Witamina D  – odkrycie ostatnich lat

Witamina D – odkrycie ostatnich lat

Pierwsze informacje, że ma ona wpływ nie tylko na kości, pochodziły z Japonii. Na Uniwersytecie w Osace leczono z osteoporozy mężczyznę, chorego jednocześnie na łuszczycę. Otrzymywał on kalcytriol, jeden z metabolitów witaminy D – dwuhydroksypochodną witaminy D3. Okazało się, że po jego zażywaniu u chorego zaczęły się zmniejszać również zmiany łuszczycowe!

Ostrożnie z paracetamolem

Zbyt duża, choć pozornie nieszkodliwa dawka przeciwbólowego i przeciwgorączkowego paracetamolu przyjmowana codziennie przez tygodnie czy miesiące może mieć fatalne działanie – informuje „British Journal of Clinical Pharmacology”.

Choć paracetamol to skuteczny środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, ze względu na bezpieczeństwo stosowania polecany do stosowania u dzieci, jego duże dawki mogą uszkadzać wątrobę.

W ciągu 16 lat specjaliści z Edinburgh University (Wielka Brytania) zaobserwowali 161 przypadków znacznego przewlekłego przedawkowania paracetamolu.

Czy można uzależnić się od preparatów witaminowych?

Nadmiar niektórych witamin i składników mineralnych może prowadzić do uzależnienia i zaburzenia równowagi organizmu. Tymczasem z roku na rok w aptekach, supermarketach i zwykłych sklepach osiedlowych jest coraz większy wybór suplementów diety i coraz większa liczba Polaków po nie sięga.

Częściej są to kobiety niż mężczyźni. Chcą schudnąć, wzmocnić organizm, poprawić stan skóry, włosów i paznokci. Prawie 30 proc. stosujących suplementy zażywa je profilaktycznie, bez wyraźnych wskazań. Często łykają po kilka różnych kapsułek dziennie.

Jak stosować leki przeciwbólowe

Jak stosować leki przeciwbólowe

Najlepszym miejscem zakupu leków przeciwbólowych jest apteka. Kupując tam, mamy pewność, że lek był przechowywany w odpowiednich warunkach. Poza tym możemy zasięgnąć porady farmaceuty.

Lecznicze właściwości aloesu...

Lecznicze właściwości aloesu… Farmaceuta radzi

Prowadzę siedzący tryb życia – spędzam w biurze wiele godzin. Może dlatego często się przeziębiam, mam też zaparcia i niestrawność. Jak mogę wspomóc mój organizm przed zbliżającą się wiosną? Słyszałam, że w takich przypadkach pomocny jest aloes.

Farmacja szpitalna

Farmacja szpitalna

Wszystkie apteki muszą dostosować się do obowiązującego prawa farmaceutycznego, a więc powinny w nich powstać pracownie cytostatyków, żywienia pozajelitowego. Niestety, szpitale nie mają środków na rozwój i modernizację. Z braku pieniędzy wynika też problem deficytu personelu. Nadal istnieją apteki, w których jest tylko jeden magister farmacji, a pozostali pracownicy to personel pomocniczy. Poza tym wynagrodzenia farmaceutów w wielu szpitalach odbiegają od uposażenia lekarzy, a nawet pielęgniarek. Problem jest też z różnorodnością nowych zadań w myśl ustawy o wyrobach medycznych, która nie do końca sprecyzowała, które z tych wyrobów mają przechodzić przez aptekę.

Antykoncepcja nastolatków

Antykoncepcja nastolatków

Dane porażają: wśród dzieci do 15. roku życia współżycie seksualne rozpoczęło 27 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt. W grupie 17-18-latków inicjację ma już za sobą 40 proc. chłopców i 32 proc. dziewcząt. W niektórych szkołach kwitnie nie tylko rynek
dopalaczy i narkotyków, ale też środków antykoncepcyjnych.

Odurzające OTC

Odurzające OTC

Problem narkomanii przenosi się z niedawno zamkniętych sklepów z dopalaczami do aptek ogólnodostępnych. Pseudopacjenci wykorzystują substancje zawarte w lekach OTC jako środki odurzające. Wymieniają się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem stron internetowych. Czy można temu zaradzić?

Stosuj leki  ściśle wedłg zaleceń

Stosuj leki ściśle według zaleceń

Mimo że regularne stosowanie leków ma kluczowe znaczenie dla powodzenia terapii, to jedynie około połowa pacjentów stosuje się do zaleceń lekarskich.

Regularne przyjmowanie leków jest szczególnie ważne w chorobach przewlekłych, zwłaszcza kardiologicznych. Zaprzestanie kuracji może zakończyć się w tym przypadku zawałem mięśnia sercowego czy udarem mózgu.

Skuteczność terapii – dla każdego coś innego

Każdy człowiek jest inny, dlatego nie wszystkie leki działają na nas tak samo. Poznaj z nami najciekawsze tajemnice działania leków. Dawka leku zależy od wieku pacjenta, z tego powodu na ogół nie podaje się dorosłym i dzieciom tych samych pigułek. Skuteczność terapii może zależeć od płci, a także od tego, czy cierpimy na inne schorzenia. Na wyniki leczenia może wpłynąć również to, co jesz i pijesz – leki nie lubią alkoholu i niektórych pokarmów.

Witaminy dla kobiety w ciąży

Witaminy dla kobiety w ciąży

Wszystko, czego dziecko teraz potrzebuje, dostaje od mamy. Czy jednak wystarczy, że kobieta w ciąży odżywia się zdrowo, czy też powinna przyjmować preparaty z witaminami? A jeśli tak, to które?

Kobieta w ciąży nie może jeść „za dwoje” – powinna jeść „dla dwojga”. To wielka różnica. Zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta tylko nieznacznie (dopiero w 2. i 3. trymestrze trzeba jeść o 300 kcal więcej niż przed ciążą). A 300 kcal to niewiele – taką wartość kaloryczną mają trzy szklanki chudego mleka lub dwa banany, albo cztery kromki chleba. Znacznie bardziej wzrasta za to zapotrzebowanie przyszłej mamy na składniki odżywcze, m.in. na niektóre witaminy.

Środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego

Środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego

Według obowiązującego prawa, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego charakteryzuje się tym, że – bądź to ze względu na specjalny skład, bądź też sposób przygotowania – wyraźnie różni się od środków spożywczych powszechnie spożywanych.1

Czego organizm potrzebuje zimą?

Czego organizm potrzebuje zimą?

Krótkie dni, temperatura poniżej zera i długie godziny spędzane w zamkniętych pomieszczeniach… Tak wygląda zimowa rzeczywistość w naszym klimacie. Nie sprzyja ona aktywności fizycznej i sprawia, że stajemy się bardziej podatni na choroby. Zima nie musi być jednak okresem ciągłych infekcji.

Co kryje w sobie  żelowy miś?

Co kryje w sobie żelowy miś? – witaminy dla dzieci

W aptekach można znaleźć wiele preparatów przeznaczonych dla najmłodszych pacjentów. Półki często zapełnione są syropami, tabletkami zawierającymi witaminy, lizakami na odporność, czy też żelkami – postacią leku najbardziej lubianą przez dzieci.

Farmaceuta radzi... Przeziębienie

Farmaceuta radzi… Przeziębienie

W okresie jesienno-zimowym znacznie częściej chorujemy na grypę i przeziębienie. Częściej też kupujemy preparaty, które mają nas „postawić na nogi”. Zwykle są to środki dostępne bez recepty, których skład jest bardzo podobny. Łatwo więc o przedawkowanie któregoś ze składników.

Siła aronii

Siła aronii

Co kraj to obyczaj – również jeśli chodzi o profilaktykę chorób układu krążenia. Japończycy piją zieloną herbatę, Francuzi postawili na czerwone wino, a Polacy – na aronię.

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

Stosowanie opioidów w bólu przewlekłym nienowotworowym

Do niedawna stosowanie opioidów w leczeniu przewlekłego bólu w chorobach nienowotworowych wzbudzało wiele kontrowersji. Okazuje się jednak, że w większości przypadków opioidy są bardzo skuteczne, chociaż sam proces leczenia musi być ściśle monitorowany. Stosowanie opioidów w uśmierzaniu bólu ostrego nie budzi kontrowersji. Dowiedziono, że jego skuteczne uśmierzanie zmniejsza częstość powikłań, skraca czas leczenia i obniża jego koszty.

NLPZ i bisfosfoniany

NLPZ i bisfosfoniany

Najnowsze doniesienia sugerują, że jednoczesne stosowanie preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i bisfosfonianów może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia choroby wrzodowej.

Z bólem nie ma żartów

Z bólem nie ma żartów

Leki przeciwbólowe są łatwo dostępne, można je kupić w aptece bez recepty, a nawet w sklepie spożywczym. Na ogół są one skuteczne i bezpieczne, ale muszą być stosowane z rozwagą i według wskazówek zawartych w ulotce.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH