Kolczyk w języku? Uważaj na zęby!

**Modna wśród młodych ludzi ozdoba jest zagrożeniem dla ich zębów – alarmują stomatolodzy.**

Ponad 70 proc. osób posiadających kolczyki w brodzie lub w języku prędzej czy później – z uszkodzonymi zębami – trafia do dentysty. Najczęściej zęby niszczymy sobie nieświadomie podczas snu lub podczas zabawy kolczykiem. „Ofiarami” kolczyków są najczęściej dziewczęta poniżej 18. roku życia. Stanowią one aż 90 proc. wszystkich przypadków uszkodzenia zębów i szkliwa przez kolczyk.

Ozdoba, która niszczy zęby?

Rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość

Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowatorski materiał stomatologiczny, który umożliwi odbudowę uzębienia nawet wówczas, kiedy występują znaczne ubytki lub zaniki kości. Zbyt mała objętość kości własnej pacjenta często jest dużą przeszkodą podczas wszczepiania implantu.

Materiał, którego pomysłodawczynią jest Mariola Kucharska, doktorantka PW, można będzie wstrzyknąć do zębodołu. Będzie on stanowił następnie podłoże do rozwoju kości i pozwalał w ten sposób na uzupełnienie jej objętości.

Łagodzenie nadwrażliwości zębiny

Łagodzenie nadwrażliwości zębiny

Farmaceuci coraz częściej stają się doradcami i opiekunami pacjentów skarżących się na różne uciążliwe dolegliwości, jak choćby zwiększona wrażliwość zębiny. Warto więc wiedzieć, jak pomóc cierpiącym. Zwiększona wrażliwość zębiny objawia się zwykle krótkotrwałym, niewspółmiernym do przyczyny, bólem, który mija samoistnie po ustąpieniu bodźca. Ból ten ma charakter kłujący lub tępy, zazwyczaj dobrze zlokalizowany. Wywołuje go najczęściej wysoka lub niska temperatura spożywanych pokarmów i napojów. Może go również powodować kwaśne albo słodkie jedzenie, a także drażnienie mechaniczne – np. podczas szczotkowania zębów.

Udowodnią, że u dentysty nie musi boleć

**24 września 2010 (piątek), godz. 10.30, podczas 20. Środkowoeuropejskiej Wystawy Produktów Stomatologicznych CEDE 2010, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się konferencja pt. „Nowe wyzwania w minimalnie inwazyjnej stomatologii”, z udziałem amerykańskiego wynalazcy dr. Marka Hochmana**

Dni Walki z Chorobami Dziąseł

**9 września w warszawskim oddziale Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego odbyło się spotkanie będące zapowiedzią Narodowego Programu Walki z Chorobami Dziąseł.**

Jest to ogólnopolska akcja edukacyjna dotycząca profilaktyki chorób dziąseł, która potrwa do końca października. W ramach Programu w dniach od 20 do 30 października zaczynają się z Dni Walki z Chorobami Dziąseł. Akcja obejmie apteki w całej Polsce. Wystarczy przyjść i odebrać „Poradnik zdrowych zębów i dziąseł” wraz z próbką specjalistycznego preparatu do higieny jamy ustnej.

Światowy dzień zdrowia jamy ustnej

**12 września, w dzień urodzin dr. Charlesa Godona, propagatora idei zdrowia jamy ustnej i założyciela FDI, obchodzimy Światowy dzień zdrowia jamy ustnej.**

Choroby jamy ustnej często są lekceważone. Tymczasem próchnica, wady zgryzu, stany zapalne w obrębie jamy ustnej są powodem nie tylko złego samopoczucia, ale mogą także prowadzić do poważnych chorób ogólnoustrojowych. Udowodniono na przykład, że obecność próchnicy, braki w uzębieniu, choroby zębodołu zwiększają ryzyko zgonu z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kilka słów o zębach i przebarwieniach

Już 3000 lat temu Chińczycy doszli do wniosku, że o zęby należy dbać. Co światlejsi czyścili je więc końskim włosiem. W 1498 r. również w Chinach powstał prototyp popularnej dziś szczoteczki do zębów. Wynalazł ją nadworny dentysta rodziny cesarskiej. Wynalazek ten sprowadził do Europy Marco Polo, ale do dziś o zębach mało kto wie tyle, ile powinien.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH