Katarzyna Grochola - Bywam szczęśliwa

Katarzyna Grochola – Bywam szczęśliwa

Z Katarzyną Grocholą spotkałam się w jej domu w podwarszawskim Milanówku. Przy furtce czekał na mnie komitet powitalny złożony z psa Ałgana i kota. Od samego progu urzekła mnie niezwykła atmosfera domu. Narzeczony pisarki zaprosił mnie do przytulnego gabineciku, poczęstował filiżanką gorącej herbaty. Po chwili zjawiła się pani domu i zaczęła swoją opowieść…

Bądź reżyserem świąt Bożego Narodzenia

Bądź reżyserem świąt Bożego Narodzenia

Jeszcze przed nadejściem Bożego Narodzenia trzeba zrobić coś, co się nazywa porządkami miłości. Trzeba przyjrzeć się przede wszystkim naszym kontaktom z samym sobą. Czy jesteśmy pełni złości, czy traktujemy spotkanie rodzinne jako przykry obowiązek…

Spokój z natury

Spokój z natury

Klasyczne antydepresanty – ze względu na ich silne działanie – wydaje się wyłącznie z zalecenia lekarza. W ofercie aptecznej dostępna jest jednak cała gama łagodnych środków ziołowych poprawiających nastrój.

Na dobrej stopie

Na dobrej stopie

Bywa, że przypominamy sobie o nich dopiero wtedy, kiedy zabolą. Nogi to bardzo ważna, a co więcej delikatna część ciała. Wymagają systematycznej i właściwej pielęgnacji, jednym słowem – opieki.

Im wcześniej

Im wcześniej, tym lepiej

Badania naukowe potwierdzają, że codzienne przyjmowanie małych dawek kwasu foliowego (0,4 mg dziennie) przez kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę oraz w jej 12 pierwszych tygodniach znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych.

Na samym początku ciąży rola kwasu foliowego jest bowiem ściśle związana z rozwojem i kształtowaniem się układu nerwowego – zwłaszcza mózgu i rdzenia kręgowego.

Kwas foliowy nie jest produkowany w organizmie człowieka, dlatego kobiety powinny przyjmować go z pożywieniem bądź w postaci tabletek dostępnych w aptece bez recepty.

Maja Popielarska - Święta z pomysłem

Maja Popielarska – Święta z pomysłem

Cały rytuał przygotowań rozpoczynam już na początku grudnia. Zastanawiam się, jaki kolor będzie dominował w wystroju domu, szukam odpowiednich dekoracji, pomysłów na prezenty, wspólnie z moim synem i dziećmi sąsiadów pieczemy ciasteczka. Myślę, że święta mają taką wartość, jaką sami sobie wypracujemy, jaką atmosferę stworzymy.
No właśnie, jak wytworzyć tę świąteczną atmosferę, ten niepowtarzalny nastrój? Nie mam na myśli tylko dekoracji domu, ale również tę warstwę niewidzialną…

Wywiad z Tomaszem Florkiewiczem

Budujemy markę od podstaw

Dla mnie kryzys jest słowem wytrychem. Zmiany w zapisach prawnych spowodowały automatyczne przerzucenie środków na inne kanały dotarcia do klientów niż przez przedstawicieli, stąd większe nakłady na przykład na reklamę. Szczerzę mówiąc, ministerstwo swoim rozporządzeniem utrudniło pracę firmom.

Trzeba lubić ludzi

Trzeba lubić ludzi

Wywiad z Martą Wajer, dermokonsultantką pracującą w Aptece Farm-Jed przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie.

**Dlaczego warto prowadzić dermokonsultacje w aptece? Co może w ten sposób zyskać apteka? A co może zyskać pacjent?**

Apteka może przede wszystkim zwiększyć swoją sprzedaż, a dodatkowo zyskać lojalnych pacjentów. Dzięki dermokonsultacjom apteka buduje swój wizerunek wśród pacjentów, oferując im bezpieczne i przebadane kosmetyki.

Stawiamy na długofalową współpracę

Stawiamy na długofalową współpracę

Kilka lat temu poszedłem ze swoją córką do lekarza. Pediatra zaordynował jej Sinupret. Ponieważ jestem człowiekiem otwartym na nowe trendy w terapii, zainteresowałem się tym preparatem. Uważam, że różne oddziaływania lecznicze na organizm człowieka powinny pozostawać w harmonii z naturalnymi siłami obronnymi organizmu. Chodzi o to, aby zminimalizować liczbę przyjmowanych preparatów i jednocześ­nie zagwarantować maksymalnie wysoki poziom bezpieczeństwa terapii. Wszystkie preparaty Bionorica spełniają te wymagania.

Dermokosmetyki to dobry trend

Dermokosmetyki to dobry trend

Pierwsze nasze apteki były urządzone tradycyjnie. Jednak za namową firmy Vichy postanowiliśmy otworzyć aptekę z dużą częścią dermokosmetyczną. Korzystaliśmy z ich doświadczenia. Teraz jesteśmy mądrzy, ale na początku na pewno nie poradzilibyśmy sobie sami. Jako drudzy w Polsce stworzyliśmy dział samoobsługowy. Na tamte czasy to było coś.

Nadajemy ton

Nazwa projektu – ABC – to skrót od angielskiego Ascertaining Barriers for Compliance: policies for safe, effective and cost-effective use of medicines in Europe, czyli ocena barier na drodze do przestrzegania zaleceń terapeutycznych: zalecenia w celu osiągnięcia bezpiecznego, skutecznego i efektywnego kosztowo użycia leków w Europie. Projekt został wysoko oceniony przez Komisję Europejską i jest w dużej mierze finansowany z budżetu UE w ramach 7 Programu Ramowego Badań Naukowych i Rozwoju. Budżet całego projektu wynosi blisko 3 mln euro, z czego 2,2 mln uzyskaliśmy od Unii Europejskiej. Może nie są to wielkie kwoty, jeśli chodzi o biznes, natomiast dla instytucji naukowych owszem.

Kardioprotekcyjne znaczenie szczepień przeciwgrypowych

Kardioprotekcyjne znaczenie szczepień przeciwgrypowych

Po grypie, której nie leczymy prawidłowo, częściej dochodzi do tzw. wirusowego zapalenia mięśnia serca i pogrypowego uszkodzenia serca. Na ogół takie objawy z czasem ustępują. Natomiast u części pacjentów uszkodzenie serca czy dysfunkcja serca po infekcji grypowej może pozostać na stałe i doprowadzić do niewydolności serca. To jest pierwsze najbardziej znane następstwo grypy.

Grażyna Durkiewicz

Rolą lidera jest wyznaczanie trendów (część 1)

Solgar wytwarza i ma w swojej ofercie obecnie około 450 produktów. W Polsce dostępnych jest 60 z nich: witaminy, minerały, standaryzowane zioła o pełnej potencji, aminokwasy, suplementy specjalne, a także najnowocześniejsze suplementy wytwarzane w nanotechnologii. Liczba naszych produktów sukcesywnie wzrasta, planujemy wprowadzenie wielu nowości. Staramy się, aby nasza oferta była różnorodna, dzięki czemu farmaceuci będą mieli większe możliwości doboru produktu do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Cukrzyca typu 1 u dzieci

Ile dzieci w Polsce choruje na cukrzycę typu 1?

Blisko 10 tysięcy osób poniżej 18. roku życia, a nowych zachorowań stale przybywa (około 1200-1400 rocznie). Pod koniec lat 80. w Wielkopolsce rejestrowaliśmy rocznie 4-5 nowych zachorowań na cukrzycę typu 1 na 100 tysięcy dzieci poniżej 15. roku życia. Obecnie wskaźnik ten wzrósł do 12 nowych zachorowań rocznie. Co ciekawe, chorują coraz młodsze dzieci. Jest to trend ogólnoświatowy.

Leki nie zastąpią ruchu

Czy ból towarzyszy wszystkim chorobom reumatycznym?

Niestety tak, choć jego nasilenie jest zmienne, biorąc pod uwagę ogół chorób reumatycznych. Ból może nas ostrzegać przed czymś złym, na przykład przed sparzeniem, gdy dotykamy gorącego garnka. Natomiast w przebiegu chorób reumatycznych jest skutkiem destrukcji tkanek. Wówczas uwalniają się mediatory zapalenia, które są jednocześnie mediatorami bólu. Drażnią one znajdujące się w tkankach receptory, które przekazują informację o uszkodzeniu do centralnego układu nerwowego.

Opiekunki spod „Parasola”

W Polsce opiekunka to taki dziwny zawód, który nie ma prawnie określonych zadań, kompetencji i odpowiedzialności, a przecież od opiekuna całkowicie zależy człowiek nie tylko niesamodzielny, ale najczęściej także chory. Opiekun czy opiekunka niesie pomoc w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych w zakresie higieny, odżywiania, pomocy w domu. Dlatego tak ważne jest, by ci ludzie byli profesjonalistami.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH