Kolczyk w języku? Uważaj na zęby!

**Modna wśród młodych ludzi ozdoba jest zagrożeniem dla ich zębów – alarmują stomatolodzy.**

Ponad 70 proc. osób posiadających kolczyki w brodzie lub w języku prędzej czy później – z uszkodzonymi zębami – trafia do dentysty. Najczęściej zęby niszczymy sobie nieświadomie podczas snu lub podczas zabawy kolczykiem. „Ofiarami” kolczyków są najczęściej dziewczęta poniżej 18. roku życia. Stanowią one aż 90 proc. wszystkich przypadków uszkodzenia zębów i szkliwa przez kolczyk.

Ozdoba, która niszczy zęby?

Czarna herbata a serce

Na podstawie przeprowadzonych badań, naukowcy z Uniwersytetu Zachodniej Australii stwierdzili, że codzienne picie trzech filiżanek czarnej herbaty obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie serca. Poza tym wzmacnia także funkcje immunologiczne.

Wspomaganie koncentracji i pamięci

Wspomaganie koncentracji i pamięci

Nie wszystkie substancje wspomagające aktywność umysłową działają tak samo. Najlepiej więc dobierać je do konkretnych potrzeb pacjentów.
Większość składników, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, powinniśmy dostarczać z pożywieniem (to możliwe, jeśli jest ono urozmaicone). Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto sięgnąć po suplementy diety. Polecane są one osobom odczuwającym pogorszenie sprawności umysłowej (problemy z koncentracją, bezsenność, apatia) lub które czeka okres wytężonej nauki czy pracy.

Zgaga i nadkwaśność - przyczyny i leczenie

Zgaga i nadkwaśność – przyczyny i leczenie

Zgaga występuje okresowo nawet u 20 proc. populacji. Nadmiar pokarmu, mocna kawa, alkohol, papierosy oraz ostro przyprawione pokarmy pobudzające wydzielanie kwasu żołądkowego, to często lekceważone czynniki wywołujące zgagę. Jest ona objawem choroby refluksowej przełyku.

Interakcje leków z pożywieniem

Interakcje leków z pożywieniem

Przyjmując leki przepisane przez lekarza, warto wiedzieć, że spożywanie niektórych pokarmów, stosowanie preparatów witaminowych oraz suplementów diety zawierających składniki roślinne lub zioła, może powodować występowanie wzajemnych oddziaływań substancji czynnych i składników pokarmowych.

Bądź piękna w karnawale

Bądź piękna w karnawale

Przed nami karnawał i czas zabaw. Aby móc bez kompleksów założyć wymarzoną kreację, zadbajmy wcześniej o wygląd naszej skóry, która w ciągu ostatnich miesięcy stała się szara i zmęczona.

Elementarz przyszłej mamy

Elementarz przyszłej mamy

Ciąża to czas zmian. Ten elementarz dedykujemy zwłaszcza tym, które po raz pierwszy przeżywają ten cudowny stan. Aby wasza ciąża przebiegała w zdrowiu i radości, a poród był łatwiejszy.

Między nami meteoropatami

Między nami meteoropatami

Już Hipokrates twierdził, że „wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi”. Prawie każdy odczuwa zmiany pogody, są jednak ludzie szczególnie na nie wrażliwi, tzw. „żywe barometry”.
Czynniki atmosferyczne, takie jak: wahania temperatury, ciśnienia, wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne wpływają na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Szczególnie na nie wrażliwi są meteoropaci. Problem meteoropatii w Polsce potęguje strefa klimatyczna z trudnymi okresami przejściowymi między jesienią a zimą oraz między zimą a wiosną.

Czas na herbatę!

Czas na herbatę!

Herbata to nie tylko napój… To wielowiekowa historia, ceremoniał parzenia, tajemnica smaku, sekret dobroczynnych właściwości i bogactwo dodatków. Herbata do tego stopnia zadomowiła się w naszym życiu, że często nie poświęcamy jej parzeniu należytej uwagi. Najczęściej pojawia się na naszych stołach jako wyraz sympatii dla gości, hasło wywoławcze spotkania towarzyskiego lub chwili odpoczynku. Jednak herbata to dużo więcej…

Budująca dieta

Budująca dieta

Wapń jest ważnym składnikiem naszych kości i zębów. Jego niedobory w organizmie mogą m.in. opóźnić wzrost, prowadzić do deformacji, łamliwości i zniekształcania kości.
Wapń w organizmie człowieka występuje w dwóch postaciach: związanej z układem kostnym na stałe, a także jako rodzaj tkanki zapasowej. Kiedy organizm odczuwa brak wapnia, pobiera go z krwi. Wykorzystuje zapas wchodzący w skład układu kostnego. Proces ten osłabia nasze kości, które stają się porowate, podatne na zniekształcenia i złamania.

Odżywianie w chorobach wątroby

Odżywianie w chorobach wątroby

Wśród „żywieniowych” przyczyn wywołujących choroby wątroby można wymienić nadmierne spożycie alkoholu, tłuszczów i węglowodanów prostych – czyli główne błędy żywieniowe Polaków.

Wszystkie choroby wątroby charakteryzują się zaburzeniami metabolizmu białkowego, upośledzeniem tolerancji węglowodanów i wchłaniania tłuszczów. Obserwowane są niedobory witamin A, D, z grupy B i C, a także magnezu, cynku, potasu, żelaza i wapnia.

Herbata w profilaktyce raka jajnika

**Naukowcy z Instytutu Queensland (Australia) odkryli, że picie herbaty – ze względu na zawarte w niej antyoksydanty – może redukować ryzyko rozwinięcia się raka jajnika u kobiet.**

Dr Christina Nagle, główna prowadząca badanie, stwierdziła w wywiadzie dla prasy, że spożywanie więcej niż czterech filiżanek czarnej, zielonej oraz ziołowej herbaty dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jajnika o blisko 30 proc.

PMS pod kontrolą

PMS pod kontrolą

Rozdrażnienie, smutek i wybuchowość to sygnał, że zbliża się miesiączka. W tym czasie władzę nad życiem kobiety przejmują hormony. Jak można złagodzić dolegliwości towarzyszące zespołowi napięcia przedmiesiączkowego?

Herbata lepsza od wody

Wbrew rozpowszechnionym opiniom, picie herbaty dobrze nawadnia organizm i daje mu więcej korzyści niż picie wody – informuje “European Journal of Clinical Nutrition”.

Codziennie powinniśmy wypijać od 1,5 do 2 litrów wody. Według rozpowszechnionych opinii (“miejskich legend”), herbata nie nawadnia organizmu tak dobrze jak woda, ponieważ ma właściwości moczopędne

Pij herbatę bez mleka

Pijąc czarną herbatę z mlekiem, eliminujemy jej dobroczynny wpływ na układ krwionośny – informują naukowcy w “European Heart Journal”.

Czarna herbata wyraźnie poprawia zdolność tętnic do rozluźniania się i rozszerzania. Wiele badań eksperymentalnych i klinicznych wskazuje na to, że ma ona działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i obniża ciśnienie krwi, dzięki czemu chroni przed chorobami sercowo-naczyniowymi.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH