Kolka

###Kolka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości u niemowląt. Jej objawy nie są groźne, jednak wpływają na dobre samopoczucie zarówno dziecka, jak i rodziców. Dlatego naukowcy od lat szukają skutecznego środka zaradczego.

Zimowe infekcje

###Zimowe infekcje górnych dróg oddechowych to najczęściej: przeziębienie, grypa, zapalenie gardła, angina, zapalenie zatok oraz zapalenie krtani.

Drogi oddechowe dzielą się na górne i dolne. Do górnych dróg oddechowych zaliczamy: jamę nosową, zatoki przynosowe, gardło, krtań i tchawicę, a dolne drogi oddechowe obejmują oskrzela i płuca.

Chondrocyty na ratunek stawom kolanowym

Bóle stawu kolanowego są dziś bardzo powszechne. U starszych to często efekt zwyrodnienia stawów. U młodszych – urazów mechanicznych. Niezależnie od tego, jak duży jest problem, dzisiejsza medycyna oferuje różne rozwiązania. Jednym z tych rozwiązań jest przeszczep chondrocytów.

Nowy poradnik żywienia niemowląt

###Polscy pediatrzy i dietetycy opracowali nowy „Poradnik żywienia niemowląt”. Można się z niego dowiedzieć m.in. kiedy i jak wprowadzać nowe pokarmy do diety niemowlęcia, jak uniknąć najczęstszych błędów żywieniowych oraz czy są pokarmy lepsze i gorsze.

Publikacja jest zgodna z najnowszą wiedzą naukową i zaleceniami żywieniowymi z 2014 r. Można ją bezpłatnie pobrać ze strony internetowej programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia” (www.1000dni.pl).

Brokuły zapobiegają zwyrodnieniu stawów

###Brokuły zapobiegają bolesnemu zwyrodnieniu stawów oraz pomagają je leczyć – przekonują naukowcy z University of East Anglia na łamach „Arthritis & Rheumatism”.

Dobroczynne właściwości brokułów znane były już wcześniej. Dotyczą one zapobiegania nowotworom oraz zabezpieczania skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Takie działanie ma obficie występujący w brokułach sulforafan. Z najnowszych ustaleń brytyjskich badaczy wynika, że substancja ta zapobiega także zwyrodnieniu stawów oraz spowalnia rozwój tej choroby.

Kolka niemowlęca zwiększa ryzyko migren

###Dzieci matek, które cierpią na migrenowe bóle głowy, ponad dwa razy częściej mają kolki niemowlęce niż dzieci kobiet bez migren – wynika z amerykańskich badań.

Zdaniem autorów pracy, kolki mogą być wczesnym objawem migren. To oznacza, że niemowlętom, które na nie cierpią, można próbować pomóc poprzez redukcję bodźców w otoczeniu, takich jak światło czy hałas.

Dzieci muszą się ruszać!

**Zamiast biegać, pływać czy jeździć na rowerze, nasze dzieci spędzają godziny przed telewizorem i monitorem komputera. A stąd już prosta droga do pogarszania się kondycji fizycznej, psychicznej i chorób metabolicznych.**

Nie ulega wątpliwości, że ruch jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny dzieci i młodzieży.

Nie ma żartów

Rozpoczął się kolejny sezon zwiększonej zachorowalności na grypę i zakażenia grypopodobne układu oddechowego.

Mimo że wielu ludzi w Polsce uważa grypę za niegroźne i łagodne zakażenie, dane epidemiologiczne wskazują na to, że grypa sezonowa i jej powikłania są jednym z najpoważniejszych zagrożeń zdrowotnych, ze względu na masowy charakter oraz trudną do przewidzenia dynamikę choroby, szczególnie u osób przewlekle chorych.

Nie kichaj na to

Problemy związane z katarem są częstą przyczyną nieobecności dzieci w przedszkolu lub szkole. W zależności od przyczyny, może to być dolegliwość krótkotrwała bądź bardzo poważny problem zdrowotny w znaczącym stopniu pogarszający komfort życia.

Katar to stan zapalny błony śluzowej nosa. Dolegliwość ta objawia się blokadą nosa, wydzieliną o różnym zabarwieniu i konsystencji (od wodnistej do gęstej). Towarzyszą temu kichanie i świąd nosa.

Uwaga na meningokoki

Większość zakażeń meningokokowych przebiega bezobjawowo. Ich rezultatem są jednak bardzo poważne choroby. Posocznica piorunująca może uśmiercić pacjenta w ciągu kilku godzin w wyniku wstrząsu septycznego.

Groźne jest także zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba najczęściej uderza nagle, nie ma żadnych objawów poprzedzających. Pojawia się wysoka gorączka, bóle mięśni, stawów, głowy, czasami występują wymioty.

Dbaj o kręgosłup

Mniej dźwigaj – to hasło kampanii informacyjnej Państwowej Inspekcji Pracy, skierowanej przede wszystkim do pracowników handlu oraz służby zdrowia.

Według PIP, problemy z kręgosłupem są jedną z częstszych przyczyn nieobecności w pracy, dlatego podczas kampanii Inspekcja będzie namawiać do zmniejszenia obciążeń kręgosłupa, bezpiecznego podnoszenia i przenoszenia ciężarów.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH