Uroda w czasie ciąży

Uroda w czasie ciąży

Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety ciężarnej, powodują przyspieszenie przemiany materii, zaburzenia krążenia krwi oraz przyrost masy ciała. Nie pozostaje to bez konsekwencji dla samopoczucia i wyglądu. Zdrowa kobieta, aktywna fizycznie, spędzająca dużo czasu na świeżym powietrzu, która właściwie się odżywia i prawidłowo przyswaja dostarczone produkty, nie wymaga uzupełniania witamin i mikroelementów. Jednak czas oczekiwania na potomstwo – stawia dodatkowe wymagania w zakresie zapotrzebowania na substancje odżywcze.

Choroby kobiece

Choroby kobiece

Strefy intymne są bardzo delikatną, wrażliwą i skłonną do podrażnień częścią kobiecego ciała. Niemal każda kobieta od czasu do czasu doświadcza takich dolegliwości, jak upławy, nieprzyjemny zapach, swędzenie, pieczenie czy suchość pochwy. Okres letni to czas, kiedy szczególnie trudno o zachowanie doskonałej higieny miejsc intymnych. W upalne dni skóra negatywnie reaguje na wysoką temperaturę, a syntetyczne kostiumy kąpielowe nie pozwalają jej oddychać. Dodatkowe zagrożenia to wizyty na publicznych kąpieliskach, korzystanie z natrysków, saun i łaźni. Warto także pamiętać, że używając wilgotnych ręczników i gąbek można narazić się na kontakt z niebezpiecznymi drożdżakami i bakteriami, które wywołują groźne infekcje. Nadmierna wilgotność i przegrzanie okolic narządów moczowo-płciowych sprzyja poważnym schorzeniom.

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Profilaktyka zakażeń dróg moczowych

Zakażenia dróg moczowych to bez wątpienia wstydliwy problem dla kobiet. Niechętnie o tym mówią, bagatelizują objawy, nie zdając sobie sprawy, że mogą prowadzić one do poważnych schorzeń.

Pęcherz pełen kłopotów (nietrzymanie moczu)

Popuszczanie moczu wywołuje u wielu osób uczucie zażenowania, upokorzenia, ogromnego zawstydzenia. Nie potrafią o tym otwarcie rozmawiać, nie chcą zwierzyć się ze swoich problemów nawet lekarzowi. A przecież nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć!

Problem z utrzymaniem moczu dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Na tę dolegliwość uskarża się około 17-46 proc. kobiet (niektóre źródła podają, że nawet 60 proc.). Te dane są tak rozbieżne, ponieważ w rzeczywistości tylko 30 proc. pań zgłasza się z tą przykrą dolegliwością do specjalisty.

Intymna przypadłość

Intymna przypadłość

Dla większości kobiet nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych jest bardzo krępujący. Wiele kobiet chce się go pozbyć stosując różne środki na własną rękę. Tymczasem może to być sygnał, że w obrębie układu płciowego zachodzą niepokojące zmiany.

Higiena intymna w ciąży i połogu

Higiena intymna w ciąży i połogu

Organizm kobiety w ciąży jest bardziej narażony na różnego rodzaju infekcje. Naturalna odporność jest w tym okresie niższa niż zazwyczaj. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, której podstawowym elementem jest właściwa higiena intymna.

Probiotyki w ginekologii i położnictwie

Preparaty probiotyczne stosuje się profilaktycznie i leczniczo w celu przywrócenia i uzupełnienia prawidłowej flory układu moczowo‑płciowego. Stosowane w ginekologii probiotyki zwykle mają postać dopochwową, jednak coraz ważniejszą rolę zaczynają odgrywać te podawane doustnie.

Infekcje dróg moczowych w okresie ciąży

Infekcje dróg moczowych w okresie ciąży – studium przypadku

30-letnia kobieta w widocznej ciąży odczuwa dolegliwości ze strony układu moczowego. Od lekarza dostała receptę na cefaleksynę, z zaleceniem przyjmowania leku w dawce 500 mg trzy razy na dobę. Pacjentka obawia się, że lek będzie miał niekorzystny wpływ na rozwijający się płód.

Zdrowie intymne a płodność kobiety

Zdrowie intymne a płodność kobiety

Pochwa nie jest narządem sterylnym i nie powinna takim być. Flora bakteryjna jest fizjologiczna. Ale… oprócz flory fizjologicznej może być flora patogenna, czyli taka, która nie powinna występować w pochwie. Najważniejsze jest, by była utrzymana równowaga bakteryjna. Nasze zdrowie zależy od „złych” i „dobrych” bakterii. Bakterie patogenne – chorobotwórcze – osłabiają nas i wywołują dotkliwe objawy. Natomiast „dobre” bakterie – współdziałające z organizmem – chronią przed zarazkami, wspomagają trawienie i metabolizm oraz wzmacniają zdrowie. W sferze intymnej role higieniczną, bakteriobójczą, grzybobójczą pełnią tzw. bakterie zakwaszające – pałeczki Doderleina wytwarzające kwas mlekowy.

Higiena intymna kobiet w ciąży

Higiena intymna kobiet w ciąży

Wyniki obserwacyjnego badania SOPHY opublikowane w październiku 2008 roku udowodniły, jak ważna jest higiena intymna u kobiet. Okres ciąży i połogu wymaga wyjątkowej pielęgnacji okolic intymnych. Niestety większość kobiet nie potrafi prawidłowo zadbać o higienę intymną w tym szczególnym czasie.

Jak zapobiegać infekcjom pochwy?

W praktyce ginekologa najczęściej spotykane są infekcje grzybicze i tzw. bacterial vaginosis. Mają one charakterystyczne objawy w postaci świądu i pieczenia. Innymi objawami są upławy i towarzyszący im nieprzyjemny zapach. Są to dwie najczęstsze przyczyny zapaleń pochwy.

Higiena intymna

Większość kobiet co najmniej raz w życiu cierpi na infekcje okolic intymnych. Miejsca te są szczególnie narażone na zakażenia. Wynika to z ich budowy, funkcji życiowych oraz zmian hormonalnych, którym podlegają.
Organizm kobiety w sposób naturalny broni się przed zarazkami, mogącymi wnikać do pochwy i zagrażać jej zdrowiu. Śluz, bakterie oraz kwas mlekowy, utrzymujący w niej kwaśność na poziomie około pH 4,5–5,5, stanowią skuteczną barierę rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH