W biurze i w szpitalu – psy mile widziane

W historii świata związek między ludźmi a zwierzętami stał się jedną z najbardziej wyjątkowych i trwałych więzi. Dzielimy swoje życie i przestrzeń ze zwierzętami domowymi praktycznie od początku cywilizacji. Ta szczególna relacja niesie ze sobą wiele korzyści dla obu stron.

Zwierzęta domowe są nie tylko naszymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw, ale także partnerami w pracy i opiekunami.

Brak koncentracji u dzieci

Brak koncentracji u dziecka – jak nad nią pracować?

Istnieje wiele czynników, które mogą rozpraszać uwagę dziecka. Wśród nich znajdziemy m.in. coraz bardziej wymyślne zabawki z wieloma funkcjami, szybkie tempo życia rodziców i brak zainteresowania, a także zła dieta. To przekłada się na brak koncentracji u dzieci, która jest bardzo ważna w zdobywaniu wiedzy przez najmłodszych, chociażby w szkole. 

Joga masaż Marcus Bongart sposoby na stres

Sposoby na stres: medytacja i zrelaksowany umysł w pracy

Qigong, joga, tai chi – łagodne ćwiczenia połączone z medytacją działają korzystnie na motywację i koncentrację pracowników. Przetestowali to już pracownicy firm skandynawskich. Polskie firmy coraz częściej w swoich siedzibach tworzą strefy medytacji i zapraszają specjalistów, którzy mają pomóc kadrze odprężyć się w pracy.

Stokrotka - symbol solidarności z chorymi na depresję

Depresja to nie tylko obniżony nastrój

11 edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji

Wystartowała 11 edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, która wzorem lat ubiegłych, również w tym roku będzie poświęcona konkretnym działaniom dla pacjentów oraz najbliższych im osobom.

Dwa pytania pomogą w diagnozie alkoholizmu

Wystarczy zadać dwa proste pytania, na które pozytywna odpowiedź może świadczyć, że mamy problem z nadużywaniem alkoholu – wynika z badań brytyjskich naukowców.

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester twierdzą, że odpowiedź tylko na dwa poniższe pytania może pomóc lekarzowi, który przyjmuje pacjenta, w zdiagnozowaniu potencjalnego lub rzeczywistego problemu z nadużywaniem alkoholu.

1. Jak często wypijasz sześć lub więcej drinków przy jednej okazji?
2. Czy w rezultacie picia lub zażywania narkotyków w zeszłym roku wydarzyło się coś, czego sobie nie życzyłeś?

Narkotyki wciąż zabijają młodych Europejczyków

Nielegalne używki wciąż przyczyniają się do wielu zgonów wśród młodych ludzi. Takie wnioski płyną z najnowszego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii w Lizbonie.

Eksperci szacują, że na sto przedwczesnych zgonów wśród nastolatków, nawet dwie osoby umierają właśnie z powodu nielegalnych substancji – zarówno bezpośrednio, na przykład po przedawkowaniu, jak i pośrednio, w wyniku chorób, wypadków, przemocy czy samobójstw.

Polki palą i piją w czasie ciąży

Ponad 7 proc. ciężarnych Polek nałogowo pali papierosy, co piąta jest bierną palaczką, a co 10. pije alkohol. Przyszłe mamy sięgają także po leki uspokajające i nasenne. Sytuację ma poprawić program profilaktyczny w zakresie przeciwdziałania uzależnianiu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego za 2012 r. wynika, że środki uspokajające lub nasenne w ciąży przyjmuje ponad 2 proc. kobiet.

Ok. 10 proc. kobiet przyznaje się do picia alkoholu w ciąży

Skutkiem nawet okazjonalnego picia alkoholu przez kobiety w ciąży może być tzw. płodowy zespół alkoholowy (FAS) – uszkodzenie mózgu powodujące trudności w uczeniu, zapamiętywaniu, nadpobudliwość.
Każda ilość alkoholu, nawet lampka wina czy piwo może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku, uszkadzając jego mózg lub powodując inne wady wrodzone – alarmują specjaliści.

Czy można uzależnić się od preparatów witaminowych?

Nadmiar niektórych witamin i składników mineralnych może prowadzić do uzależnienia i zaburzenia równowagi organizmu. Tymczasem z roku na rok w aptekach, supermarketach i zwykłych sklepach osiedlowych jest coraz większy wybór suplementów diety i coraz większa liczba Polaków po nie sięga.

Częściej są to kobiety niż mężczyźni. Chcą schudnąć, wzmocnić organizm, poprawić stan skóry, włosów i paznokci. Prawie 30 proc. stosujących suplementy zażywa je profilaktycznie, bez wyraźnych wskazań. Często łykają po kilka różnych kapsułek dziennie.

Nowe programy terapeutyczne

Nowe programy terapeutyczne

Kontynuując publikacje na temat sytuacji pacjentów onkologicznych w Polsce, postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są prace Ministerstwa Zdrowia, związane z wdrażaniem programów terapeutycznych dotyczących chorób onkologicznych. Obchodzony w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego skłonił nas do zbadania sytuacji chorych na ten nowotwór. Z wiceministrem zdrowia Adamem Fronczakiem oraz dyrektorem Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Arturem Fałkiem rozmawiała Katarzyna Pinkosz.

Sposoby na rzucenie palenia

Sposoby na rzucenie palenia

Nikotynizm, oprócz tego, że jest formą uzależnienia, stanowi także jeden z najczęstszych czynników ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych, jak np. choroba wieńcowa, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, POChP czy nowotwory. Warto więc namawiać pacjentów do zerwania z nałogiem.

Koniec z papierosami

Koniec z papierosami

Nikotynizm, oprócz tego, że jest formą uzależnienia, stanowi także jeden z najczęstszych czynników ryzyka wielu chorób cywilizacyjnych. Warto więc jak najszybciej podjąć walkę nałogiem.

Potrzebne są nowe programy terapeutyczne

Potrzebne są nowe programy terapeutyczne

W pierwszym okresie po dopuszczeniu do obrotu nowego leku onkologicznego na terenie UE, dostęp do niego jest mocno ograniczony. Zgodnie z rozporządzeniami ministerialnymi i procedurami NFZ, nowa substancja czynna nieujęta wcześniej w tzw. katalogu chemioterapii ani w żadnym z „narządowych” terapeutycznych programów zdrowotnych, może być rozliczana wyłącznie w ramach indywidualnych zgód dyrektorów poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ, czyli w ramach tzw. chemioterapii niestandardowej. Wiąże się to z powstawaniem pewnych dysproporcji pomiędzy poszczególnymi województwami: w niektórych łatwiej o zgody, w innych – znacznie trudniej. Problem nie dotyczy wyłącznie Polski – często krytykowane w Wielkiej Brytanii rozwiązanie postcode prescribing można porównać do polskiej chemioterapii niestandardowej.

Ambasador niepalenia

Ambasador niepalenia

Czym jest palenie papierosów?
Jest wdychaniem i wprowadzaniem do organizmu mieszaniny 4 tys. związków chemicznych. W wolno tlącym się stożku papierosa temperatura wynosi 600-900°C − to po prostu proces suchej destylacji zawartych tam substancji. Setki z nich są toksyczne, co najmniej 40 jest rakotwórczych, dziesiątki są kardiotoksyczne i pneumotoksyczne. Są też wśród nich substancje, które zmniejszają odporność organizmu oraz zawartość różnych biologicznie ważnych substancji w organizmie.

Paląc zabijasz swoje dziecko

Paląc zabijasz swoje dziecko

Jak podają statystyki, od 22 do 28 proc. Polek w ciąży pali papierosy, w tym 40 proc. ciężarnych z wykształceniem podstawowym i 11 proc. z wykształceniem wyższym. Szacuje się, że 120-140 tysięcy noworodków urodzonych każdego roku jest przez długi czas narażonych na trucizny i substancje rakotwórcze zawarte w dymie papierosów wypalanych przez matki.

Papieros na ławie oskarżonych

Papieros na ławie oskarżonych

W Polsce na choroby wywołane paleniem tytoniu umiera rocznie ponad 80 tys. osób. Nałóg palenia wyraźnie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, nowotworów złośliwych i przewlekłych chorób układu oddechowego. Jest przyczyną ponad 90 proc. przypadków raka płuc, 65 proc. przypadków raka krtani i gardła oraz 30 proc. przypadków raka trzustki. W Polsce palenie papierosów odpowiedzialne jest za prawie połowę przedwczesnych zgonów osób w średnim wieku. Żaden inny czynnik nie ma tak negatywnego wpływu na stan zdrowia ludzi.

O paleniu bez znieczulenia

O paleniu bez znieczulenia

Ciągłe niedotlenienie powoduje obniżenie wydolności mięśnia sercowego palacza i zmiany nekrotyczne w sercu. Ponadto wzmaga miażdżycowe odkładanie się cholesterolu i tłuszczów w naczyniach wieńcowych. Nie dość, że krew palacza jest uboga w tlen, to jest gęsta i przepycha się przez zwężone naczynia zaczopowane złogami cholesterolu. Przewody są niedrożne, a przecież serce musi pompować krew. Konsekwencją jest nadciśnienie.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH