8 marca – Światowy dzień nerki

Światowy Dzień Nerki to międzynarodowa kampania organizowana od 2006 roku w celu zwrócenia uwagi na problemy pacjentów z przewlekłą chorobą nerek oraz edukację w obszarze profilaktyki chorób nerek.
Niewiele osób wie, że choroby nerek są częstsze niż cukrzyca.

W 2012 r. Światowy Dzień Nerki odbywać się będzie pod hasłem „Donate Kidneys for Life Receive”. Koncentrował się będzie na transplantologii. Przewlekła niewydolność nerek wiąże się z komplikacjami, które powodują poważny uszczerbek na zdrowiu. Udany przeszczep nerki nie tylko zapewnia pacjentom lepszą jakość życia, pozwala na większą swobodę i samodzielność, ale także wydłuża ich życie.

Szacuje się, że na świecie żyje ponad 600 milionów ludzi mających uszkodzone nerki. W Polsce na nerki choruje co dziesiąta osoba (4 mln.), a tymczasem według przeprowadzonego w 2009 roku przez OBOP sondażu, badaniom diagnostycznym w zakresie chorób nerek poddało się jedynie 5 proc. Polaków. Wyniki Programu Wczesnego Wykrywania Chorób Nerek w Polsce (PolNef) wskazują jednak, że przewlekłą chorobę nerek PChN może mieć nawet 18 proc. Polaków.

Prof. dr hab. med. Ryszard Gellert z Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, organizator konferencji medycznej z okazji Światowego Dnia Nerki tłumaczy, że „każdy dorosły powinien mieć wykonane co roku badanie ogólne moczu. Jest to konieczne jeśli ktoś z rodzeństwa lub rodziców ma cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub przewlekłą chorobę nerek. Natomiast u osób chorych na nerki, na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze badanie to jest wręcz obowiązkowe, a odstęp między kolejnymi badaniami określa lekarz prowadzący”.

Oprócz badania moczu zaleca się, aby okresowo badać także zawartość kreatyniny we krwi. Nad częstością wykonywania tych badań powinien czuwać lekarz rodzinny. Niestety bardzo często się zdarza, że pacjent dowiaduje się, że ma chore nerki zbyt późno. Leczenie wtedy jest juz niemożliwe i jedyną metoda na utrzymaniu go przy życiu jest zastosowanie kuracji nerkozastępczej, czyli dializ lub przeszczepienia nerki.

4.8/5 - (329 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH