaczy wynika, że substancja ta zapobiega także zwyrodnieniu stawów oraz spowalnia rozwój tej choroby.

Kolka niemowlęca zwiększa ryzyko migren

###Dzieci matek, które cierpią na migrenowe bóle głowy, ponad dwa razy częściej mają kolki niemowlęce niż dzieci kobiet bez migren – wynika z amerykańskich badań.

Zdaniem autorów pracy, kolki mogą być wczesnym objawem migren. To oznacza, że niemowlętom, które na nie cierpią, można próbować pomóc poprzez redukcję bodźców w otoczeniu, takich jak światło czy hałas.

Dzieci muszą się ruszać!

**Zamiast biegać, pływać czy jeździć na rowerze, nasze dzieci spędzają godziny przed telewizorem i monitorem komputera. A stąd już prosta droga do pogarszania się kondycji fizycznej, psychicznej i chorób metabolicznych.**

Nie ulega wątpliwości, że ruch jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci i młodzieży.

Nie kichaj na to

Problemy związane z katarem są częstą przyczyną nieobecności dzieci w przedszkolu lub szkole. W zależności od przyczyny, może to być dolegliwość krótkotrwała bądź bardzo poważny problem zdrowotny w znaczącym stopniu pogarszający komfort życia.

Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa. Dolegliwość ta objawia się blokadą nosa, wydzieliną o różnym zabarwieniu i konsystencji (od wodnistej do gęstej). Towarzyszą temu kichanie i świąd nosa.

Uwaga na meningokoki

Większość zakażeń meningokokowych przebiega bezobjawowo. Ich rezultatem są jednak bardzo poważne choroby. Posocznica piorunująca może uśmiercić pacjenta w ciągu kilku godzin w wyniku wstrząsu septycznego.

Groźne jest także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba najczęściej uderza nagle, nie ma żadnych objawów poprzedzających. Pojawia się wysoka gorączka, bóle mięśni, stawów, głowy, czasami występują wymioty.

Nie ma żartów

Rozpoczął się kolejny sezon zwiększonej zachorowalności na grypę i zakażenia grypopodobne układu oddechowego.

Mimo że wielu ludzi w Polsce uważa grypę za niegroźne i łagodne zakażenie, dane epidemiologiczne wskazują na to, że grypa sezonowa i jej powikłania są jednym z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych, ze względu na masowy charakter oraz trudną do przewidzenia dynamikę choroby, szczególnie u osób przewlekle chorych.

Dbaj o kręgosłup

Mniej dźwigaj – to hasło kampanii informacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy, skierowanej przede wszystkim do pracowników handlu oraz służby zdrowia.

Według PIP, problemy z kręgosłupem są jedną z częstszych przyczyn nieobecności w pracy, dlatego podczas kampanii Inspekcja będzie namawiać do zmniejszenia obciążeń kręgosłupa, bezpiecznego podnoszenia i przenoszenia ciężarów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH