Szanowni Państwo,
Ze względu na epidemię, ulegnie zmianie termin XVII Gali Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, planowanej pierwotnie na 16 kwietnia 2020.
O nowym terminie i miejscu dorocznej ceremonii, poinformujemy najszybciej jak będzie to możliwe.
Za niedogodności przepraszam, za zrozumienie dziękuję
Paweł Kruś, przewodniczący Kapituły Nagrody

Czerwone wino może zapobiegać próchnicy

Czerwone wino i wyciąg z pestek winogron mogą pomóc zapobiegać próchnicy – wykazały najnowsze badania opublikowane na łamach „Journal of Agricultural and Food Chemistry”.

Według autorów badania – zespołu naukowców pod kierownictwem M. Victorii Moreno-Arribas – próchnica, choroby przyzębia i utrata zębów dotyczą nawet 60-90 proc. światowej populacji. Problem zaczyna się, gdy wchodzące w skład płytki nazębnej bakterie uwalniają kwasy, prowadząc do demineralizacji szkliwa.

Dni Walki z Chorobami Dziąseł

**9 września w warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego odbyło się spotkanie będące zapowiedzią Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł.**

Jest to ogólnopolska akcja edukacyjna dotycząca profilaktyki chorób dziąseł, która potrwa do końca października. W ramach Programu w dniach od 20 do 30 października zaczynają się z Dni Walki z Chorobami Dziąseł. Akcja obejmie apteki w całej Polsce. Wystarczy przyjść i odebrać „Poradnik zdrowych zębów i dziąseł” wraz z próbką specjalistycznego preparatu do higieny jamy ustnej.

Dentystę na ząb

Zakup specjalnej lodówki na odpady, konieczność codziennej wymiany worków koloru czerwonego, żółtego i niebieskiego na poszczególne rodzaje odpadów medycznych – to tylko przykłady regulacji, jakim muszą podporządkować się jednoosobowe gabinety stomatologiczne.

To nonsens, by tak małe placówki medyczne podlegały tym samym przepisom, co szpitale – skarżą się “Dziennikowi Polskiemu” lekarze dentyści.

Wydane przez ministra zdrowia rozporządzenia z sierpnia ubiegłego roku określa sposób klasyfikowania odpadów medycznych, ich zbierania, magazynowania a także transportu.

Fundusz na zęby

Za wizytę u dentysty połowę chce zapłacić Narodowy Fundusz Zdrowia – zadeklarował z rozmowie z “Gazetą Prawną” szef NFZ, Andrzej Sośnierz.

“Narodowy Fundusz Zdrowia planuje poprawić finansowanie stomatologii, która jest skandalicznie nisko opłacana. Pacjent powinien mieć możliwość wyboru gabinetu między takim, gdzie zapłaci 100 proc. za wykonaną usługę, a takim, gdzie dopłaciłby tylko 50 proc., bo reszta byłaby finansowana z NFZ” – mówi Andrzej Sośnierz.

To nie takie proste

Noszony w dzieciństwie aparat ortodontyczny do prostowania krzywych zębów nie zapewnia automatycznie lepszego samopoczucia ani nie podnosi jakości dorosłego życia – informuje “British Journal of Health Psychology.”

Wśród stomatologów powszechne jest przekonanie, że dzięki ortodoncji polepsza się samoocena i samopoczucie, jednak brak było potwierdzających to dowodów.

Prowadzone przez naukowców z University of Manchester i trwające 20 lat brytyjskie badania objęły 1000 walijskich dzieci w wieku 10-11 lat i śledziły ich rozwój aż do trzydziestki.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH