Między nami meteoropatami

Między nami meteoropatami


Już Hipokrates twierdził, że „wraz z porami roku zmieniają się choroby ludzi”. Prawie każdy odczuwa zmiany pogody, są jednak ludzie szczególnie na nie wrażliwi, tzw. „żywe barometry”.
Czynniki atmosferyczne, takie jak: wahania temperatury, ciśnienia, wilgotność powietrza, promieniowanie słoneczne wpływają na ogólny stan zdrowia i samopoczucie. Szczególnie na nie wrażliwi są meteoropaci. Problem meteoropatii w Polsce potęguje strefa klimatyczna z trudnymi okresami przejściowymi między jesienią a zimą oraz między zimą a wiosną.

Sztuczny mikroklimat
Z przeprowadzonych badań wynika, że ponad 60 proc. Polaków skarży się na dolegliwości pogodowe, przy czym w grupie osób do 50. roku życia częściej są to kobiety, a po pięćdziesiątce – mężczyźni. Na zanikanie naturalnego mechanizmu przystosowawczego organizmu wpływają – zwłaszcza w miastach – działające klimatyzatory i centralne ogrzewanie. Do tego dochodzi brak ruchu, niedospanie, przeciążenie pracą, stres. Stąd znacznie więcej meteoropatów mieszka w miastach niż na wsiach, gdzie podstawą jest praca na świeżym powietrzu.

Dolegliwości pogodowe dotykają najczęściej osób cierpiących na chorobę wieńcową, nadciśnieniową, wrzodową, choroby reumatyczne, alergiczne układu oddechowego oraz psychiczne.

Gimnastyka na pogodę
Najczęstsze objawy towarzyszące meteoropatom to: bóle głowy, stawów, łamanie w kościach, nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, ospałość, uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją, bezsenność. Wszystko to niesie ze sobą poczucie przygnębienia, zniechęcenia, frustracji, wpływając wyraźnie na pogorszenie samopoczucia i jakości pracy.

Ulgę w uporczywych bólach głowy przyniosą nam środki przeciwbólowe. Dodatkowo bolące miejsca można posmarować preparatami zawierającymi olejki eteryczne.

Jeżeli zasypiamy na stojąco, pomogą filiżanka kawy lub mocnej herbaty oraz napoje energetyczne. Na problemy z koncentracją zaleca się preparaty zawierające żeń-szeń lub guaranę. Nadpobudliwość i bezsenność najlepiej ukoją zioła, szczególnie korzeń kozłka lekarskiego (waleriany), szyszki chmielu, zioła męczennicy i melisy. Na dobry początek dnia polecam też poranną gimnastykę lub spacer (można wysiąść przystanek wcześniej w drodze do pracy).

Aktywnie i zdrowo
Meteoropatii nie można całkowicie wyeliminować. Możemy jednak zadbać o kondycję i choć częściowo uodpornić się na zmiany pogody.

Pamiętajmy, by jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu, spacerować, a przy tym dobierać ubiór stosownie do pogody. Zachęcam do prowadzenia zdrowego trybu życia, regularnego snu, najlepiej przy otwartym oknie, uprawiania sportu, niekoniecznie wysiłkowego, oraz stosowania zróżnicowanej diety bogatej w warzywa i owoce – latem niskokalorycznej, a zimą bogatej w węglowodany i tłuszcze.


Najczęstsze objawy towarzyszące meteoropatom to:
• bóle głowy,
• bóle stawów,
• łamanie w kościach,
• nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego,
• ospałość,
• uczucie zmęczenia,
• trudności z koncentracją,
• bezsenność.

4.6/5 - (219 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH