Galopem przez Polskę

Galopem przez Polskę


Ośrodki jeździeckie są w wielu zakątkach Polski.
Do wyboru jest kilkaset miejsc. My przedstawiamy zaledwie kilka, lecz są one z pewnością warte uwagi.

Dla całej rodziny
Wspaniale usytuowane w Rogalińskim Parku Krajobrazowym Centrum Hipiki w Jaszkowie to miejsce magiczne. Jeździectwo jest tutaj uprawiane przez całe rodziny. Prowadzone są szkolenia na każdym stopniu zaawansowania, m.in. nauka jazdy, pielęgnacja konia, ujeżdżenie, skoki przez przeszkody, zajęcia z woltyżerki. Działa tu także Szkoła Podkuwaczy, a także Międzynarodowa Szkoła Berajtrów. Goście centrum hipicznego mogą korzystać z ponad 150 koni, z których większość to niewielkie kuce i pony.

W 2004 roku Jaszkowo było, jako pierwszy polski ośrodek, gospodarzem Mistrzostw Europy Pony. Wokół tej miejscowości rozciągają się przepiękne nadwarciańskie tereny, na miejscu są kryte ujeżdżalnie, duża baza lokalowa i świetne, domowe pierogi. Doskonała kadra jeździecka z gospodarzem Antonim Chłapowskim na czele sprawia, że Jaszkowo to obecnie ośrodek edukacji jeździeckiej o sławie międzynarodowej.

Dla młodzieży i studentów
„Chata Zbójców” stoi na skraju Puszczy Noteckiej, w Bucharzewie. Jest to stacja turystyczna założona ponad 30 lat temu przez studentów. O dawnych czasach przypomina jedynie stary żuraw na podwórku, z którego jeszcze w latach 80. trzeba było czerpać wodę do mycia. Obecnie ośrodek czynny jest przez cały rok. Na chętnych czeka ponad 35 miejsc noclegowych, jest ciepła woda, pełny węzeł sanitarny, sala kominkowa, a do tego smaczne, domowe jedzenie.

W stajni jest 13 wierzchowców, można też zamówić przejażdżkę bryczkami. „Chata Zbójców” słynie z rajdów i obozów konnych dla młodzieży. Urozmaicona okolica – jeziora, stawy, wydmowe wzniesienia i wspaniałe tereny leśne – są wręcz wymarzonym miejscem do takich jeździeckich eskapad. Gospodarze Czesław i Dagmara Kołkowie zapewniają świetną, domową kuchnię, ale też potrafią stworzyć wspaniałą atmosferę, zorganizować ognisko i oczywiście zbójecką biesiadę.

Dla amatorów i zawodników
„Bonanza” w Jędrzychowicach to ośrodek założony przez rodzinę państwa Gołąbków, którzy nade wszystko kochają konie i gości. Jan – senior rodu – to doświadczony instruktor jeździectwa, syn jest zapalonym zawodnikiem, córka specjalizuje się w hipoterapii, a gospodyni dba o dobre samopoczucie przybyszów.

Kilkanaście wierzchowców zadowoli najbardziej wybrednych jeźdźców, okolica świetnie nadaje się na konne przejażdżki lub wycieczki bryczką. Na miejscu często organizowane są regionalne zawody w skokach przez przeszkody, przybysze mają zapewnione wygodne spanie i smaczne jedzenie, zaś wszystkich pełnoletnich gości namawiamy do skosztowania specjalności tego miejsca, czyli bonanzówki.

Dla wybornych jeźdźców
Położona niespełna 60 km na zachód od Wrocławia stadnina koni Strzegom i działający przy niej LKS „Stragona” to miejsce znane miłośnikom szczególnej dyscypliny jeździeckiej, jaką jest WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego).

Na konkurs składają się trzy konkurencje rozgrywane w trzech kolejnych dniach. Pierwszy dzień to ujeżdżenie – popis harmonii i elegancji w stępie, kłusie oraz galopie na tzw. czworoboku.

Drugi dzień to próba terenowa zwana popularnie crossem – jeździec z koniem muszą wykazać się wytrzymałością i pokonać wielokilometrowy tor z kilkudziesięcioma przeszkodami terenowymi.

W trzecim dniu najważniejsza jest precyzja: skoki przez specjalne przeszkody z kolorowych drągów ustawione na placu zwanym parkurem.

To właśnie w Strzegomiu co roku odbywa się najważniejsza impreza jeździecka w naszym kraju – Puchar Świata w WKKW.

W działającej tutaj szkółce można pobierać nauki jazdy, a także zgłosić się na specjalistyczny trening sportowy. Tutaj znajduje się najnowocześniejszy w Polsce tor crossowy dostosowany do różnych stopni zaawansowania.

5/5 - (116 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH