Podwójny przeszczep u jednego pacjenta w Instytucie Kardiologii

W Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie przeprowadzono transplantację serca i nerki u 38-letniego pacjenta z przewlekłą, schyłkową niewydolnością serca i nerek. Operacja przeszczepienia nerki została wykonana w dziesiątej dobie po transplantacji serca.

Uruchomienie w Instytucie Kardiologii programu jednoczesnej transplantacji serca i nerki jest szansą dla pacjentów ze schyłkową niewydolnością serca, którzy z powodu schyłkowej niewydolności nerek nie mogli być zakwalifikowani do przeszczepienia serca,

Inkontynencja

###Nietrzymanie moczu jest problemem dotyczącym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków jest to wstydliwa dolegliwość skrywana przed lekarzem, która również w rozmowie z farmaceutą wywołuje skrępowanie u pacjenta.

Nietrzymanie moczu

Inkontynecja to problem dotyczący coraz większej grupy pacjentów. Mimo, że nie jest to groźne schorzenie, to jednak bardzo często bywa przyczyną niskiej samooceny, wstydu oraz zahamowań w kontaktach międzyludzkich.

Nietrzymanie moczu. Cichy problem.

Nietrzymanie moczu jest jedną z najczęstszych kobiecych dolegliwości zdrowotnych, obniżającą jakość ich życia i stanowiącą problem zarówno fizyczny, jak i socjalny. Poczucie wstydu powstrzymuje pacjentki przed szukaniem pomocy lekarskiej.

Łagodny przerost prostaty

Profilaktyka i wczesne wdrożenie farmakologicznego leczenia znacznej części pacjentów pozwalają uniknąć ingerencji chirurgicznej. Działać trzeba, gdy przerost prostaty jest łagodny.

Łagodny przerost gruczołu krokowego (benign prostatic hyperplasia, BPH) jest najczęstszą przyczyną zaburzeń oddawania moczu u mężczyzn. Problem ten dotyczy około 50 proc. pacjentów w wieku powyżej 50. roku życia i prawie wszystkich powyżej 85. roku życia.

nietrzymanie moczu

Inkontynencja

Nietrzymanie moczu jest problemem dotyczącym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W większości przypadków jest to wstydliwa dolegliwość skrywana przed lekarzem, która również w rozmowie z farmaceutą wywołuje skrępowanie u pacjenta.

Operacje laparoskopowe

Większość zabiegów u osób ze schorzeniami układu moczowo-płciowego wykonuje się z wykorzystaniem metod mało inwazyjnych. Operacje laparoskopowe zajmują tu szczególne miejsce.

Nerkę sprzedam

Nerkę sprzedam

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że co roku na świecie odbywa się 10 tysięcy operacji z użyciem ludzkich organów pochodzących z czarnego rynku. Lekarze uspokajają, że w Polsce nie istnieje handel ludzkimi organami do przeszczepu. Skąd
w takim razie coraz większa liczba ogłoszeń w internecie: „Sprzedam nerkę, cena do uzgodnienia”?

8 marca – Światowy dzień nerki

###Światowy Dzień Nerki to międzynarodowa kampania organizowana od 2006 roku w celu zwrócenia uwagi na problemy pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oraz edukację w obszarze profilaktyki chorób nerek.
Niewiele osób wie, że choroby nerek są częstsze niż cukrzyca.

Cukrzycowa choroba nerek a ich schyłkowa niewydolność

Cukrzycowa choroba nerek a ich schyłkowa niewydolność

Badania przesiewowe, wczesna diagnostyka cukrzycowej choroby nerek i włączenie wieloczynnikowego leczenia chorych na cukrzycę może zmniejszyć chorobowość związaną z cukrzycową chorobą nerek oraz zahamować rosnące zapotrzebowanie na leczenie nerkozastępcze.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa to stan, w którym substancje chemiczne stanowiące fizjologiczny lub patologiczny składnik moczu, wytrącają się w drogach moczowych pod postacią złogów (konkrementów). Problem ten dotyczy najczęściej osób w wieku 30-50 lat, ale może pojawić się w każdym wieku. Ocenia się, że na to schorzenie cierpi 10-12 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet. Częstość występowania kamicy nerkowej, porównywalna z częstością występowania nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, pozwala zaliczyć ją do chorób cywilizacyjnych. Rozpowszechnienie tej choroby ocenia się na 5 proc. populacji. Zauważalny jest znaczny wzrost (o około 60-70 proc.) zachorowań na kamicę nerkową w ciągu ostatnich 35 lat, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych.

menu dla nerek

Menu dla nerek

Dieta oparta na zaleceniach lekarzy i dietetyków jest najlepszą profilaktyką przeciwko chorobom nerek, nawrotom kamicy nerkowej. Co jeść, co ograniczyć, a z czego zupełnie zrezygnować, aby zadbać o swoje nerki, a przede wszystkim zatrzymać tworzenie się kamieni?

Dieta a nerki

Osoby spożywające dużo napojów sztucznie słodzonych oraz posiłki z dużą zawartością sodu są narażone na upośledzenie pracy nerek, a nawet na ich uszkodzenie.

Czy masz zdrowe nerki?

Czy masz zdrowe nerki?

Na ogół dopóki nerki są zdrowe, nie sprawiają kłopotów, pacjenci rzadko zastanawiają się nad ich stanem.
Jest to postępowanie powszechne, zrozumiałe, ale zarazem błędne.

Społeczna akcja profilaktyczna „UWAGA NERKI!”

Z inicjatywy Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2009” przy udziale Krajowego Konsultanta w dziedzinie Nefrologii prof. Bolesława Rutkowskiego i we współpracy z Polską Federacją Pacjentów „Dialtransplant”, w maju 2009 roku ufundowaliśmy 2 tys. zaproszeń na badania pod kątem zagrożenia przewlekłą chorobą nerek. Skorzystało z nich 1177 mieszkańców Warszawy i Krakowa.

Dwa tysiące bezpłatnych zaproszeń na badania w laboratoriach medycznych sieci „Diagnostyka” rozdaliśmy dzięki uprzejmości mediów m.in. radia TOK FM, PIN, VOX FM, Polska The Times i Polska Gazeta Krakowska.

Choroby nerek u ciężarnych

Wiele czynników związanych z nerkami wpływa niezależnie na stan matki i płodu. Są wśród nich: przewlekłe nadciśnienie tętnicze, białkomocz, zakażenia dróg moczowych w czasie ciąży oraz upośledzenie czynności nerek w okresie przed zajściem w ciążę. Sama ciąża może spowodować ujawnienie się schorzenia przebiegającego dotychczas w sposób utajony, np. kamicy nerkowej.

Systemowe leczenie raka nerki

Systemowe leczenie raka nerki

Rak nerki – mimo że nie jest to najczęstszy nowotwór, to jednak w każdym kraju zajmuje on 7. w przypadku mężczyzn, 8.-9. w przypadku kobiet, pozycję zapadalności wśród nowotworów. W Polsce jest to problem o tyle duży, że na około 3600 zachorowań rocznie, większość z tych przypadków rozpoznajemy późno. Ci chorzy do niedawna nie byli leczeni. Niemniej jednak postęp w badaniach nad tym nowotworem jest niesłychany. Jakieś pięć lat temu wiadomo było tylko tyle, że nie poddaje się żadnemu leczeniu, za wyjątkiem cytokin, które wtedy w Polsce negowano.

Z prof. Cezarym Szczylikiem, onkologiem z Wojskowego Instytutu Medycznego, prezydentem Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej, rozmawia Grzegorz Kowalewski.

Leczenie nerkozastępcze

Uszkodzenie nerek w przebiegu takich chorób, jak cukrzyca, kłębuszkowe zapalenia nerek, nadciśnienie tętnicze, wielotorbielowatość, prowadzi do nieodwracalnej, schyłkowej niewydolności tego narządu. Pojawia się konieczność terapii zastępczej: dializy lub transplantacji.

autor:
Magdalena Durlik

profesor Klinika Medycyny Transplantacyjnej i Nefrologii, Instytut Transplantologii, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Hiponatremia u osób w podeszłym wieku

To jedno z najczęściej spotykanych w praktyce lekarskiej zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Ze względu na starzenie się społeczeństw i związane z wiekiem zmiany funkcji nerek, współistnienie rozmaitych chorób i stosowane leczenie, hiponatremia stanowi powszechny problem wśród pacjentów w podeszłym wieku.

tekst:
lek. med. Joanna Goździkiewicz,
prof. Michał Myśliwiec
Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Zespoły chorobowe w chorobach nerek

Zespoły chorobowe w chorobach nerek

Najczęstsze nieprawidłowości w badaniu moczu, związane z chorobami nerek, to mikroskopowy krwinkomocz i krwiomocz, białkomocz oraz ropomocz. Występują jako składowa różnych zespołów klinicznych.

tekst:
dr Hanna Augustyniak-Bartosik,
prof. Marian Klinger
Katedra i Klinika Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej AM we Wrocławiu

12

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH