Objawy recesji dziąseł

W większości zwracamy uwagę tylko na stan zębów. Czy nie ma próchnicy?Czy są równe i białe? Równie ważna jest tkanka okalająca ząb, czyli przyzębie. Pierwsze sygnały to nadwrażliwość zębów, a także widoczne obniżenie linii dziąseł. Recesja dziąseł, bo tak fachowo nazywa się ta dolegliwość, ma kilka przyczyn. Jak zapobiegać i leczyć recesję dziąseł?

Jeśli zaobserwujemy,

7 powodów, dla których nie należy ignorować krzywych zębów

Nierówne zęby to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Ma to wpływ na wiele innych aspektów m.in. zdrowotnych, z których możesz nie zdawać sobie sprawy! Dlaczego prosty zgryz jest tak istotny?

Dokładna higiena jamy ustnej u osób z nieprawidłowym zgryzem to wyzwanie. Wady takie jak np. stłoczenia zębów powodują, że trudniej dotrzeć szczoteczką,

Aparaty ortodontyczne – prawdy i mity

Aparaty ortodontyczne stają się coraz bardziej popularne. Jednak mimo to wiele osób wciąż obawia się wizyty u ortodonty. Powodem są pewne stereotypy i błędne przekonań, które narosły wokół noszenia aparatów. Jak wygląda to w praktyce?

Aparaty ortodontyczne są coraz bardziej dostępne cenowo. Pacjenci, często osoby dorosłe, sięgają po aparaty by w ten sposób rozwiązać problemy z uzębieniem.

Aparat ortodontyczny – jak zapewnić komfort?

Pierwsze dni z aparatem ortodontycznym nie należą do najprzyjemniejszych. Ból, podrażniona śluzówka oraz problemy ze spożywaniem pokarmów są na początku noszenia aparatu normą. Poza dyskomfortem nastolatkowie obawiają się również reakcji rówieśników. Czy obawy te są słuszne i jak im zaradzić?

Przed założeniem aparatu ortodontycznego czeka nas wiele wizyt i konsultacji stomatologicznych. Trzeba koniecznie wyleczyć wszystkie zęby,

Czerwone wino może zapobiegać próchnicy

Czerwone wino i wyciąg z pestek winogron mogą pomóc zapobiegać próchnicy – wykazały najnowsze badania opublikowane na łamach „Journal of Agricultural and Food Chemistry”.

Według autorów badania – zespołu naukowców pod kierownictwem M. Victorii Moreno-Arribas – próchnica, choroby przyzębia i utrata zębów dotyczą nawet 60-90 proc. światowej populacji. Problem zaczyna się, gdy wchodzące w skład płytki nazębnej bakterie uwalniają kwasy, prowadząc do demineralizacji szkliwa.

Dni Walki z Chorobami Dziąseł

**9 września w warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego odbyło się spotkanie będące zapowiedzią Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł.**

Jest to ogólnopolska akcja edukacyjna dotycząca profilaktyki chorób dziąseł, która potrwa do końca października. W ramach Programu w dniach od 20 do 30 października zaczynają się z Dni Walki z Chorobami Dziąseł. Akcja obejmie apteki w całej Polsce. Wystarczy przyjść i odebrać „Poradnik zdrowych zębów i dziąseł” wraz z próbką specjalistycznego preparatu do higieny jamy ustnej.

Dentystę na ząb

Zakup specjalnej lodówki na odpady, konieczność codziennej wymiany worków koloru czerwonego, żółtego i niebieskiego na poszczególne rodzaje odpadów medycznych – to tylko przykłady regulacji, jakim muszą podporządkować się jednoosobowe gabinety stomatologiczne.

To nonsens, by tak małe placówki medyczne podlegały tym samym przepisom, co szpitale – skarżą się “Dziennikowi Polskiemu” lekarze dentyści.

Wydane przez ministra zdrowia rozporządzenia z sierpnia ubiegłego roku określa sposób klasyfikowania odpadów medycznych, ich zbierania, magazynowania a także transportu.

Fundusz na zęby

Za wizytę u dentysty połowę chce zapłacić Narodowy Fundusz Zdrowia – zadeklarował z rozmowie z “Gazetą Prawną” szef NFZ, Andrzej Sośnierz.

“Narodowy Fundusz Zdrowia planuje poprawić finansowanie stomatologii, która jest skandalicznie nisko opłacana. Pacjent powinien mieć możliwość wyboru gabinetu między takim, gdzie zapłaci 100 proc. za wykonaną usługę, a takim, gdzie dopłaciłby tylko 50 proc., bo reszta byłaby finansowana z NFZ” – mówi Andrzej Sośnierz.

To nie takie proste

Noszony w dzieciństwie aparat ortodontyczny do prostowania krzywych zębów nie zapewnia automatycznie lepszego samopoczucia ani nie podnosi jakości dorosłego życia – informuje “British Journal of Health Psychology.”

Wśród stomatologów powszechne jest przekonanie, że dzięki ortodoncji polepsza się samoocena i samopoczucie, jednak brak było potwierdzających to dowodów.

Prowadzone przez naukowców z University of Manchester i trwające 20 lat brytyjskie badania objęły 1000 walijskich dzieci w wieku 10-11 lat i śledziły ich rozwój aż do trzydziestki.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH