pigułki antykoncepcyjne

Pigułki antykoncepcyjne – czy mogą wpływać na samopoczucie?

Czy pigułki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na samopoczucie? Okazuje się, że 61 % kobiet jest pewnych, że tabletki antykoncepcyjne mogą mieć w tej kwestii pozytywne działanie. Specjaliści przeprowadzili badanie wśród kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną. Padły pytania na temat nastawienia i odczuć względem stosowanych przez nie metody antykoncepcyjnej. 

 Czy pigułki antykoncepcyjne mogą poprawiać samopoczucie?

antykoncepcja tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne odpowiednio dobrane – czyli jakie?

Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczania się przed niechcianą ciążą są tabletki antykoncepcyjne. Mimo, że od lat są dostępne na rynku i powszechnie stosowane, to jednak ich odpowiedni, indywidualny dobór pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Mimo, że wiele kobiet, które tę metodę stosuje, deklaruje, że przed przepisaniem konkretnych tabletek, lekarz powinien przeanalizować wiele różnych aspektów oraz wykonać odpowiednie badania,

Antykoncepcja - metody zapobiegania ciąży

Bezpieczne wakacje: antykoncepcja – metody i porady

Słońce i wolny czas mają na nas znaczący wpływ – często stajemy się bardziej beztroskie i skłonne do szaleństwa. Jednak zachowajmy odrobinę rozsądku i pamiętajmy czym jest antykoncepcja. Metody zabezpieczania są różne. Jak wybrać właściwą?

Ligunin® laureatem Nagrody Profesorów Farmacji

Przyszedł czas na jubileuszową X edycję Nagrody Profesorów Farmacji.

Jak co roku, poświęcona jest suplementom diety, które w dobie XXI wieku są szeroko rozpowszechniane na polskim rynku farmaceutycznym. W niniejszej edycji konkursu pozytywnie oceniono suplementy diety, które spełniają wszelkie standardy stawiane dobrym produktom i wyróżniają się na tle innych. Są bezpieczne dla zdrowia pacjentów oraz wywierają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Więcej o Nagrodzie Profesorów Farmacji

Uratować życie kobiet

Uratować życie kobiet

W Polsce rocznie z powodu raka szyjki macicy umiera 2 tysiące kobiet. Niedawno powstała Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rsm. Jej celem jest zmiana tych niechlubnych statystyk.

Rak szyjki macicy to podstępna choroba. Pozostaje utajona przeciętnie od 3 do 10 lat. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów wśród kobiet. Co roku rak szyjki macicy zostaje rozpoznany u ponad miliona pacjentek
na świecie. W Polsce rocznie tę diagnozę słyszy prawie 3,5 tysiąca kobiet zgłaszających się do ginekologów. Niestety aż połowa z nich umiera.

Klauzula sumienia farmaceuty - prawnik radzi...

Klauzula sumienia farmaceuty – prawnik radzi…

Czy farmaceuta ma prawo odmówić sprzedaży leków lub wyrobów medycznych, powołując się na tzw. klauzulę sumienia, podobnie jak to jest w przypadku lekarzy? Chodzi mi na przykład o prezerwatywy lub inne środki antykoncepcyjne, których przeznaczeniem nie jest ratowanie zdrowia lub życia. Maria z Warszawy

Aresztowano kobietę za handel tabletkami poronnymi

Tarnobrzeski sąd aresztował kobietę podejrzaną o handel lekami poronnymi. To już druga osoba zatrzymana w tym śledztwie. Obojgu podejrzanym grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Zatrzymana to 38-letnia Edyta W. Kilka miesięcy wcześniej, w lipcu, policja zatrzymała w Bydgoszczy 48-letniego Jerzego K., który na poczcie chciał nadać kilka przesyłek z tabletkami.

Probiotyki – sprzymierzeńcy kobiet

Probiotyki – sprzymierzeńcy kobiet

Czy bakterie mogą nam pomóc w walce z chorobotwórczymi organizmami atakującymi układ moczowo-płciowy? Tak! Zastosowanie robiotyków ginekologicznych pomoże nam pozbyć się nieproszonych gości i ułatwi powrót do zdrowia.

Dzieci rodzą dzieci

Dzieci rodzą dzieci

W niektórych szkołach kwitnie nie tylko podziemny rynek narkotyków i dopalaczy, ale też środków antykoncepcyjnych. Problemu nie zauważają szkoła, rodzice, lekarze, resorty zdrowia i edukacji. Aż do czasu, gdy nastolatka rodzi dziecko.

Antykoncepcja nastolatków

Antykoncepcja nastolatków

Dane porażają: wśród dzieci do 15. roku życia współżycie seksualne rozpoczęło 27 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt. W grupie 17-18-latków inicjację ma już za sobą 40 proc. chłopców i 32 proc. dziewcząt. W niektórych szkołach kwitnie nie tylko rynek
dopalaczy i narkotyków, ale też środków antykoncepcyjnych.

Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne

Zbyt długa ekspozycja na promieniowanie słoneczne prowadzi do oparzeń skóry. Szczególnie narażone są na nie osoby o jasnej karnacji, z jasnymi lub rudymi włosami, a także z dużą ilością znamion barwnikowych. Jak łagodzić skutki nieodpowiedzialnego opalania? Słońce ma pozytywny wpływ na organizm człowieka. W ciepłe, słoneczne dni wzrasta poziom endorfin w mózgu, dlatego mamy lepszy humor i więcej energii, niż podczas pochmurnej pogody. Ponadto, ekspozycja na słońce dostarcza organizmowi witaminę D3. Jednak z kąpieli słonecznych należy korzystać rozsądnie, o czym wielu urlopowiczów zapomina.

Wanda Nowicka

Prawo do klauzuli sumienia

Farmaceuci są obecnie w Polsce jedynymi przedstawicielami zawodu medycznego, którzy nie mogą posłużyć się klauzulą sumienia. Burza rozpętała się po rozszerzeniu klauzuli sumienia dla lekarzy. W październiku 2010 r. Rada Europy wzmocniła klauzulę sumienia dla lekarzy. Zgodnie z nią „szpital, placówka czy osoba nie mogą być przedmiotem presji czy dyskryminacji ani ponosić żadnej odpowiedzialności”, gdy odmówią przeprowadzenia aborcji czy eutanazji lub wzięcia udziału w którymś z tych zabiegów.

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM - Uczymy odpowiedzialności  za pacjenta

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM – Uczymy odpowiedzialności za pacjenta

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM oficjalnie został powołany wiosną ubiegłego roku, natomiast do jego utworzenia doprowadziły rozmowy zapoczątkowane 2-3 lata temu. Najpierw to Zakład Farmacji Stosowanej prowadził przedmiot opieki farmaceutycznej, w niewielkim jeszcze zakresie, w ramach dodatkowych działań. Na chwilę obecną jest ona przedmiotem egzaminu wraz z farmakoterapią z naukową informacją o leku. Te dwa przedmioty realizujemy równolegle, ponieważ częściowo się one zazębiają.

Czerwone

Czerwone, zmęczone, suche oczy

Oczy dostarczają naszemu mózgowi 85 proc. wiedzy o świecie. Wykorzystują przy tym 2/3 wszystkich bezpośrednio łączących z mózgiem połączeń nerwowych. W proces analizy sygnałów odbieranych przez narząd wzroku zaangażowane jest aż 10 proc. wszystkich komórek mózgowych.

Edukacja seksualna - "Ponton"

Edukacja seksualna – “Ponton”

Ponton to grupa wolontariuszy, którzy zajmują się edukacją seksualną. Działamy przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Doradzamy w sprawach dojrzewania, antykoncepcji, zdrowia. Prowadzimy poradnictwo e-mailowe, telefoniczne, zajęcia w szkołach, a także organizujemy happeningi.

Woda zdrowia doda

Woda zdrowia doda

Woda mineralna zapewnia odpowiednie nawodnienie organizmu oraz zawiera cenne minerały, dzięki czemu ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia i urody. Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry płynów, w tym około 1,5 litra wody mineralnej.

Rewolucja w antykoncepcji?

**Być może już niedługo do aptek trafi żel o działaniu antykoncepcyjnym, który aplikuje się wcierając w skórę brzucha, ud, ramion lub przedramion.**

Codzienne stosowanie preparatu o nazwie Nestorone ma zapewnić kobiecie ochronę przed niechcianą ciążą. Działanie nowego środka potwierdziły badania nowojorskich naukowców, którzy przez siedem miesięcy obserwowali 18 aktywnych seksualnie kobiet w wieku od 20 do 40 lat. W czasie trwania eksperymentu żadna z kobiet, które stosowały Nestorone, nie zaszła w ciążę.

Wkładka domaciczna uchroni przed rakiem trzonu macicy?

**Naukowiec z uniwersyteckiego szpitala w Madrycie, Lucas Minig, przeprowadził badania na czternastu kobietach cierpiących na raka endometrium oraz dwudziestu kobietach dotkniętych przerostem endometrium. Zauważył on, że wkładka domaciczna, tzw. spirala, może być pomocna w leczeniu tych schorzeń.**

Zaplanuj swoją rodzinę

Planowanie ciąży

Dobór metody antykoncepcyjnej jest zawsze indywidualny dla każdej pacjentki i zależy od wieku kobiety, jej przeszłości położniczej (czy rodziła, czy nie rodziła dzieci), obecności ewentualnych schorzeń ogólnoustrojowych, tj. cukrzyca, choroby nerek, choroby serca, a także od preferencji zgłaszanych przez pacjentkę, tj. chęć przyjmowania tabletek, iniekcji, plastrów, systemów domacicznych, czy też stosowania metod barierowych lub naturalnych zapobiegania ciąży.

Mama, czy już babcia?

**Rozpacz i zażenowanie, płacz, przerażenie i panika, a innym razem opanowanie i brak emocji lub wręcz spokój – takie reakcje towarzyszyły rodzicom, którzy bardzo wcześnie zostali dziadkami.**

Mimo początkowego szoku i niedowierzania, dość łatwo jednak zaakceptowali sytuację, w której się znaleźli, choć to głównie na nich spoczął obowiązek wychowania kolejnego dziecka – wynika z badania CBOS przeprowadzonego na „młodocianych dziadkach” w ramach III edycji Kampanii na rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3”.

Co twoje dziecko wie o… seksie?

Co twoje dziecko wie o… seksie?

W większości polskich domów seks jest nadal tematem tabu. Rodzice unikają takich rozmów, a w szkołach brakuje zajęć z edukacji seksualnej. Skąd więc młodzież czerpie informacje na ten temat?

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna

W Polsce jest to pigułka na receptę, musi ją przepisać lekarz. Bierze on pod uwagę potrzeby pacjentki oraz ewentualne przeciwwskazania. Na pewno u nas antykoncepcja po stosunku jest stosowana rzadziej niż w krajach zachodnich. Kilka lat temu przeprowadzałem takie badania w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Wtedy tę metodę w Polsce stosowała raz w roku jedna na 200 kobiet w wieku rozrodczym, a w Anglii – jedna na 19 kobiet. Różnice te nie wynikają z faktu, że kobiety w Polsce są bardziej odpowiedzialne niż w Anglii czy rzadziej współżyją, tylko z faktu, że mają trudniejszy dostęp do pigułki oraz dużo mniejszą świadomość, że taka antykoncepcja w ogóle istnieje. To oczywiście się zmieniło, być może teraz w Polsce co setna czy co dziewięćdziesiąta kobieta stosuje tę metodę antykoncepcji.

Antykoncepcja dla kobiet z grup ryzyka

Antykoncepcja dla kobiet z grup ryzyka

W wyborze odpowiedniej metody antykoncepcyjnej należy kierować się wiekiem pacjentki oraz jej trybem życia. Należy również brać pod uwagę przeciwwskazania i ewentualne działania niepożądane, a także wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Probiotyki w ginekologii i położnictwie

Preparaty probiotyczne stosuje się profilaktycznie i leczniczo w celu przywrócenia i uzupełnienia prawidłowej flory układu moczowo‑płciowego. Stosowane w ginekologii probiotyki zwykle mają postać dopochwową, jednak coraz ważniejszą rolę zaczynają odgrywać te podawane doustnie.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH