Biegunka u noworodka

Biegunka u noworodka z pewnością może zaniepokoić świeżo upieczonego rodzica. W przypadku niemowlaka, luźne stolce nie zawsze muszą oznaczać stan chorobowy. Jakie są przyczyny biegunki i jak można jej przeciwdziałać?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, biegunka występuje wtedy, gdy niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym oddaje minimum trzy luźne lub wodniste stolce w ciągu doby. Definicja ta nie dotyczy dzieci karmionych piersią. W ich przypadku normą jest kilka, a nawet kilkanaście stolców na dobę. Jednak także u niemowląt karmionych naturalnie może wystąpić biegunka.

Stolec niemowlęcy może zmieniać się z dnia na dzień. Jego wygląd uzależniony jest od tego czy dziecko karmione jest piersią czy też mlekiem modyfikowanym. W pierwszych dniach życia dziecko wydala tzw. smółkę, czyli gęstą, ciemnozieloną lub brązowo-czarną masę. Fizjologiczny stolec dziecka karmionego w sposób naturalny pojawia się w 3-4 dobie życia. Jest półpłynny, w kolorze jasnożółtym lub musztardowym i ma lekko kwaśny zapach. Stolec dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, jest bardziej zwarty i ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową. Jeśli stolec ma kolor zielonkawy świadczyć to może o podawaniu preparatów z żelazem lub jego zawartości w mleku. Z kolei odbarwiony stolec występuje, gdy w diecie dziecka dominuje mleko. Żadna z powyższych sytuacji nie powinna nas jednak martwić, jeśli niemowlę jest pogodne i przybywa na wadze.

dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra:

 Alarmująca zawsze jest obecność w stolcu śluzu, krwi lub ropy, gdyż jest to objaw uszkodzenia śluzówki jelita. Nawet, jeśli występuje tylko raz na dobę. Wówczas niezbędna jest konsultacja pediatryczna.

Jakie są powody biegunki u dziecka?

U niemowląt przyczyn biegunki jest co najmniej kilka. Do najczęstszych należą:

  • infekcja wirusowa lub bakteryjna,
  • niewłaściwa dieta matki karmiącej piersią,
  • leki – zwłaszcza antybiotyki, które zmieniają florę jelitową dziecka,
  • ząbkowanie,
  • pasożyty w układzie pokarmowym,
  • alergia pokarmowa,
  • nietolerancja glutenu (celiakia).

Każdorazowo już przy pierwszych objawach biegunki u niemowlaka, niezależnie od przyczyny, powinniśmy zasięgnąć porady pediatrycznej. Lekarz dobierze odpowiednią ilość płynu nawadniającego i uzupełniającego elektrolity oraz podpowie co jeszcze może pomóc w tym konkretnym przypadku.

Obserwuj i reaguj

W przypadku niemowlaka biegunka może w bardzo szybkim tempie doprowadzić do odwodnienia. Dziecko, które oddaje kilka razy w ciągu doby wodniste stolce bardzo szybko traci wodę i elektrolity. O ile w przypadku starszego dziecka łatwiej jest rozpoznać ciężki stan (chociażby przez apatię, niechęć do zabawy), o tyle noworodek czy niemowlę, które więcej czasu śpią, są trudniejsze do obserwacji. Warto więc w momencie wystąpienia nieprawidłowego stolca u maluszka, śledzić także inne objawy – mniejsza ilość śliny, suchość śluzówek jamy ustnej i języka, brak łez przy płaczu, zapadnięte ciemiączko, zmniejszenie ilości moczu, mocz o ciemnej barwie – te symptomy świadczą o tym, że możemy podejrzewać odwodnienie.

Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?

Leczenie biegunki u kilkumiesięcznego dziecka polega głównie na skutecznym nawadnianiu i uzupełnianiu elektrolitów. Dzieci karmione naturalnie należy przystawiać do piersi jak najczęściej, a te karmione mlekiem modyfikowanym należy dopajać specjalnymi płynami nawadniającymi. Badania potwierdzają, że białko zawarte w mleku wspiera regenerację błony śluzowej jelit. Ponadto, aby ulżyć dziecku w chorobie, należy postarać się, by maksymalnie skrócić czas trwania biegunki preparatem, który łagodzi objawy biegunki, można go podawać już od 3 m-ca życia, jest w formie rozpuszczalnej.

źródło: informacja prasowa marki Tasectan
Rate this post

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH